Čunek se postavil za odvolaného Ježka a proti lidoveckému ministrovi

  8:35aktualizováno  15:20
Odvolání z postu šéfa Národní knihovny Vlastimila Ježka překvapilo. "Zvlášť po jednání s ministrem kultury Václavem Jehličkou minulý týden," neskrýval rozčarování. Za bývalého ředitele se postavil také předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, Ježek za lidovce kandiduje do Senátu.

Odvolaný ředitel Vlastimil Ježek promluvil o svém odvolání. | foto: Michal Šula, MF DNES

"Nečekal jsem, že se to stane, poté, co jsem se setkal s ministrem Jehličkou minulý týden," prohlásil Ježek v ranním vysílání ČRo1 - Radiožurnálu. Odvolání navíc nedostal z rukou ministra, ale jeho zástupce Františka Mikeše. - čtěte Ředitel Národní knihovny padl kvůli „blobu“, ministr ho odvolal

Je přesvědčen, že se znelíbil informací o alternativní nabídce na stavbu nové knihovny. "Byla to příliš pozitivní zpráva," myslí si Ježek. Šlo o nabídku jiných pozemků než na Letné, kde by blob Kaplického mohl nakonec stát. - čtěte Když nebude blob na Letné, máme jiné pozemky, říká Ježek

V tiskové zprávě ministerstva kultury nejsou podle Ježka žádné konkrétní důvody jeho odvolání. "Jsou to jen citace různých paragrafů, nic konkrétního, na co by se dalo nějak reagovat," podotýká.

Nerozumí ani dalším prohlášením, že architektonická soutěž byla vypsána v rozporu s právem. "Soutěž byla vyhlášena se souhlasem ministerstva kultury," dodává.

Sám si nemyslí, že by boj o novou knihovnu prohrál, a o svém nástupci Pavlu Hazukovi tvrdí: "Je to slušný člověk. Důležité je, aby podnikl kroky, kterých nebude litovat."

. rozhovor

Projekt "blob" určitě není mrtvý, řekl iDNES.cz odvolaný ředitel NK

Mluvil jste o svém odvolání s ministrem Jehličkou?
S ministrem Jehličkou jsem o svém odvolání osobně nemluvil, vzhledem k tomu, že se onoho "slavnostního aktu" ani nezúčastnil, tak rozhovor s ním neočekávám.

Co uděláte s alternativním pozemkem, o kterém jste mluvil jako o jiné variantě, pokud nevyjde Letná?
Ty informace určitě Pavlovi (Hazukovi) předám. Ale třeba bude Praha tak uspokojena mým odvoláním, že by nová knihovna nakonec na Letné stát mohla. Je to však spekulace.

Co bylo na odvolací listině?
Na odvolacím glejtu stálo pouze: "K 9. 9. Vás odvolávám z funkce. Děkuji Vám za práci pro Národní knihovnu." Víc tam ostatně stát ani nemusí.

Je podle vašeho názoru projekt "blob" mrtvý? Znáte názor Pavla Hazuky?
Mrtvý určitě není. Dnešní názor Pavla Hazuky na blob neznám, ale přišel v době, kdy ministerstvo kultury odvolalo ředitele odboru umění a knihoven, sedm měsíců se mnou v NK dost spolupracoval a přípravě stavby nové budovy NK se věnoval. Nezdálo se mi, že by o blobu pochyboval, ale od včerejška jsem s ním nemluvil, to učiním až dnes.

Ježek později v tiskovém prohlášení zmínil, že našel řešení hlavního problému výstavby knihovny, tedy pozemky. "Neznám proto žádné argumenty, které by vylučovaly možnost pokračovat ve stavbě," napsal odvolaný ředitel médiím.

"Nevím ani o žádných konkrétních pochybnostech a finančních rizicích. Architektonická soutěž nebyla vypsána v rozporu s právem, naopak byla vyhlášena se souhlasem ministerstva kultury," dodal.

Postupem ministra Václava Jehličky je rozhořčen i šéf lidovců Jiří Čunek. Právě za KDU-ČSL Vlastimil Ježek kandiduje do Senátu.

. Pohled z blogu

Ježek v kleci, chobotnice kdesi…

"Nesouhlasím s jeho odvoláním," prohlásil pro iDNES.cz Jiří Čunek. "Pro jeho odvolání nejsou věcné důvody." Navíc je přesvědčen, že Vlastimil Ježek byl dobrým ředitelem Národní knihovny.

"Za jeho působení se hodně změnilo povědomí o Národní knihovně," dodal Jiří Čunek. "Je to škoda, že byl odvolán." I přesto za Vlastimilem Ježkem bude šéf lidovců dál stát v senátorských volbách. "Určitě ho budu podporovat," potvrdil.

Premiér Mirek Topolánek se nechtěl k Ježkovu odvolání na odpolední tiskové konferenci vlády příliš vyjadřovat. Ministru Jehličkovi prý nemluvil ani do jmenování jeho náměstků, natož do vedení příspěvkových organizací. "Pokud mám vyjádřit svůj osobní názor, tak odvolání přišlo pozdě," dodal nakonec Topolánek.

Vše Národní knihovně

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Češi sázeli stromy. Tisíce se zapojily do obnovy lesů zničených kůrovcem

Davy lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po celém...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Neshodli se, co je to krása. Festival spisovatelů v Praze začal rozpačitě

Zda krása spasí svět, jak zní motto letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha, se řečníci neshodli. Jedné z...

Spolupráce Karla Srpa s StB byla rozsáhlá, řekli svědci z ÚSTR u soudu

Spolupráce Karla Srpa s komunistickou státní bezpečností byla rozsáhlá a v archivech je jednoznačně doložitelná, shodli...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz