Čunek je hlavním představitelem nejkonzervativnějšího křídla strany, kritikem koalice SPOLU, ve které jsou lidovci s ODS a TOP 09, a naopak příznivcem spolupráce s hnutím ANO.
Jeho zvolením by tak dali lidovci dali najevo, že se chystají na jinou vládní spolupráci, než na jaké se teď podílejí.
„Když se vám něco nelíbí, máte dvě možnosti: překousnout to nebo se pokusit o změnu. KDU-ČSL jsem věnoval 30 let života a nehodlám se smířit s tím, že skončí v propadlišti dějin. Proto budu kandidovat na jejího předsedu. Co chci, nejspíš už víte - vrátit stranu zpět ke konzervativním, tradičním hodnotám, na nichž vznikla,“ napsal Čunek na sociální síti X (dříve Twitter).
Čunek také agentuře ČTK řekl, že strana se odklonila od své filozofie konzervativní strany.
„Příliš se rozpřáhla a tím rozbředla a rozmělnila své působení. Jsem přesvědčen, že přestože je to druhá nejstarší strana v republice, že má pořád co říct a je v tomto ohledu nezastupitelná v našem politickém systému. Nicméně se začala tlačit tam, kde je plno a kam ani vůbec nepatří, a to je liberální směr či liberální postoje, které zastupuje TOP 09, Piráti a STAN a tak dále. To je důvod, proč jsem se k tomu rozhodl,“ uvedl v pondělí Čunek.
„Naše postoje nemohou být ani ryba ani rak. Buď tady máme stát, jehož základem je normální rodina a my nebudeme nikdy zpochybňovat to, že normální rodina je otec, matka a dítě a tuto rodinu máme upřednostňovat a ne dávat zásadní prostor jakýmkoliv jiným schématům, o kterých někdo vykřikuje, že jsou moderní, ale jsou neživotné,“ řekl senátor KDU-ČSL za Vsetín
Lidovci podle něj také zastupují normálně pracující lidi, kteří chtějí žít v normální společnosti. Připomněl, že byl proti zrušení, superhrubé mzdy. „Stalo se to, že jsme bohatším přidali zrušením superhrubé mzdy a hlavně jejím nezavedením znova. Tím jsme se dostali do vlastní pasti této vlády, která vyhodila 150 miliard a zvedla daně z nemovitostí,“ uvedl Čunek.
Čunek už jednou lidovce vedl
V čele KDU-ČSL byl už v letech 2006 až 2009. A to po Miroslavu Kalouskovi, kterého vystřídal poté, co Kalousek v lidové straně neustál to, že vyjednal s Jiřím Paroubkem menšinovou vládu se sociální demokracií, kterou měli tolerovat komunisté.
Čunek byl pak místopředsedou vlády a ministrem pro místní rozvoj ve vládě Mirka Topolánka v letech 2007 až 2009, kterou vytvořila ODS spolu s lidovci a se Stranou zelených.
V listopadu 2007 dočasně Čunek odstoupit z funkcí ve vládě, protože se tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká rozhodla pokračovat ve vyšetřování Čunkovy údajné úplatkářské aféry. V dubnu 2008 se do vlády vrátil a tehdejší ministr zahraničí za Zelené Karel Schwarzenberg se rozhodl nechat přešetřit Čunkovy rodinné finance forenzním auditem, který také zaplatil.
Podruhé Čunek rezignoval na pozice ve vládě v lednu 2000. Pak už ani neobhájil pozice šéfa KDU-ČSL, jímž se stal Cyril Svoboda.
Čunkův a Svobodův stranický rival Kalousek potom i se svými přívrženci opustil lidovce a spolu se Schwarzenbergem vytvořil novou stranu TOP 09, které je nyní ve vládě jako součást koalice SPOLU.
Později byl Čunek hejtmanem Zlínského kraje. Na předsedu KDU-ČSL neúspěšně kandidoval ještě v roce 2017, kdy se utkal s Pavlem Bělobrádkem. V nedávných volbách Čunek obhájil post senátora za Vsetín už v první kole.