Čtyřkoalice zvažuje společnou kandidátku

  15:03aktualizováno  15:03
- Poslední průzkumy veřejného mínění, které předpokládají vítězství čtyřkoalice v případných volbách, přispěly k tomu, že strany čtyřkoalice zvažují sestavení společné kandidátky pro nejbližší volby do Poslanecké sněmovny. "Představitelé jednotlivých stran čtyřkoalice ve všech krajích se sejdou a budou o možnosti společných kandidátek diskutovat," sdělil předseda lidovců Jan Kasal.
Podle posledního průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM) by čtyřkoalice přetáhla i voličské hlasy ODS a ČSSD.

Případná dohoda o sestavení společné kandidátky by neměla podle Kasala smysl bez podpory členských základen. "Žádný časový tlak necítíme, chceme tomu nechat volný průběh," poznamenal Kasal. Dodal, že konečné rozhodnutí padne až po vyhodnocení diskuse členů stran.

Vítězství čtyřkoalice potvrzuje kromě prosincového i říjnový průzkum STEM, v něm by pro strany čtyřkoalice (KDU-ČSL, Unie svobody, Demokratická unie a Občanská demokratická aliance) hlasovalo 23,6 procent voličů. To je téměř o tři procenta více, než činí preference těchto stran, pokud by kandidovaly samostatně.

Volební preference čtyřkoalice činí o sedm procent více než ODS
Pokud by čtyřkoalice složená z KDU-ČSL, Unie svobody, Demokratické unie a Občanské demokratické aliance kandidovala v příštích volbách do Poslanecké sněmovny společně, získala by nejvíce hlasů ze všech. Potvrdil to už podruhé prosincový průzkum agentury STEM, poprvé se to ukázalo už v říjnu. Čtyřkoalici by nyní dalo hlas 26,4 procenta, zatímco ODS má volební preference o sedm procent nižší, ČSSD dokonce o třináct.

Z průzkumu STEM vyplývá, že čtyřkoalice by přetáhla voličské hlasy ODS i ČSSD.
Součet preferencí čtyř stran takové předvolební koalice je 23,5 procenta, tedy skoro o tři procenta méně, než by čtyřkoalice získala jako celek. Potenciál této formace je podle STEM schopen přetáhnout asi osm procent dnešních příznivců ODS a pět procent potenciálních voličů ČSSD.

Čtyřkoalice je podle agentury atraktivní i pro nerozhodné voliče, kteří by se pro ni rozhodli v 19 procentech, a pro voliče mimoparlamentních stran. DEU i ODA však ve sněmovně nyní žádného zástupce nemají.

Preference jednotlivých stran
V žebříčku preferencí jednotlivých stran vedou ODS a KSČM, které podporuje shodně 19,4 procenta. Na třetím místě je ČSSD se 13,5 procenta. KDU-ČSL preferuje 11,8 procenta a Unii svobody přesně deset procent lidí. STEM se počátkem prosince zeptal 1576 občanů.

Všechny tři nejsilnější strany však podle agentury proti minulým měsícům ztratily. Podle analytiků STEM je to výsledek současného váhání voličů. Středopravá koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody by však nyní získala ve dvousetčlenné sněmovně většinu 111 mandátů.

K volbám by podle průzkumu určitě přišlo 34 procent lidí, stejný počet by přišel pravděpodobně. Spíše by nešlo 20 procent a určitě by nepřišlo 12 procent.

Volební preference politických stran podle posledního průzkumu agentury STEM

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

„Velký bratr“ začne v květnu elektronicky sledovat pohyb cigaret na území EU

Ilustrační snímek

Brzy na bedra tabákových firem v Evropské unii dolehne nová povinnost. Musejí elektronicky sledovat pohyb svého zboží....

Škola ve Sládkovičově prověří, zda Haškovi titul JUDr. udělila oprávněně

Bývalý hejtman Michal Hašek na akci platformy Zachraňme ČSSD

Slovenská soukromá vysoká škola ze Sládkovičova, kde exhejtman Michal Hašek získal titul JUDr., překontroluje úroveň...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Najdete na iDNES.cz