Rodina čtyřčat má potíže s financováním pečovatelky, obrátila se na Maláčovou

  21:00aktualizováno  21:00
Dvaadvacátá česká čtyřčata oslavila v červnu své první narozeniny. S péčí o celkem pět dětí rodičům pomáhá terénní pracovnice, která do rodiny zavítá 30. září naposledy. Nejsou totiž finance na další plat. Rodina má přitom nárok na pečovatelku – ta však podle zákona nesmí pomáhat s péčí o děti.

Ministryně Jana Maláčová navštívila rodinu čtyřčat (22. srpna 2019). | foto: MPSV

S žádostí o pomoc se rodina na Klub dvojčat a vícerčat obrátila hned potom, co tehdy třicetiletá Helena Slánská zjistila, že čeká čtyřčata. Klub totiž už dříve pomáhal paterčatům.

„Pan Slánský si myslel, že všechno zvládne sám a nic nechtěl, jenom pečovatelku. Pak ale přes prázdniny pochopil, že to nedají, takže jsme přes Úřad práce sehnali paní, která k nim chodila pomáhat,“ přiblížila zakladatelka Klubu dvojčat a vícerčat Klára Vítková Rulíková. 

Fotogalerie

Slánští totiž mají podle zákona do čtyř let dětí nárok na sociální pracovnici – ta sice může rodině pomáhat s chodem domácnosti, nikoliv však s dětmi. Rulíková proto vypsala veřejnou sbírku. 

Rodině pak pomáhala s pomocí o děti vystudovaná fyzioterapeutka, věnovala se jejich krmení, přebalování, koupání i zabavení. Za 14 tisíc korun hrubého měsíčně.

Část peněz na pečovatelku se hradila ze sbírky, na úhradě pojistného se podílela i rodina. Další peníze putovaly z programu Veřejně prospěšných prací. „Ten je však pro každého zaměstnance pouze na rok,“ dodala Rulíková.

Ten právě na konci září uplyne. „Úřad práce nás sice kontaktoval s možností žádosti o prodloužení smlouvy, ale paní, která u rodiny dosud pracovala, již našla jiné, lépe placené místo,“ dodala.

Hostivická čtyřčata

Děti se narodily 11. června 2018 ve Fakultní nemocnici v Motole.

Jedná se o dvaadvacátá česká čtyřčata od roku 1950.

Jmenují se Anežka, Monika, Klára a Ondřej.

Rodina to přitom podle ní ve chvíli, kdy začnou děti chodit, sama zvládnout nemůže.

Otec Josef Slánský se proto s prosbou o pomoc obrátil na ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou. „Schůzku jsem inicioval z několika důvodu, a to například, že současně nastavený systém nemyslí obecně na vícerčata. Ať už je to neúměra výplaty rodičovského příspěvku, rodičovský příspěvek je vyplacen ‚pouze‘ ve výši jeden a půl násobku na všechny narozené děti,“ přiblížil. 

Finanční náročnost je však podle něj neúměrně vyšší, například i proto, že je vše nutné pořizovat vícekrát a nic se nepodědí po starším sourozenci.

„Druhým podmětem byl fakt, že pracující člověk, který musí zabezpečit celou rodinu nemůže přijít domů v 15:30, když odchází sociální pracovnice,“ pokračoval Slánský. „Nejsou potřeba finanční dávky, ale ruce a oči navíc,“ dodal.

Maláčová pak rodinu v Hostivici ve čtvrtek odpoledne navštívila.

Dvaadvacátá česká čtyřčata

„Rodiny se třemi a více dětmi se potýkají s nemalými problémy. Uživit takhle velkou rodinu totiž není vůbec snadné. Rodiče musí trávit v práci mnohem více času, který jim pak chybí na společné aktivity s dětmi. Je to takový začarovaný kruh,“ řekla ministryně Jana Maláčová po návštěvě rodiny Stránských.

Podle Rulíkové je problematické i to, že podle zákona se nemůže pečovatel, na kterého mají rodiny nárok, starat o děti. 

„Ministerstvo práce a sociálních věcí v připravované novele zákona o sociálních službách nyní tuto variantní změnu diskutuje s odbornou veřejností a nyní je předčasné říci, jaký návrh bude nakonec vytvořen,“ komentovala vedoucí tiskového oddělení MPSV Barbara Hanousek Eckhardová. 

Tři dívky a jeden chlapec se narodili císařským řezem ve 32. týdnu těhotenství, o týden později než první čeká paterčata z roku 2013. Jsou to dvaadvacátá čtyřčata narozená v českých zemích od roku 1950 a jediná čtyřčata za posledních patnáct let. Manželé Slánští měli už před narozením čtyřčat syna Vojtu. Přispět jim lidé mohou na transparentní účet, pod variabilním symbolem číslo 4.

Rodiny se třemi a více dětmi jsou poměrně vzácné – tvoří pouze 8 procent úplných rodin a 5 procent neúplných rodin se závislými dětmi. Rodiče jsou v těchto rodinách většinou v manželském svazku. Tři a více dětí bylo podle údajů posledního sčítání lidu v necelých 80 tisících rodin. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

IKEM hledá nové dárce kostní dřeně. Pořádá velký nábor dobrovolníků

Darování krve

Až tisíc nových dárců kostní dřeně hledá Český registr krvetvorných buněk IKEM prostřednictvím velkého náboru u...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz