Čtenáři vybírali mezi žíjícími osobnostmi elitu národa

  21:02aktualizováno  21:02
Elitu národa vybranou čtenáři deníku MF DNES a přílohy Magazín + TV tvoří všemožní umělci, sportovci, vědci a v hluboké menšině i politici a podnikatelé. Člověkem, kterého ze žijících Čechů máte nejraději, je oštěpař Jan Železný - trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman. Za ním skončil prezident a dramatik Václav Havel, herec Vlastimil Brodský, legendární podnikatel Tomáš Baťa a filozof Pavel Tigrid. Elitu národa podle výsledků souběžného hlasování na stránkách iDNES představují stejné skupiny. Jen vítěz je jiný - Václav Klaus. V první pětici je Baťa, Brodský, Železný a Havel. Při internetovém hlasování je však snadné dát jednomu člověku více hlasů.

Špatná pověst
Elita znamená česky nejlepší, zvláště vybranou skupinu osob, výkvět. V postkomunistických zemích má tento výraz velmi špatnou pověst. Není divu. "Komunistický" slovník cizích slov o něm říká: "V nemarxistickém, a tedy nesprávném pojetí, je to malá skupina osob, která je povolána vést a řídit společnost. Elitářství je teorie odporující zásadám socialistické demokracie, je zastávána fašisty a některými revizionisty, například u nás v roce 1968." A stejná publikace ještě dodává: "zpravidla ironicky a hanlivě je tak označována honorace."

Když jsme v Magazínu + TV svět a v internetových novinách iDNES vyhlásili anketu o sto žijících elitních Čechů konce tisíciletí, opravdu jsme to nijak hanlivě a ironicky nemysleli. A ukázalo se, že čtenáři také ne, protože se nám sešlo 1246 dopisů, e-mailů a faxů. Kolik lidí využilo hlasování po internetu, není možné přesně zjistit, ale byly to zcela jistě téměř dva tisíce čtenářů.

Takže dohromady tu máme přinejmenším tři tisícovky občanů, kteří se rozhodli dát svůj hlas komukoli, kdo má český nebo alespoň částečně český původ. Mimochodem - pro slušný průzkum veřejného mínění je v rozměrech České republiky za dostačující považován vzorek kolem osmi stovek až jednoho tisíce respondentů.

Naše anketa sice nijak nezaručuje, že se účastnili ve správném poměru lidé z jednotlivých regionů, ženy a muži, ti, kdo mají třeba základní vzdělání a naopak vysokoškoláci (takové rozložení je podmínka dobře dělaného profesionálního průzkumu), ale zase máme výhodu velkého vzorku. A čím více lidí se zapojí, tím přesněji výsledek odráží celkovou náladu společnosti. Zrcadlo tří tisícovek hlasů je již velmi přesné.

Můj manžel...
Alespoň jeden hlas dostalo 768 lidí. Vedle celebrit se našla i pěkná řádka velmi osobních nominací, dalo by se módně říci - nezávislých. Samozřejmě, že bez obecné známosti neměli šanci a zůstalo u jednoho, dvou či tří hlasů, ale to nic neubírá na upřímnosti oněch návrhů.

Tak třeba paní Ivana Stříbrná doporučila do elity tři jména: za prvé svého manžela Roberta, za druhé filozofa Eduarda Tomáše a za třetí spisovatele Milana Kunderu. Nebyl problém jí splnit poslední dvě přání. Ale s Robertem přece jen zůstala osamocena.

A také se na nás sesypala celá lavina návrhů na zařazení ředitelů gymnázií a jiných škol, rodinných lékařů, kteří nikdy neodmítnou zajít za pacientem domů či řidičů autobusů čekajících trpělivě na dobíhající cestující. Také se vyskytli výčepní, co točí vždy dobrou míru, i soused, který nikdy neodmítne opravit rozbitý vysavač, a sousedka, co bez problémů pohlídá děti svobodné matce.

Vlastně každý pátý dopis, mail či fax obsahoval nějaký takový návrh. Když se odmyslí potíže, kterými nám tyto nominace komplikovaly sčítání, pak touha vidět mezi slavnými jmény také nějaká "obyčejná" velmi potěšila.

Ostatně na stránkách iDNES se mezi hlasujícími rozpoutala někdy velmi vyhrocená diskuse (ovšem tam se ostře diskutuje často) o všech možných souvislostech ankety. I Obyčejný Člověk se dostal na přetřes a Šárka (na chatových stránkách vystupují diskutující pod svými značkami či přezdívkami, jde proto o anonymní příspěvky) například napsala: "Co takhle nominovat obyčejného člověka, který jde ráno do práce, odevzdá ze sebe to nejlepší, co má, pak jde domů, stará se o rodinu, má co nabídnout komunitě, ve které žije, a nedělá ze sebe hvězdu? To je podle mne elita národa, všechny ostatní elity se můžou jít vycpat."

O den později ji značka vs3 odpověděla: "Myslím, že něco opravdu dokázat, je odlišné od toho, vstát ráno do práce. A vstát ráno do práce není to samé jako pracovat. Pracovat není to samé jako něco dokázat,..."

Svět zvláštnůstek
Některé návrhy byly svým způsobem kuriózní. K anketě například zasedlo vedení České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a svého předsedu prof. MUDr. Jaroslava Blahoše, DrSc., korespondenta člena Francouzské lékařské akademie a prezidenta Světové lékařské asociace zvolilo jako kandidáta do žebříčku. Je nám líto - opravdu nelze tento návrh počítat za každého z třiceti tisíc členů společnosti, ale jenom jednou.

Zcela pominout jsme museli i myšlenku Petra Boháče z Plzně. Ten sestavil svou desítku nejlepších Čechů, ale protože mezi současníky nenašel nikoho, kdo by mu přišel na takovou poctu vhodný, sáhnul do historie. Jeho žebříček proto začíná Přemyslem Otakarem II. a pokračuje Karlem IV., mistrem Janem Husem, Janem Žižkou z Trocnova, Jiřím z Poděbrad, Janem Ámosem Komenským, Františkem Křižíkem, Bedřichem Smetanou, Emilem Škodou a konečně Emou Destinovou. Nemůžeme si však pomoci, v anketě šlo jen a pouze o žijící osobnosti. To znamená, že desítka pana Boháče je sice zajímavý námět, ale - jak říkají sportovní komentátoři - pořadím na prvních místech nezamíchala.

Samozřejmě, že řadu hlasů získali dva Češi, jejichž smrt nebyla nikdy zaznamenána, natož prokázána - Jára da Cimrman a Švejk. Jelikož ale nebyl prokázán ani jejich život, nemohli jsme je zařadit.

Také slavní vězni se občas objevili. Díky útěku porazil Kajínek svého hlavního soka za mřížemi Ivana Roubala rozdílem několika tříd. V pár dopisech to dokonce nebylo myšleno jako hec, ale zcela vážně. Kajínek v nich vystupoval jako bojovník proti vydřidušskému systému.

Zákoutí obliby
Mezi 103 elitními Čechy (to podivné číslo je dáno tím, že právě na sté pořadí vyšli čtyři lidé se stejným počtem hlasů) je:
56 různých umělců - od pěvců operních a virtuosů, přes rockové a popové star, herce, režiséry, scénografy až po architekty a malíře
11 sportovců buď aktivních nebo bývalých, kteří jsou ale v současnosti trenéry či sportovními funkcionáři
5 lékařů
4 filozofové
4 duchovní a teologové
4 politici
2 kreslíři
2 podnikatelé
1 publicista
1 designér
1 soudce
a konečně 1 houslař.

Převaha mediálních oborů je tedy značná - pokud do nich počítáme umělce a sportovce, pak tito převálcovali celý zbytek. To by nahrávalo hlasům, že tato anketa je něco jako Zlatý slavík. Což ostatně tvrdila i řada vašich dopisů, jako ten od Bohdana Kubenka: "Současný seznam je velice zatížen momentální (současnou, ale i krátkodobou) popularitou, a proto by tam neměli figurovat někteří herci, zpěváci a sportovci. Tím je výběr poměrně znehodnocen. Nyní, když se hodnotí celé končící století, bylo by vhodnější vybrat stovku těch nejlepších z našeho národa - a to i těch mrtvých - kteří náš národ něčím proslavili či byli jinak významní."

Ale na druhé straně, když se pořádně podíváme do "vnitřku" oné umělecké skupiny, pak tam najdeme řadu osobností, které se nevyskytují na prvních stránkách magazínů či ve světle ramp a na večírcích celebrit - Josef Škvorecký, Jan Špáta či Theodor Pištěk (a mnozí další) představují jistě nepomíjivé hodnoty české kultury. Podobně Jan Železný či Věra Čáslavská dosáhli tak výrazných úspěchů, že jejich význam pohled celého století nijak nesnižuje.

Nejistý internet
Podle výsledků z internetových novin iDNES je špičkou elity v českých zemích Václav Klaus. Jenže každé hlasování na internetu má základní chybu - není problém ho ovlivnit. Je velmi snadné naklikat vybrané osobě velké množství hlasů. Bohužel - máme více než jen podezření, že tak se to stalo i tentokráte. Takže 4454 hlasy pro Václava Klause je třeba brát s rezervou.

Kdybychom postupovali statisticky a řekli si, že poměr Klausových hlasů k ostatním umístěným na internetu by měl být zhruba stejný, jako je tomu u hlasování v dopisech, pak se dá odhadnout, že měl zhruba tisícovku hlasů. Stejně tak množství hlasů pro Lubomíra Soudka, který v dopisové části skončil těsně na hranici stovky, vzbuzuje podezření z manipulace. Těžko si ale představovat, že by nějakého fanatického příznivce, zapáleného tak, že by se znovu a znovu připojoval na server a klikal hlasování, měl třeba druhý Tomáš Baťa. Takže jeho 1885 hlasů můžeme brát vážně, a protože určitě ne každý účastník právě pana Baťu zařadil, solidní odhad počtu účastníků na internetu jsou asi dva tisíce čtenářů.

Hlasy sítě
Zato diskuse na síti byla více než živá. Oblíbeným tématem bylo, že politici nepatří do elity. Značka Semtutajne: "Myslím si, že nejlepší řešení je vyškrtnout všechny politiky." Mlacek dodal: "Po zjištění, že mezi elitu národa se dostala i řada salonních žvanilů, navrhuji vyřadit všechny politiky." A tak dále. Mezi internetovými fandy to mají volení zástupci lidu opravdu těžké.

Ani sportovci nezůstali ušetřeni. Značka Freegeorge navrhla: "Vyřadil bych všechny fotbalisty a hokejisty, protože jsou to většinou tupci!! Jako Skuhravý. A zařadil bych tam Václava Hraběte, Jáchyma Topola a hromadu dalších."
Našla se i - podobně jako mezi vašimi dopisy - řada velmi osobních návrhů: "Nejlepší Čech století je Iva Vojtkova z Hradce Králové. Je to totiž ta nejlepší maminka, jakou si člověk může přát!" Případně, což si žádala značka Tesy: "Navrhují pana Šolteze - opravil mi včera výtah."

A nechyběly ani rarity, jako návrh čtenáře se značkou Ravanelli: "S přihlédnutím, kdo už tam je a kdo nám dnes vládne, bych nominoval Spejbla a Hurvínka, ale pod podmínkou, že uzavřou opoziční smlouvu a eliminují Máničku."
Či podobné přání, tentokráte Smoouly: "Samozřejmě,že úplně největšími Čechy tohoto století byli Jára Cimrman a Švejk, což je bez diskuse. Howgh."

100 elitních Čechů podle čtenářů Magazínu+TV svět
1) Železný Jan, sportovec - 763
2) Havel Václav, dramatik a prezident - 672
3) Brodský Vlastimil, herec - 615
4) Baťa Tomáš, podnikatel - 578
5) Tigrid Pavel, filosof a publicista - 572
6) Suk Josef, houslista - 554
7) Suchý Jiří, herec a spisovatel - 552
8) Fischer Václav, podnikatel a senátor - 540
9) Lustig Arnošt, spisovatel - 532
10) Gott Karel, zpěvák - 514
11) Navrátilová Martina, tenistka - 500
12) Škvorecký Josef, spisovatel - 495
13) Mahler Zdeněk, spisovatel - 490
14) Ondříček Miroslav, kameraman - 370
15-16) Lendĺ Ivan, tenista, Pešek Libor, dirigent - 468
17) Pištěk Theodor, výtvarník - 464
18) Malý Václav, duchovní - 462
19) Bohdalová Jiřina, herečka - 454
20) Rakoncaj Josef , horolezec- 452
21- 22) Halík Tomáš, duchovní, Menzel Jiří, režisér - 450
23) Jágr Jaromír, hokejista - 447
24 - 25) Polívka Bolek, herec, Saudek Jan, fotograf - 442
26) Eben Petr, skladatel - 439
27) Jiránek Vladimír, humorista - 438
28) Verner Miroslav, egyptolog - 424
29) Hegerová Hana, zpěvačka - 421
30) Kocáb Michael, hudebník a podnikatel - 416
31) Chytilová Věra, režisérka - 408
32) Klaus Václav, politik - 399
33-34) Špáta Jan, dokumentarista, Špidlen Přemysl Otakar, houslař - 396
35) Medek Ivan, publicista a spisovatel - 388
36) Höschl Cyril, psychiatr - 368
37) Zahradník Rudolf, vědec - 350
38) Koutecký Josef, onkolog - 346
39) Bělohradský Václav, filosof - 341
40) Topol Josef, dramatik - 322
41) Vlk Miloslav, duchovní - 308
42) Růžičková Zuzana, cembalistka - 306
43) Kohout Pavel, básník a dramatik - 298
44) Fischl Viktor, diplomat a spisovatel - 284
45) Schwarzenberg Karel, kníže - 270
46) Komárek Vladimír, výtvarník - 260
47) Eben Marek, herec a moderátor - 254
48) Hammer Jan, hudebník - 253
49) Anderle Jiří, výtvarník - 248
50) Libenský Stanislav, sklář a výtvarník - 241
51) Kulhánek Oldřich, výtvarník - 240
52) Šípek Bořek, architekt - 230
53) Vlček Emanuel, antropolog - 222
54-55) Moserová Jaroslava, spisovatelka, Svoboda Josef, scénograf - 220
56) Svěrák Zdeněk, scénárista a herec - 219
57-58) Forman Miloš, režisér, Šamánek Milan, kardiochirurg - 210
59) Horníček Miroslav, herec - 203
60) Hejdánek Ladislav, filosof - 200
61) Körner Vladimír, spisovatel a scénárista - 196
62) Kubišová Marta, zpěvačka - 190
63) Tomáš Eduard, filosof - 186
64 - 65) Hašek Dominik, hokejista, Svoboda Jan, biolog - 182
66) Kylián Jiří, choreograf - 180
67) Jařab Josef, literární vědec a překladatel - 175
68-70) Grof Stanislav, psychiatr a psychoterapeut, Messer M. Thomas, kunsthistorik, Randová Eva, pěvkyně
71) Král Václav, designér - 172
72) Bičák Jiří, vědec - 169
73) Illnerová Helena, vědkyně - 168
74) Kessler Zdeněk, soudce - 167
75) Čáslavská Věra, sportovkyně - 164
76) Schreiber Vratislav, vědec - 162
77-78) Hilgertová Štěpánka, sportovkyně, Turba Ctibor, mim a režisér - 160
79) Krofta Josef, divadelní režisér - 155
80) Bárta Jiří, režisér - 154
81) Kundera Milan, spisovatel - 150
82) Albrightová Madeleine, politička - 142
83-84) Kožená Magdalena, pěvkyně, Dvořák Tomáš, sportovec - 141
85-86) Pafko Pavel, lékař, Svěrák Jan, režisér - 140
87) Urbanová Eva, pěvkyně - 139
88-89) Kratochvílová Jarmila, sportovkyně, Renčín Vladimír, kreslíř - 128
90) Bílá Lucie, zpěvačka - 127
91) Jiřičná Eva, architektka - 126
92) Bič Miloš, teolog - 124
93-94) Hlinka Ivan, hokejový trenér, Matuška Waldemar, zpěvák - 118
95) Lukavský Radovan, herec - 114
96) Jirásková Jiřina, herečka - 108
97-98) Rupnik Jacques, politolog, Soudek Lubomír, podnikatel - 104
99) Donutil Miroslav, herec - 103
100-103) Chramostová Vlasta, herečka, Pilarová Eva, zpěvačka, Preiss Viktor, herec, Smoljak Ladislav, herec a režisér


Čtyřicetičlenná elita podle čtenářů iDNES
(další pořadí je v podstatě totožné s výsledky hlavního hlasování)
1) Klaus Václav, politik - 4454
2) Baťa Tomáš, podnikatel -1885
3) Železný Jan, sportovec - 1808
4) Brodský Vlastimil, herec - 1640
5) Havel Václav, dramatik a prezident -1627
6) Soudek Lubomír, manažer a podnikatel - 1622
7) Fischer Václav, podnikatel a senátor - 1458
8) Menzel Jiří, režisér - 1376
9) Škvorecký Josef, spisovatel - 1186
10) Tigrid Pavel, publicista - 1184
11) Eben Petr,  hudební skladatel - 1105
12) Suk Josef, houslista - 1102
13) Lustig Arnošt, spisovatel - 1064
14) Polívka Bolek, herec - 1052
15) Pištěk Theodor, výtvarník - 1051
16) Bohdalová Jiřina - 1039
17) Navrátilová Martina, tenistka - 1037
18) Jágr Jaromír, hokejista - 1020
19) Suchý Jiří, divadelník -1017
20) Saudek Jan, fotograf - 1013
21) Rakoncaj Josef, horolezec - 980
22) Hegerová Hana, zpěvačka a herečka - 977
23) Gott Karel, zpěvák - 928
24) Ondříček Miroslav, kameraman - 927
25) Lendl Ivan, sportovec - 913
26) Kocáb Michael, podnikatel a hudebník - 897
27) Chytilová Věra, režisérka - 805
28) Jiránek Vladimír, humorista - 799
29) Halík Tomáš, duchovní - 793
30) Hammer Jan, hudebník - 744
31) Malý Václav, duchovní - 724
32) Kohout Pavel, spisovatel - 719
33) Mahler Zdeněk, spisovatel - 710
34) Bělohradský Václav, filozof - 704
35) Zahradník Rudolf, vědec - 662
36) Verner Miroslav, egyptolog - 640
37) Pešek Libor, dirigent - 634
38) Klíma Ivan, spisovatel - 622
39) Medek Ivan, publicista - 617
40) Vlk Miloslav, duchovní - 605

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Didaktické testy nezvládlo 14 procent prvomaturantů, nejméně za pět let

Ilustrační snímek

Trend růstu neúspěšnosti středoškoláků v didaktických testech státních maturit se letos na jaře poprvé od roku 2013...

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...

Najdete na iDNES.cz