V pátek to potvrdila Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09 jako iniciátorka novely.
Senátorka Kordová Marvanová uvedla, že o posílení kontroly hospodaření obou veřejnoprávních médií s příjmy z poplatků se mluví už dvě desetiletí a nyní je šance obě předlohy prosadit.
S ústavní úpravou podle Kordové Marvanové souhlasí jak právníci ministerstva kultury, tak NKÚ. Senát by novelu po dubnovém prvním kole mohl schválit v květnu tak, aby ji poté ještě stihla projednat Sněmovna do zářijových voleb.
Když Senát schválí poplatky, ČT obnoví zrušené pořady, napsal Souček radním![]() |
Novela, pod kterou je podepsáno 37 senátorů, tedy takřka polovina členů horní parlamentní komory, má NKÚ svěřit „kontrolu hospodaření právnických osob zřízených zákonem poskytujících veřejnou službu v oblasti televizního a rozhlasového vysílání“. Vymezení je užší, než s jakým počítá ústavní novela exministra pro legislativu Michala Šalomouna nebo návrh pirátských poslanců, k němuž se vláda v lednu postavila negativně.
Cílem senátorské ústavní novely je podle jejích tvůrců rozšířit omezený rozsah ústavních kompetencí NKÚ, a to v souladu s dlouhodobě diskutovaným záměrem posílit kontrolu hospodaření České televize a Českého rozhlasu.
Senátoři připomínají, že návrh je v souladu s programovým prohlášením vlády, v němž se vláda zavázala nalézt řešení rozšíření pravomoci NKÚ ve vztahu k médiím veřejné služby.
ČT po volbách: opozice chystá radikální změny. Dotknou se poplatků i platů![]() |
Ústavní novelu o kontrole veřejnoprávních médií ze strany NKÚ loni v červnu slíbil za vládu připravit ministr kultury Martin Baxa v návaznosti na zvyšování poplatků. Reagoval tak na kritiku nejen opozice, že není dostatečně jasné, zda příjmy z poplatků jsou využívány efektivně a hospodárně. Kvůli tomu není jisté, jak se Senát ke zvýšení poplatků postaví. Navrhovaná ústavní novela by mohla přijetí mediální novely pomoci.
Horní parlamentní komora bude rozhodovat o tom, zda se poplatek pro Českou televizi zvýší o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro Český rozhlas o deset korun na 55 korun měsíčně. Novela počítá také s rozšířením okruhu poplatníků na domácnosti, jejichž obyvatelé používají chytrý telefon nebo mají internetové připojení.
Pod ústavní novelou jsou podepsáni mimo jiné předseda Senátu Miloš Vystrčil, místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová, předsedové klubů Zdeněk Nytra, Jana Mračková Vildumetzová a Václav Láska nebo místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin, dosavadní pirátská senátorka Adéla Šípová, Michael Canov a obě senátorky bez klubové příslušnosti.