náhledy
Jen co se otevřou bezpečnostní dveře, dýchne na vás závan starých časů. Doslova. Vůně archivovaného papíru je zde přítomná všude. Jak by taky ne. Vždyť se tu v devíti tisících zásuvkách nachází na 135 milionů dokumentů. A je téměř jisté, že i vy tu máte své záznamy. Podívejte se do nitra jedinečné strojové kartotéky České správy sociálního zabezpečení.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Téměř každý, kdo pracoval a pracuje, má v kartotéce uloženy nárokové podklady. Výjimku tvoří lidé, kteří nepracovali, nepodnikali, nebyli vedeni na úřadu práce ani nebyli dobrovolně důchodově pojištěni.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Žádný záznam zde také nemají mladší pojištěnci. Konkrétně ti, kteří kteří jsou pojištění od roku 2004. Jejich nárokové podklady již obíhají v elektronické podobě.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Funkcionalistická budova pro strojovou evidenci tehdejší ústřední sociální pojišťovny stojí na pražském Smíchově od roku 1936. Navrhli ji František A. Libra a Jiří Kan. Strojová kartotéka zabírá dvě patra budovy napravo.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Zkonstruoval ji Ferdinand Ludwig a vyrobily Strojírny Otakara Podhájského z pražské Hostivaře.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Původní uspořádání kartotéky vypadalo jinak, šuplíky byly naproti sobě. Dnes je rozložení opačné. Dvě řady, mezi kterými je servisní ulička. Můžeme tak hovořit o levé a pravé části kartotéky. Každá z nich má jiný účel.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Ale nejdřív základní data. Kartotéka má na délku 52 metrů, na výšku 8. Obě dvě stěny zabírají na šířku sedm metrů. Ve dvou řadách je tady devět tisíc třímetrových kovových zásuvek. Kdyby se vyskládaly za sebe, zabraly by 27 kilometrů.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Pravá část kartotéky (pro orientaci - bráno od vstupních dveří) slouží jako archiv. Jsou zde umístěny dokumenty s datem do roku 2001, kdy proběhla hromadná digitalizace všech nárokových podkladů. Od toho roku dál jsou veškeré příchozí nárokové doklady průběžně digitalizovány a ukládány do moderní optické databáze nárokových podkladů. Ta sídlí jinde.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Ale zpět ke kartotéce. Na levé straně jsou uloženy spisy příjemců dávek důchodového pojištění. Dá se říct, že spisy obsáhnou celý lidský život. Jsou zde rodná čísla, záznamy o výdělcích i době zaměstnání, rozhodnutí soudů či bankovní spojení. Nejstarší důchodové spisy jsou z roku 1913 po klienty s datem narození 1943. Každý občan, který pobírá důchod, má v ČSSZ vedený spis, ve kterém jsou založeny veškeré podklady pro přiznání, výpočet a výplatu dávky (v současnosti je většina podkladů vedena již jen v elektronické podobě).
Autor: Petr Topič, MAFRA
Jako jedinečný identifikátor slouží rodné číslo nebo evidenční číslo pojištěnce, podle nichž jsou rovněž i spisy řazeny do číselných řad. To, co místní zaměstnanci dělají, je, že vyhledávají spisy a připravují ucelené podklady pro rozhodovací řízení odborných útvarů ČSSZ.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Originály uložené v archivu slouží například jako podklady pro soudy či policii, když si o někom vyžádají dokumentaci. Nebo například k podání klientů nebo odborných útvarů ČSSZ či dalších oprávněných subjektů - typicky žádost o důchod. Zaměstnanci kartotéky zde vyhledají dávkový spis, který je předán k vyřízení na další útvar ČSSZ. Po ukončení řízení o důchodovou dávku jsou spisy ukládány zpět do číselné řady na jednotlivých blocích strojové evidence.
Autor: Petr Topič, MAFRA
V samotné kartotéce pracuje celkem deset zaměstnanců. O technický stav se stará externí specializovaná firma, která také provádí pravidelné, předem plánované revize a opravy pak podle potřeby. Zde pohled do servisní uličky za šuplíky mezi stěnami.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Kovový vymezovač k rozřazení dokumentů v šuplíku.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Kartotéka je od roku 2004 vedena v registru nemovitých kulturních památek Národního památkového ústavu.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Zaměstnanci mají k dispozici celkem osmnáct pojezdových jeřábů, které se horizontálně pohybují po kolejnicích ukotvených v podlaze a stropě. Ke každému jeřábu později přibyl žebřík pro případ poruchy nebo výpadku proudu. Dostat se z osmi metrů je i tak zážitek.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Obsluha ovládá kabinku pomocí křížového ovladače - doleva/doprava, nahoru/dolů. Jakmile najede na požadovanou přihrádku, vysune ji pomocí pedálu na podlaze. Šuplík s kartičkami formátu A5 zajede do ocásku za kabinou. Stejný pedál ho pak pošle zpět.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Prázdné díry v kartotéce nejsou projevem opotřebení, ale slouží jako rezervní místo pro případ, kdyby se u některé ze zásuvek porouchal výsuvný mechanismus. Aby zkrátka bylo kam porouchaný šuplík uložit.
Autor: Petr Topič, MAFRA
A co se s dokumenty děje v okamžiku, kdy už nejsou potřeba? Na pravé straně kartotéky (kde je archiv) je skartační lhůta 50let. Doposud zde nebylo nutné přistoupit ke skartaci. Spisový materiál (v levé části) je skartován rok po úmrtí klienta. V loňském roce takto skartovali 70 268 spisů.
Autor: Petr Topič, MAFRA
Podívat se za tyto dveře zabralo několik měsíců vyjednávání. Šance, že by podobnou možnost dostala i veřejnost, není v dohledné době reálná. Zejména kvůli bezpečnostním pravidlům, která jsou zde kvůli citlivým materiálům nastavena.
Autor: Petr Topič, MAFRA