ČSSZ změnila vedení, úřad dočasně povede Pavel Krejčí

  11:59aktualizováno  11:59
Česká správa sociálního zabezpečení změnila dočasné vedení. Nová ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) pověřila řízením úřadu ředitele brněnské pobočky Pavla Krejčího. Jeho jméno se objevilo na webu instituce.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Krejčí vystřídal náměstka ministerstva Petra Hejduka, kterého do funkce dosadila bývalá šéfka resortu Michaela Marksová (ČSSD). Němcová v ČSSZ zastavila také chystané organizační změny, které měly nastat od ledna.

Česká správa sociálního zabezpečení patří k největším úřadům v zemi. Spravuje záležitosti několika milionů lidí. Vyplácí starobní, invalidní a pozůstalostní důchody, nemocenské či mateřské a ročně přes ni protečou stovky miliard korun. Spadá pod ni i lékařská posudková služba. ČSSZ je bez ředitele od července, kdy se její tehdejší šéf Jiří Biskup stal státním tajemníkem na ministerstvu práce. Konkurz na nového šéfa či šéfku se nyní opakuje. První pokus skončil bez výsledku, nikdo se nepřihlásil.

Němcová se chystá od ledna provést změny na ministerstvu, kde zruší dva z osmi postů náměstků. Jednotlivé sekce se pak přejmenují a odbory mezi nimi přeskupí. Úpravy už schválila vláda. Schválený materiál počítá i se zastavením organizačních změn v ČSSZ, které připravil právě náměstek Hejduk. Nové vedení ministerstva v podkladech pro vládu své rozhodnutí zdůvodňuje tím, že chystaná proměna by představovala velký zásah do ČSSZ, takže by její fungování nebylo možné včas nastavit. Také řízení by prý bylo složitější.

Podle Hejduka smyslem úprav mělo být zjednodušení agendy a systému ČSSZ. Komunikace vedení v úřadu je roztříštěná, komplikovaná a neefektivní, řekl náměstek začátkem prosince poslancům sněmovního sociálního výboru. Od ledna měla mít správa původně tři pilíře - sekci s důchodovou agendou, metodickou sekci a sekci podpory řízení, kam by spadala právní a personální činnost, ekonomika i informační technologie. Zvlášť by pak byla lékařská posudková služba, která bojuje dlouhodobě s nedostatkem lékařů a nestíhá posudky vyřizovat.

S úpravou lékařské posudkové služby počítá i Babišova menšinová vláda. Ve svém programovém prohlášení uvedla, že provede změny, aby se zjednodušil postup posuzování, zkrátily lhůty a nastavila transparentní pravidla. Vyřizování dávek, u nichž rozhoduje zdravotní stav, by se mělo zrychlit, stojí v prohlášení. Kabinet nemá ve Sněmovně vyjednanou podporu.

Krejčí pracuje ve správě sociálního zabezpečení od roku 1996. Začínal v ní jako účetní. Postupně se vypracoval. Od roku 2011 do letoška působil ve vedení v ústředí, a to v čele sekce sociálního pojištění. Od března je ředitelem brněnské pobočky ČSSZ. Krejčí maturoval v roce 1993 na strojnické průmyslovce v Brně, poté studoval brněnskou sociálně právní akademii a Masarykovu univerzitu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Ministryně Benešová: Novela o státních zástupcích může začít platit dřív

Ministryně spravedlnosti za ANO Marie Benešová hovoří s novináři po schůzce se...

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (ANO) se nebrání tomu, aby novela zákona o státním zastupitelství vstoupila v...

Nejsem z pražské kavárny, měli bychom se věnovat venkovu, říká Czernin

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Říká se, že jsme stranou pražské kavárny, ale mě nikdo moc v nějaké kavárně neviděl, prohlásil kandidát na nového...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz