ČSSD se snaží usmířit si Zemana. Chce zahladit desetiletý spor s ním

  16:03aktualizováno  16:03
Špičky ČSSD se snaží o smíření s novým prezidentem Milošem Zemanem, se kterým byla strana "na kordy" deset let. "Trauma prezidentské volby v roce 2003 sociální demokracii oslabovalo," řekl iDNES.cz lídr strany Bohuslav Sobotka. Poté, co před druhým kolem volby strana voličům Zemana doporučila, zve ho teď jako nového prezidenta na volební sjezd.

ČSSD se chce usmířit s Milošem Zemanem. Jako nového prezidenta, jehož zvolení voličům doporučila, ho zve i na svůj sjezd. A lídr ČSSD Sobotka říká, že strana musí překonat desetileté trauma sporu se Zemanem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Nakročili jsme k tomu, abychom to trauma překonali," tvrdí Sobotka. Právě on patřil ve straně k těm, kteří proti Zemanovi dříve tvrdě vystupovali. Teď to byl on, kdo výslovně Zemana pozval na březnový sjezd a pokusí se ním usmířit i mezi čtyřma očima, kdy si chce domluvit pravidla komunikace mezi prezidentem a sociální demokracií.

Zeman odjel na Vysočinu

Nově zvolený prezident Miloš Zeman v neděli po vítězství v prezidentských volbách odjel odpočívat na Vysočinu, kde v posledních letech běžně pobývá. Do Prahy se z Nového Veselí na Žďársku vrátí až ve čtvrtek a začne plánovat program pro další dny. Novinářům to sdělila Jana Bartošová ze Zemanova týmu. Protože je Zeman od zvolení chráněnou osobou, už je pod dohledem ochranky hlavy státu, která nyní s volebním štábem řeší detaily svého budoucího působení u nového prezidenta.

Zdroj: ČTK

"Je třeba zasypat příkopy, které byly vykopány," řekl v neděli první místopředseda ČSSD a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Potvrdil tak, že se sociální demokracie pokusí minimalizovat riziko, aby si teď Zeman nechtěl s některými lidmi v sociální demokracii vyřizovat účty.

Už když z prezidentské volby vypadl kandidát sociální demokracie Jiří Dienstbier, rétorika strany vůči Zemanovi se zásadně změnila, až na Dienstbiera, který dál trval na tom, že je pro něj Zeman nepřijatelný.

"Pokud máme sebevědomí, není se čeho obávat," prohlásil v neděli místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Ačkoli se právě o něm dříve spekulovalo, že by se mohl v případě Zemanova vítězství pokusit stát se předsedou strany, sám Škromach říká, že tu ambici nemá. Stejně jako Hašek, který teď respektuje Sobotku jako předsedu a chce obhájit jen pozici prvního místopředsedy.

Zeman tvrdí, že nebude chtít sociální demokracii rozvracet

Zeman po zvolení prezidentem v rozhovoru pro ČT řekl, že se nebude snažit sociální demokracii rozvracet, ani jí jako své bývalé straně pomáhat. "Nebudu dělat ani jedno, ani druhé," prohlásil. Chce být prezident, který nebude nadržovat ani Straně práv občanů Zemanovci, ve které je čestným předsedou.

Komplikací pro sociální demokracii může být právě SPOZ, ze které se rázem stala "prezidentská strana", což může zvýšit zájem levicových voličů. Naposledy se do Sněmovny nedostala a naopak ukrojila ČSSD část hlasů, čímž v důsledku přispěla k tomu, že nakonec vznikla Nečasova vláda.

Den poté

Zeman už v povolebním rozhovoru pro ČT prohlásil, že spolupráce, případně koalice sociálních demokratů a SPOZ by byla přirozená. "Vždy je dobře, když na levicové straně spektra máte více variant," prohlásil. Právě on by v případě úspěchu jeho nové strany ve volbách mohl ovlivnit, zda se strany domluví na nové levicové vládě a pak z Hradu - i jako nestraník - mít vliv na vládní politiku.

Sobotka bude hájit Zemanův koncept jednobarevné vlády

K dohodě mezi Zemanem a Sobotkou na "zakopání válečné sekyry" by mohlo přispět i to, že Sobotka se podle informací iDNES.cz rozhodl, že bude na sjezdu v Ostravě hájit koncept jednobarevné vlády ČSSD, která by jako menšinová mohla záviset na komunistech. "To je koncept, který by sociální demokracie měla voličům představit," potvrdil Sobotka.

A je to koncept, který je přesně v souladu s tím, co dlouhodobě chce Zeman. "Jsem zastánce menšinové vlády a jsem odpůrce velké koalice," potvrdil.

Místopředseda ĆSSD Škromach na dotaz iDNES.cz, zda se strana na sjezdu pokusí uzavřít spor se Zemanem nějakou oficiální omluvou, či dohodou s ním, odvětil: "To není jen o Zemanovi. Musíme si nějak vyjasnit, jak se máme chovat k našim bývalým předsedům. Nejde jen o Zemana, ale i o Jirku Paroubka," řekl v neděli iDNES.cz Škromach.

Myslíte, že si Miloš Zeman jako prezident opět najde cestu k ČSSD?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. února 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 1842
Ano 1342

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Za klimatické stávky přes držku, řekl Hanák. Pak se studentům omluvil

Jaroslav Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy ČR při projevu na XXVII. Sněmu...

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák se opřel do studentů, kteří po světě stávkují za ochranu klimatu....

Další problém Čapího hnízda. Policie farmu vyšetřuje pro možné krácení daně

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Policie zahájila úkony trestního řízení v souvislosti s hospodařením farmy Čapí hnízdo, a to pro podezření z trestného...

Prodloužení Baťova kanálu se opět odkládá kvůli sporu o rybí přechod

Plavební komora s přístavištěm v Bělově u Otrokovic vyjde na více než 180

Úpravy Bělovského jezu na řece Moravě u Otrokovic za téměř 300 milionů korun stojí před další překážkou, protože...

Najdete na iDNES.cz