ČSSD chce škrtnout finanční náhradu církvím, zkouší rozbít koalici

  14:02aktualizováno  14:02
Sociální demokraté zkoušejí rozbít novou koalici, která se utvořila při hlasování o důvěře vládě Petra Nečase, vlastními návrhy na změnu církevních restitucích. "Navrhneme, aby z nich úplně zmizely finanční kompenzace," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Sociální demokracie se pokusí zbourat jednotu vládní koalice na církevních restitucí. Navrhla, aby z nich byla vypuštěna finanční kompenzace pro církve, čímž vychází vstříc kritikům uvnitř vládní koalice. | foto: Vít ŠimánekČTK

Právě s finanční náhradou církvím mají problém i někteří poslanci, kteří podrželi vládu. Vláda počítá s tím, že by 17 církvím a náboženským společnostem měl být vydán majetek v hodnot 75 miliard korun. Kromě toho by jim stát v příštích třiceti letech vyplatil 59 miliard korun navýšených o inflaci.

To označil za nepřijatelné nezařazený poslanec Michal Doktor, který v pátek podpořil vládu. Výhradu k finanční části vyrovnání s církvemi má i poslankyně Dagmar Navrátilová, která odešla z Věcí veřejných do platformy Karolíny Peake (více zde), a zcela proti církevním restitucím je i poslanec Otto Chaloupka z VV, který rovněž hlasoval pro důvěru vládě.

Peníze z restitucí pro nemocné

Také vládní koalice se snaží získat podporu pro svůj záměr vyplatit církvím i finanční kompenzaci. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se při své návštěvě Vatikánu například shodl s vedením katolické církve, že naprostá většina finančních prostředků, které stát v restitucích vrátí, by měla jít na péči o nemocné, umírající a další potřebné.

"Budeme jednat se všemi poslanci," potvrdil iDNES.cz Tejc. Spolu se stranickými kolegy Bohuslavem Sobotkou a Michalem Haškem připravil i obsáhlou písemnou interpelaci na premiéra Nečase. V ní chtějí sociální demokraté od předsedy vlády odpověď na to, podle jakých kritérií byl ohodnocen majetek, který má být podle vlády církvím vydán, a požadují také výčet majetku, který má být vydán.

Kromě vlastního pozměňovacího návrhu, aby byly zcela škrtnuty finanční kompenzace církvím, čímž k sobě ČSSD vábí kritiky návrhu z řad současné vládní koalice, navrhla sociální demokracie i to, aby se do zákona, pokud bude přijat, dostala takzvaná "restituční tečka". Tedy aby církve nemohly u soudu požadovat vydání jiného majetku, než toho, který jim chce předat vláda.

Za neodůvodněnou výhodu pro církve označili ve středu "oranžoví" i to, že mají být osvobozeny od placení daní, pokud se rozhodnout prodat majetek, který jim stát vydá. "Tak, aby církve platily stejné daně jako každý jiný," popsal požadavek ČSSD Tejc.

Církevní restituce měla Sněmovna schvalovat již na květnové schůzi, jenže návrh ještě neprojednal ústavně-právní výbor. Vládní koalice se proto rozhodla církevní restituce z programu vyřadit a schvalovat je až v červnu. To také vládě umožní, aby si "přepočítala", kolik vládních poslanců je připraveno návrh podpořit a zda není jeho schválení ohroženo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Daňová kobra zasahovala po celé zemi kvůli daňovým únikům, zadržela 22 lidí

Ilustrační snímek

Policisté a celníci ze speciálního týmu Daňová kobra zasahovali přibližně na šedesátce míst po celém Česku. Mají...

Výrobce Perunu jde do boje. Vojskové zkoušky byly nestandardní, zlobí se

vozidlo Perun 4x4

Výrobce pancéřovaných vozidel SVOS Přelouč se ostře ohradil proti konstatování ministerstva obrany, že nové bojové...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz