ČSSD vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Ani kauza Bárta ji ale nepotopí

  13:42aktualizováno  15:10
Ve Sněmovně se už potřetí bude hlasovat o nedůvěře vládě Petra Nečase. ČSSD, které vadí vládní škrty i to, že jsou Věci veřejné stále ve vládě, sesbírala 55 podpisů pro mimořádnou schůzi Sněmovny, která bude zřejmě příští týden. Ani kauza obálek Víta Bárty, kterou řeší soud, ale vládu nepotopí. Opozice nemá pro svržení vlády dost hlasů.

Poslanci ČSSD sesbírali potřebné podpisy a chtějí hlasovat o nedůvěře vládě Petra Nečase. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

"Plníme, co jsme slíbili," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc po jednání poslaneckého klubu strany. "Je třeba dát jasně najevo, že s politikou vlády nesouhlasíme," uvedl předseda strany Bohuslav Sobotka. Na hlasování o nedůvěře vládě se vedení strany dohodlo definitivně už o víkendu. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa by Nečasova vláda měla rezignovat sama, protože si neví rady s tím, kde najít úspory.

Ani s podporou komunistů nemá ale ČSSD pro svržení vlády dost hlasů. K vyslovení nedůvěry vládě je totiž třeba 101 hlasů. Aby byla opozice úspěšná, musela by se k ní některá z vládních stran připojit, což je téměř vyloučené. ODS, TOP 09 ani VV opozici nepodpoří. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se dají čekat jen řečnická cvičení opozičních poslanců bez valného významu.

Sociální demokraté ale chtějí, aby každý z poslanců, kteří vládu drží, musel ve Sněmovně svými slovy -  "proti návrhu" na vyslovení nedůvěry - dát výslovně i podporu jak chystaným vládním škrtům, omezení valorizace důchodů a zvýšení DPH, tak setrvání Věcí veřejných ve vládě.

Není to soud o Věcech veřejných, odpadlíci šíří lži, zlobil se John

Po jednání u Obvodního soudu pro Prahu 5, kde čelí šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta obžalobě kvůli podezření, že dával úplatky poslancům, označil Sobotka Věci veřejné za "mafiánskou strukturu", kterou je třeba oddělit od vlády (více zde).

"Měli bychom vyčkat na prvoinstanční rozsudek a pak se k tomu vyjádříme," odvětil Stanjura na otázku iDNES.cz, zda je pro ODS únosné setrvávat ve vládě s Věcmi veřejnými a chodit dál na koaliční jednání s Bártou.

Předseda Věcí veřejných Radek John v úterý napadl Kristýnu Kočí, Jaroslava Škárku a Stanislava Humla, kteří se rozešli s Věcmi veřejnými, že využili soud k tomu, aby o straně šířili lži. "Soud nesoudí Věci veřejné," řekl John.

Škárka je také na lavici obžalovaných, protože si vzal od Bárty obálku, v níž bylo 170 tisíc korun, a ještě než ji předal policii, jednu bankovku vzal a použil. U soudu například řekl, že pro financování Věcí veřejných před volbami byla klíčová dvousetmilionová investice Bárty a dvou šedých eminencí pražské politiky, podnikatelů Tomáše Hrdličky a Romana Janouška, spojených s pražskou ODS.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Zemřel údajný dědic miliard ve Švýcarsku známý z Ransdorfovy kauzy

Europoslanec Miloslav Ransdorf na brífinku po jednání s vedením KSČM (8....

Končí policejní vyšetřování údajného dědice miliardového konta ve Švýcarsku. Vladimír Huněk, který je známý z kauzy...

Znásilnění šestnáctileté, z nějž je obviněný cizinec, míří k žalobci

Muž původem z Afriky obviněný ze znásilnění a majetkové trestné činnosti na...

Vyšetřování červnového znásilnění šestnáctileté dívky na Litoměřicku, z něhož je obviněný cizinec v minulosti neúspěšně...

Americký superobr C-5 Galaxy ovládne Dny NATO v Ostravě

Americký letoun C-5 Galaxy na Dnech NATO v Ostravě v roce 2009

Patří mezi největší letadla světa. Americký vojenský transportní letoun C-5M Super Galaxy bude jedním z lákadel...

Najdete na iDNES.cz