ČSSD vybrala dva kandidáty na Hrad: Dienstbiera a Švejnara

  12:49aktualizováno  14:48
Sociální demokraté určí svého prezidentského kandidáta mezi dvojicí Jiří Dienstbier a Jan Švejnar. Na výběru těchto dvou kandidátů se domluvily špičky ČSSD. Ve straně nyní proběhne vnitrostranická debata. Definitivního kandidáta vybere ústřední výkonný výbor ČSSD do konce června. iDNES.cz to sdělili účastníci jednání vedení strany.

Vedení sociální demokracie se shodlo na dvou možných kandidátech na Hrad. Vedle Jana Švejna je to i senátor Jiří Dienstbier (na snímu s Valtrem Komárkem a místopředsedou Lubomírem Zaorálkem). | foto: ČTK

I když budou začátkem příštího roku prezidenta místo politiků volit občané, bude rozhodnutí ČSSD důležité. Podle preferencí je totiž nejpopulárnější stranou, a hlavně její voliči a sympatizanti mohou doporučení vyslyšet.

Ze svých straníků ČSSD vybrala senátora Dienstbiera, který je nejpopulárnějším politikem v České republice. Sociální demokraté podle předsedy Bohuslava Sobotky diskutovali také o jménech šéfa Senátu Milana Štěcha, senátorky Aleny Gajdůškové a místopředsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka, ale nakonec dostal přednost právě Dienstbier.

Fotogalerie

"Nový prezident by měl důsledně dodržovat meze pravomocí, jak jsou dané Ústavou, a nepřekračovat je, jak se bohužel často děje u současného prezidenta," popsal iDNES.cz Dienstbier, v čem by se měl prezident hlavně chovat jinak než současný prezident Václav Klaus (rozhovor s Dienstbierem si přečtěte zde).

Z nestranických kandidátů si sociální demokracie vybrala ekonoma Jana Švejnara. "Je sociální demokracii názorově a hodnotově nejblíž. Více než Jan Fischer, o němž jsme také hovořili," řekl iDNES.cz Sobotka. Jméno Miloše Zemana daly špičky sociální demokracie stranou, protože reprezentuje jinou politickou stranu - Stranu práv občanů Zemanovci.

Švejnar chce podporu více stran, o turné s Dienstbierem neví

Ekonom Jan Švejnar potvrdil, že se sociální demokracií vedl předběžná jednání, ale počítal spíš s tím, že by ho strana mohla podpořit, než přímo nominovat do prezidentské volby.

"Pokud bych se rozhodl kandidovat na prezidenta, stál bych o podporu napříč, i od některých dalších stran," řekl iDNES.cz Švejnar. Kandidoval už v prezidentské volbě v roce 2008. Podporovali ho tehdy sociální demokraté, zelení, část lidovců a nezařazených senátorů. Švejnar ale těsně prohrál se současným prezidentem Václavem Klausem, jemuž končí mandát v březnu příštího roku.

V průběhu letošního jara chce sociální demokracie uspořádat turné Dienstbiera a Švejnara po celé republice, kde s nimi budou moci hovořit straníci i veřejnost. Z výběru kandidáta na Hrad tak strana fakticky udělá i část své volební kampaně před podzimními krajskými a senátními volbami. "Zatím jsem se sociální demokracií nemluvil o takovém typu turné," uvedl Švejnar.

Prezidentského kandidátu vybírali sociální demokraté v pátek a v sobotu v penzionu Osada havranů za Znojmem poblíž rakouských hranic. Strana chtěla jednání utajit, aby měla klid od novinářů, ale nepodařilo se jí to. (více zde)

Tajná schůzka ČSSD

TOP 09 nominovala Schwarzenberga, ODS ještě nerozhodla

Zatím jedinou parlamentní stranou, která se už dříve rozhodla, koho nominuje, je TOP 09. V boji o Hrad podpoří svého předsedu, ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. ODS si nejspíš vybere mezi předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou, prvním místopředsedou Senátu Přemysl Sobotkou a zda se pokusí nominaci získat, zvažuje i europoslanec Evžen Tošenovský.

Věci veřejné uspořádají internetové hlasování. Zatímco šéf poslanců VV Vít Bárta prosazuje, aby strana podpořila Švejnara, předsedovi Radku Johnovi by se na Hradě zamlouval spíš Fischer, který chce nominaci na Hrad získat tím, že sežene podpisy 50 tisíc občanů. (podrobnosti o záměrech VV najdete zde)

Ve straně jsou ale podle Bárty i lidé, podle nichž by strana mohla podpořit jiného bývalého premiéra Miloše Zemana. Pro toho bude shánět podpisy jeho Strana práv občanů Zemanovci. Kandidaturu na Hrad ohlásila i šéfka neparlamentní Suverenity, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková. (více zde)


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Premium

Vražda tatínka dvou dětí. Alkohol, agrese a ukradené auto

„Proč ten pes zase štěká?“ říkal si v duchu nasupeně důchodce Hrouzek, když se snažil marně přivolat svého...

Plaga, Babiš a odbory se nedohodli. O růstu platů učitelů budou jednat znovu

Ministr školství Robert Plaga, premiér Andrej Babiš a odborový předák František Dobšík na konferenci Školství 2020...

Poslanci odsoudili tureckou invazi v Sýrii jako porušení mezinárodního práva

Poslanecká sněmovna v úterý odsoudila tureckou invazi do Sýrie jako porušení mezinárodního práva. Premiér Andrej Babiš...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz