ČSSD stamiliony Altnerovi nepošle. Bojí se, že by zmizely v Panamě

  11:26aktualizováno  13:50
Sociální demokracie do čtvrteční půlnoci nezaplatí právníkovi Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun, jak jí nařídil soud. Strana se rozhodla, že peníze bude posílat Altnerovým věřitelům, kteří se přihlásili v Lidovém domě. V tiskové zprávě to oznámil Jiří Chvojka, mediální zástupce právní kanceláře Bělina&Partners, která zastupuje ČSSD.

Advokát Zdeněk Altner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

„Strana tak chce zabránit hrozbě exekuce ze strany Altnerových věřitelů,“ oznámil Chvojka. ČSSD se podle tiskové zprávy ale „důvodně obává“, že zaplatí-li nyní Altnerovi částku přiznanou rozhodnutím odvolacího soudu, tyto peníze v případě úspěchu před Nejvyšším soudem již nikdy neuvidí. „Nechceme, aby celá částka zmizela kdesi v Panamě nebo jiném daňovém ráji,“ uvedl Chvojka.

To Altnerův právník Václav Veselý odmítl. „To je spekulace. Můj klient v životě nevyužíval žádný daňový ráj. Jestli sociální demokracie s tím má zkušenosti, tak patrně se toho obává, ale u nás nic takového rozhodně nehrozí,“ řekl agentuře ČTK Veselý.

Nemají právo peníze zadržovat, řekl Altnerův právník

Sociální demokracie podle Altnerova právník nemá právo zadržovat peníze, které má podle pravomocného rozhodnutí soudu zaplatit. Hovořit o exekuci vůči ČSSD je ale podle něj předčasné.

Altnerův právník totiž iDNES.cz řekl, že sociálním demokratům ještě ani nesdělil místo, kam mají peníze poslat. Chce to udělat do konce týdne. Potvrdil, že pokud ČSSD dostala platný exekuční příkaz vůči Altnerovi, postupuje správně, když uspokojuje tyto pohledávky. Veselý ve čtvrtek osobně zkontroloval, kolik pohledávek vůči Altnerovi je.

„Je jich 13, ale dohromady nepřesahují dva miliony korun,“ prohlásil. Zbytek by tedy strana měla zaplatit a právník stále věří, že to sociální demokracie udělá. „Zbývající část pohledávky nemají právo zadržovat a měli by zaplatit,“ poznamenal Veselý.

Exekutorský úřad oslovený agenturou ČTK uvedl, že Altnerovy závazky vůči třetím stranám nemají vliv na povinnost ČSSD dlužnou částku uhradit.

ČSSD chce mít jistotu, že bude mít šanci dostat peníze zpět

Mediální zástupce právní kanceláře ČSSD Chvojka zdůraznil, že ČSSD má díky úvěru zajištěny prostředky pro zaplacení celé soudem nařízené částky, ale chce mít jistotu, že v případě, že se svým dovoláním uspěje u Nejvyššího soudu, bude moci na tyto finanční prostředky dosáhnout.

Rozsudek, podle nějž ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu korun plus penále dalších 318 milionů korun, je přitom pravomocný od pondělí, kdy si ho vyzvedl Altnerův právní zástupce Václav Veselý. Strana má vyměřenou částku podle rozsudku Altnerovi zaplatit do tří dnů, tedy do čtvrteční půlnoci.

„Po ohlášení rozsudku se na stranu obrátily asi dvě desítky věřitelů Zdeňka Altnera s částkami v řádech mnoha milionů korun a formou exekučního příkazu požádali o přednostní uspokojení. ČSSD přistoupí podle pořadí právní moci jednotlivých exekučních příkazů, které jí byly doručeny ze strany věřitelů JUDr. Zdeňka Altnera, k jejich postupnému placení. Klient, tedy ČSSD, tak bude předcházet případné exekuci ze strany věřitelů pana Altnera a zároveň bude umořovat dluh vůči panu Altnerovi,“ uvedl v prohlášení Chvojka.

Sociální demokraté v sobotu na jednání svého širšího vedení schválili půjčku 338 milionů korun od Fio banky, za kterou ručí souborem nemovitostí včetně Lidového domu, takže peníze na zaplacení dluhu mají. Ale už v pátek podali dovolání k Nejvyššímu soudu a požádali ho zároveň o odklad vykonatelnosti rozhodnutí Městského soudu v Praze. Jenže dovolání nemá odkladný účinek.

18,5 milionu by měla ČSSD zaplatit hned, míní právník Gerloch

Bývalý děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleš Gerloch iDNES.cz řekl, že by ČSSD měla Altnerovi zaplatit přinejmenším 18,5 milionu korun, o které se původně soudil. „Já bych rozlišil tu jistinu 18.5 milionu a smluvní pokutu. Ta jistina je zřejmě nesporná. Mně osobně se zdá nepřiměřená smluvní pokuta. Je otázka, jestli to obstojí z hlediska přiměřenosti, dobrých mravů,“ uvedl.

Gerloch doplnil, že by podle něj měla ČSSD jednat s Exekutorskou komorou a 318 milionů smluvní pokuty složit do nějaké úschovy. Sociální demokraté by podle něj porušili pravomocné rozhodnutí soudu jen v případě, kdy by nezaplatili vůbec nic. Pokud zaplatí to, co je nesporné a zbytek peněz složí do úschovy, mají možnost jednat nejen s Exekutorskou komorou, ale i s Altnerem. „Mohou se odvolávat na to, že je tam návrh na odložení vykonatelnosti,“ řekl Gerloch.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Najdete na iDNES.cz