Jak vnímáte dosavadní způsob, jakým Jiří Rusnok sestavuje svou vládu, a jména, která se ve vládě objeví - pan Pecina, paní Benešová, pan Toman?
Je otázka, jestli ta jména jsou důležitější než možnost podpory takové vládě na půdě Poslanecké sněmovny. Jména vidím spíše jako podružnější v situaci, kdy pan Rusnok nevyjednává o získání podpory ve Sněmovně. Je to trochu jiná situace, než jakou jsme zažívali s vládou Josefa Tošovského a Jana Fischera. Ty se také nazývaly úřednickými vládami nebo si rovněž samy říkaly vlády odborníků, ale snažily se najít podporu Sněmovny.
Vy preferujete předčasné volby. Avizovali jste i mimořádnou schůzi Sněmovny, na níž byste ale museli získat 120 hlasů. ODS a TOP 09 ale zatím říkají, že chybějící hlasy do tohoto počtu nepřidají, protože čekají, že dostane šanci Miroslava Němcová, až nezíská Rusnokova vláda důvěru. Jak je chcete přesvědčit?
My jsme pevně přesvědčeni svolat mimořádnou schůzi Sněmovny a hlasovat o jejím rozpuštění. Je to prioritní návrh ČSSD na řešení politické krize a koneckonců ten pokus Jiřího Rusnoka, který umožnil svým rozhodnutím prezident republiky, vnímáme také jako možný katalyzátor pro rozhodování pravicových stran ODS a TOP 09 o tom, jestli podpoří rozpuštění Sněmovny, nebo ne. A uvidíme, jestli tento katalyzátor zafunguje. Ještě máme zhruba čtrnáct dnů a my je chceme využít k jednání o tom, aby se našlo 120 hlasů pro rozpuštění Sněmovny a nové volby. Bylo by to nejlepší řešení současné politické krize, které nemůže prezidentská vláda, kterou sestavuje Jiří Rusnok, přinést.
Zatím to vypadá, že Rusnokova vláda nemá moc šancí důvěru získat. Co se podle vás bude dít dál? Nechá ji podle vás prezident pak vládnout bez důvěry až do termínu řádných voleb, nebo dojde na druhý pokus o sestavení vlády?
Já myslím, že je zřejmé, že prezidentská vláda nemá ve Sněmovně dostatečnou podporu. Pro nás bude ale rozhodující hlasování o rozpuštění Sněmovny. Pokud by se nám teď nepodařilo toho dosáhnout, budeme zvažovat náš postup při takzvaném druhém prezidentském pokusu, protože pan prezident má možnost pověřit sestavením vlády dvakrát po sobě, pak teprve nastupuje pravomoc předsedkyně Poslanecké sněmovny. Pokud jde o druhý pokus, sociální demokracie začíná velmi vážně diskutovat možnost, že by přijala odpovědnost za řešení politické krize a pokusila se sestavit menšinovou vládu, která by mohla dovést zemi k předčasným volbám. Ten cíl zkrátit volební období by sociální demokracie v žádném případě neopustila.
Kde se vzala ta změna? Dosud jste říkali, že do vlády v žádném případě bez voleb nepůjdete. O sestavování vlády byste stál vy osobně?
Změna ještě nenastala. Může nastat v okamžiku, kdy se Poslanecká sněmovna odmítne rozpustit, jak navrhuje sociální demokracie. Pokud pravicové strany nebudou hlasovat pro rozpuštění Sněmovny a nedodrží to, co ještě nedávno říkaly, pak je tu logicky úvaha, zda ČSSD nemá sehrát aktivní roli při druhém prezidentském pokusu. Nevylučuji, že bych přijal pověření prezidenta republiky sestavit vládu při druhém pokusu.
Jak jste k tomu nápadu došel, kdy vás to napadlo?
Je to varianta, o které diskutujeme v sociální demokracii už delší dobu, ale spouštěcím mechanismem těchto úvah byla změna postoje některých pravicových politiků, kteří nejprve hovořili o tom, že podpoří rozpuštění Sněmovny a teď začínají váhat.
Není důvodem změny vašeho postoje to, že po pádu pravicové vlády by vám mohli Zemanovci přebrat část voličů tím, že by Rusnokova vláda s lidmi blízkými Zemanovcům nabídla programové prohlášení blízké programu ČSSD a vy byste se proti ní jen těžko mohli vymezovat?
Zaprvé: my si nepřejeme návrat pravicové vlády. Uvítali jsme, že skončila koalice ODS a TOP 09. Uvědomujeme si, že když se Sněmovna nerozpustí, musíme panu prezidentovi nabídnout jinou variantu, až vláda nezíská důvěru. Těžko by mohl pověřit znovu pana Rusnoka. I kdyby teoreticky všichni poslanci ČSSD vládu Jiřího Rusnoka podpořili, stejně nezíská důvěru v Poslanecké sněmovně. A tou variantou vůči návratu pravicové vlády může být menšinová vláda sociální demokracie. Nemáme ambici, aby vládla až do řádných voleb, ale znovu bychom jednali s pravicovými stranami o zkrácení volebního období.
Stanovisko B. Sobotky potvrdil také místopředseda ČSSD Michal Hašek: