ČSSD se postavila proti trestání řidičů za zbytečné volání policie k nehodě

  13:09aktualizováno  13:09
Sociální demokraté odmítli nápad, aby motoristé platili sankce za to, že zavolají policii k dopravní nehodě, kterou by podle zákona vyšetřovat nemusela. "Zrušení tohoto pravidla v návrhu zákona je naše zásadní podmínka," zdůraznil bývalý ministr vnitra František Bublan.

Ministr vnitra František Bublan na snímku z roku 2005. | foto: Václav Pancer

Sankce by podle Bublana vyvolávala u řidičů strach a policii by se k nehodě báli zavolat. Osobně je stínový ministr i proti stanovení limitu 100 tisíc korun pro nehody, u kterých je nutná asistence policie. Připustil ale, že se už na této výši shodl sněmovní výbor. - čtěte Voláte policii k menší nehodě? Zaplatíte

Bublan se odvolal na názory odborníků, kteří říkají, že odhadnout výši škody zvlášť po nehodě je velmi těžké. Ponechal by proto na účastnících nehody, zda zavolají policii, či nikoli. "Buď se dohodnou, nebo se nedohodnou a policii zavolají," uvedl Bublan.

"Pokud některý z účastníků podezřívá jiného účastníka, že požil alkohol, pak by měl ve vlastním zájmu policii volat a neměl by se bát žádné sankce," dodal stínový ministr vnitra.

Sociální demokraté jsou podle Bublana také proti tomu, aby policie informovala pojišťovny o přestupcích a bodových ztrátách řidičů. "Je to nespravedlivé. Pojišťovny mají určovat výši pojistného podle jiných ukazatelů," míní Bublan.

Některé přestupky by policie podle Bublana měla řešit domluvou a nedávat za ně body. Týká se to například nerozsvícených světel nebo jízdy v pruhu pro autobusy. Ze zkušeností prý ví, že venkovští řidiči, kteří Prahu neznají, se snadno dostanou do takového pruhu a pak mají problém se z něj dostat.

Účetní na každou služebnu
"Sami policisté říkají, že by v takových případech stačila domluva," dodal. Bublan dnes také kritizoval ministerskou koncepci financování policie. Ministerstvo podle něj chce, aby byla krajská policejní ředitelství samostatnými organizačními a účetními jednotkami financovanými ministerstvem, nikoli policejním prezidiem.

To by ale podle mínění odborníků ČSSD vedlo ke zvyšování politického vlivu na policii. Samostatnou jednotkou by měla podle Bublana být policie jako celek a ta si může vytvořit v krajích samostatné účetní jednotky. Rozhodovat by o tom měl policejní prezident. Ministr by měl přidělovat peníze policii jako celku.

Bublan se obává, že by mohl ministr ovlivňovat i výběr krajských policejních ředitelů. Nechce prý, aby za dva roky příští vláda všechny policejní ředitele vyměňovala proto, že "to jsou kamarádi (ministra) Ivana Langera".

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Policie zatkla exnáměstka civilní rozvědky Blahuta

Ilustrační snímek

V pátek dopoledne policie zatkla bývalého náměstka civilní rozvědky ÚZSI Zdeňka Blahuta. MF DNES to potvrdily tři dobře...

Sypat Stutox na holá pole bez vegetace je nebezpečné, tvrdí olomoucký vědec

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez...

Rozsypávat v boji proti přemnoženým hrabošům jed Stutox II na holá pole bez vegetace je nebezpečné, řekl vedoucí...

Babiš odeslal prezidentovi návrh na jmenování Zaorálka ministrem kultury

Poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek (21. srpna 2019)

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Milošovi Zemanovi návrh na jmenování Lubomíra Zaorálka ministrem kultury....

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz