Plakát má nadpis "Oprátky a mříže pro sociální demokraty". Připomíná, že komunisté odsoudili téměř 5 000 sociálních demokratek a demokratů - například odbojáře Jaromíra Nechanského, Veleslava Wahla a Jaromíra Vrbu, kteří skončili na popravištích. Další sociální demokraté dostali vysoké tresty.
Komunisté se totiž po nástupu k moci v roce 1948 vypořádávali se všemi opozičními politiky, které vnímali jako hrozbu. Třeba s národní socialistkou Miladou Horákovou - rovněž popravenou - nebo nestraníkem Janem Masarykem. Ten prý spáchal sebevraždu, tvrdí oficiální záznamy.
Reagujeme na kampaň ODS, říká Tvrdík
"Důvodem je reakce na falešnou kampaň, která je ze strany ODS vůči ČSSD vedena," říká volební manažer strany Jaroslav Tvrdík. Občanští demokraté totiž upozorňují, že ČSSD by mohla po říjnových volbách pomoci komunistům k moci, a mobilizují malé strany.
TOPOLÁNKOVA mobilizace"Chceme zabránit návratu naší země před rok 1989," vyzval předseda ODS malé nelevicové strany ke spolupráci. |
Vládu tolerovanou komunisty chtěl po volbách v roce 2006 i Jiří Paroubek. Vábil do ní lidovce, ti ale nakonec plán smetli. Teď ovšem socialisté spolu s komunisty vládnou v některých krajích.
Tvrdík ale odmítá, že by podnětem k antikomunistické kampani byly nějaké průzkumy veřejného mínění. Mnoho voličů by totiž socialisté paktováním s komunisty odradili.
"V krajích jsou stejně populární naše levicové vlády - třeba s komunisty v Moravskoslezském kraji - středové vlády jako na Pardubicku i koalice Michala Haška s ODS v Brně," říká.
A ke kritice šéfa ODS Mirka Topolánka si vypůjčil i proslavenou textovku prezidenta Václava Klause. "Tvrzení, jak ČSSD přivede diktaturu k moci, jsou prázdná a falešná. Neříkáme sice, že ODS přivede zemi do nějaké formy totality, ale jestliže o takové hrozbě Mirek Topolánek mluví, měl by se podívat do historie své rodiny. Jeho dědeček i tatínek byli v KSČ," řekl Tvrdík.
Názorový web Zastavte KSČSSD nicméně tvrdí, že i sám Tvrdík byl v letech 1988-1989 kandidátem členství v KSČ.
Bez komentáře, zní z ODS
Mluvčí ODS Martin Kupka nechtěl iniciativu ČSSD příliš komentovat. Připomněl ale slova Bohuslava Sobotky: "Otevřeně říkám, že pokud by byly jen dvě varianty - velká koalice ODS nebo menšinová vláda opřená o KSČM, pak bych prosazoval tu druhou," řekl v dubnu šéf poslanců ČSSD v jednom z rozhovorů.
Podobně tehdy mluvil i Jiří Paroubek. "To já nemohu vyloučit, že by byla taková vláda za podpory Občanské demokratické strany nebo komunistů," citovala ho Prima.
Filip: Je to signál velké koalice
FILIP: SIGNÁL VELKÉ KOALICE"Ta utajená dohoda o vytvoření velké koalice i po volbách má být něčím stvrzena. Tak si myslím, že tohle je to potvrzení. |
Předseda komunistů Vojtěch Filip nabízí přímočařejší zdůvodnění. "Je to jednoduché vysvětlení. Ta utajená dohoda o vytvoření velké koalice i po volbách má být něčím stvrzena. Tak si myslím, že tohle je to potvrzení, že to je zašifrovaný vzkaz poslaný ODS," říká.
Jeho slovům nahrává i smířlivost ODS a ČSSD v posledních týdnech. Občanští demokraté například kývli na návrh socialistů jmenovat šéfem antimonopolního úřadu poslance ČSSD Petra Rafaje.
Obě nejsilnější strany se dokážou dohodnout i v řadě jiných věcí, připomněla MF DNES. Shodně se zajímají o to, kdo povede ČT, do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání si vzájemně pomohly dostat své lidi. Zdroj z Lidového domu sdělil, že socialisté počítají s dohodou o novém šéfovi NKÚ, pokud František Dohnal neustojí svou "přepychovou" aféru. - čtěte V předvolební stínohře si ODS a ČSSD dokážou porozumět