ČSSD chce pět křesel ve vládě. Bude usilovat o spravedlnost či vnitro

  15:17aktualizováno  17:06
Sociální demokracie bude ve vládě s ANO usilovat o pět křesel. „Za důstojné zastoupení sociální demokracie v té případné vládě pokládám počet pěti resortů,“ uvedl šéf strany Jan Hamáček po jednání předsednictva ČSSD. Strana žádá mimo jiné ministerstvo vnitra či spravedlnosti, a to kvůli trestnímu stíhání šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše.

„My jsme vyjádřili zájem o resorty, kde by nám naše účast umožnila prosazovat náš volební program, a současně jsou to resorty, které nějakým způsobem souvisí s tím střetem zájmů, který je na straně hnutí ANO, takže je to o nějaké kombinaci těchto dvou faktorů,“ řekl Hamáček.

Hnutí ANO ve čtvrtek dalo sociálním demokratům exkluzivitu při jednání o vládě, a to do 10. dubna. Od pondělí budou probíhat jednání na úrovni stranických expertů o programu možné koalice.

O tom, že ČSSD musí získat křeslo ministra vnitra či spravedlnosti, mluvili už před jednáním předsednictva další členové širšího vedení ČSSD.

„Mluví se o silových ministerstvech. V celé záležitosti hraje významnou roli, že premiér je stíhanou osobou. Myslím, že jednou z věcí by mělo být ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo vnitra, které má tyto věci na starosti,“ řekl poslanec Jaroslav Foldyna před jednáním předsednictva.

„Samozřejmě by to mělo být nějaké silové ministerstvo, hovořilo se o ministerstvu spravedlnosti, ministerstvu vnitra. Určitě by to mělo být důstojné zastoupení sociální demokracie ve vládě,“ řekl další člen vedení Antonín Staněk. Pro ČSSD jsou podle něj zajímavé také resorty, které jsou pro sociální demokracii „typické“. „To jsou oblast sociální, zdravotní,“ řekl Staněk.

Sociální demokracie si s hnutím ANO vyjasnila, že nebude usilovat o nějaké právo veta ve vládě nebo právo blokovat rozhodnutí. „Šlo o to, abychom nastavili standardní způsob řešení sporů v rámci případné koalice v rámci případné koalice a shodli jsme se na tom, že takový mechanismus je možný a že můžeme použít standardní ustanovení například z minulé koaliční smlouvy. Jde o to, že když jedna ze stran něco označí za sporný problém, tak v tom jednání se dál nepokračuje a hledá se, jak ten problém vyřešit a měl jsem dojem, že to je přijatelné i pro hnutí ANO, prohlásil Hamáček.

Foldyna by chtěl jednat ve třech, i s KSČM

Komunisté v pátek přišli s tím, že jednání o vládě by mělo probíhat již ve třech, tedy ANO, sociální demokracie i KSČM. „Myslím, že to je velmi dobrý nápad, já jsem o této věci uvažoval již dávno. Je to nápad, který má svoji racionalitu,“ řekl Foldyna. „Já nemám informaci o tom, že bychom organizovali nějaké jednání ve třech. Zatím,“ řekl Hamáček.

ČSSD schválila kandidáty do Senátu

Sociální demokracie schválila v pátek několik kandidátů do Senátu. Milada Emmerová bude obhajovat post v Rokycanech, Jan Látka v Domažlicích a lékař Radim Jünger bude kandidovat v doplňovacích volbách na Zlínsku, kde rezignoval na post senátora František Čuba ze Strany práv občanů.

Ve vládě by se podle Foldyny neměl objevit nikdo z poslanců ČSSD, dokonce ani Hamáček. Ale to je je jen jeho soukromý názor. Samotný Hamáček svoji účast ve vládě připouští. Mohl by usilovat například o resort zahraničí.

Na sjezdu ČSSD, na němž byli zvoleni noví lídři strany Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola a dostali mandát k jednání o vládě, šéf Senátu Milan Štěch neprosadil tvrdé usnesení, že pokud bude ve vládě trestně stíhaná osoba, nesmí zástupci ČSSD být ve vládě.

Hamáček však prosadil výrazně měkčí formulaci usnesení, že „sjezd považuje účast trestně stíhané osoby ve vládě České republiky za zásadní problém“.

„Pakliže hnutí ANO hovoří o tom, že je pro něj jediným představitelem pro premiéra pan Babiš, tak samozřejmě my to musíme vnímat a třeba to promítnout do jednání o potenciální podobě vlády,“ řekl v pátek Staněk, který také na sjezdu ČSSD neúspěšně usiloval o post předsedy strany.

Sjezd ČSSD bude ale pokračovat 7. dubna volbou místopředsedů strany a debatou o tom, co noví lídři strany při jednání s Babišem prosadili. Konečné slovo o tom, zda ČSSD do koalice s ANO, kterou by tolerovali komunisté, mají mít všichni členové strany v referendu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

O Palachovi v Rozstřelu promluví historik Blažek i jeho kamarád z dětství

Praha si připomíná 50 let od upálení Jana Palacha. (16. ledna 2019)

Češi si v současnosti připomínají odkaz Jana Palacha a jeho sebeupálení v roce 1969. V pátečním pořadu Rozstřel o něm...

Soud musí po více než půlstoletí projednat žalobu na určení otcovství

Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

Ústavní soud dal šestapadesátileté ženě novou šanci ověřit, kdo je jejím otcem. Okresní soud v Písku musí projednat...

Babiš chtěl omluvu a miliony. V létě však žalobu na bývalého agenta StB stáhl

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Premiér Andrej Babiš stáhl svou žalobu na vydavatele slovenského listu Nový Čas a bývalého příslušníka Státní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz