ČSSD chce pět křesel ve vládě. Bude usilovat o spravedlnost či vnitro

  15:17aktualizováno  17:06
Sociální demokracie bude ve vládě s ANO usilovat o pět křesel. „Za důstojné zastoupení sociální demokracie v té případné vládě pokládám počet pěti resortů,“ uvedl šéf strany Jan Hamáček po jednání předsednictva ČSSD. Strana žádá mimo jiné ministerstvo vnitra či spravedlnosti, a to kvůli trestnímu stíhání šéfa ANO a premiéra v demisi Andreje Babiše.

„My jsme vyjádřili zájem o resorty, kde by nám naše účast umožnila prosazovat náš volební program, a současně jsou to resorty, které nějakým způsobem souvisí s tím střetem zájmů, který je na straně hnutí ANO, takže je to o nějaké kombinaci těchto dvou faktorů,“ řekl Hamáček.

Hnutí ANO ve čtvrtek dalo sociálním demokratům exkluzivitu při jednání o vládě, a to do 10. dubna. Od pondělí budou probíhat jednání na úrovni stranických expertů o programu možné koalice.

O tom, že ČSSD musí získat křeslo ministra vnitra či spravedlnosti, mluvili už před jednáním předsednictva další členové širšího vedení ČSSD.

„Mluví se o silových ministerstvech. V celé záležitosti hraje významnou roli, že premiér je stíhanou osobou. Myslím, že jednou z věcí by mělo být ministerstvo spravedlnosti nebo ministerstvo vnitra, které má tyto věci na starosti,“ řekl poslanec Jaroslav Foldyna před jednáním předsednictva.

„Samozřejmě by to mělo být nějaké silové ministerstvo, hovořilo se o ministerstvu spravedlnosti, ministerstvu vnitra. Určitě by to mělo být důstojné zastoupení sociální demokracie ve vládě,“ řekl další člen vedení Antonín Staněk. Pro ČSSD jsou podle něj zajímavé také resorty, které jsou pro sociální demokracii „typické“. „To jsou oblast sociální, zdravotní,“ řekl Staněk.

Sociální demokracie si s hnutím ANO vyjasnila, že nebude usilovat o nějaké právo veta ve vládě nebo právo blokovat rozhodnutí. „Šlo o to, abychom nastavili standardní způsob řešení sporů v rámci případné koalice v rámci případné koalice a shodli jsme se na tom, že takový mechanismus je možný a že můžeme použít standardní ustanovení například z minulé koaliční smlouvy. Jde o to, že když jedna ze stran něco označí za sporný problém, tak v tom jednání se dál nepokračuje a hledá se, jak ten problém vyřešit a měl jsem dojem, že to je přijatelné i pro hnutí ANO, prohlásil Hamáček.

Foldyna by chtěl jednat ve třech, i s KSČM

Komunisté v pátek přišli s tím, že jednání o vládě by mělo probíhat již ve třech, tedy ANO, sociální demokracie i KSČM. „Myslím, že to je velmi dobrý nápad, já jsem o této věci uvažoval již dávno. Je to nápad, který má svoji racionalitu,“ řekl Foldyna. „Já nemám informaci o tom, že bychom organizovali nějaké jednání ve třech. Zatím,“ řekl Hamáček.

ČSSD schválila kandidáty do Senátu

Sociální demokracie schválila v pátek několik kandidátů do Senátu. Milada Emmerová bude obhajovat post v Rokycanech, Jan Látka v Domažlicích a lékař Radim Jünger bude kandidovat v doplňovacích volbách na Zlínsku, kde rezignoval na post senátora František Čuba ze Strany práv občanů.

Ve vládě by se podle Foldyny neměl objevit nikdo z poslanců ČSSD, dokonce ani Hamáček. Ale to je je jen jeho soukromý názor. Samotný Hamáček svoji účast ve vládě připouští. Mohl by usilovat například o resort zahraničí.

Na sjezdu ČSSD, na němž byli zvoleni noví lídři strany Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola a dostali mandát k jednání o vládě, šéf Senátu Milan Štěch neprosadil tvrdé usnesení, že pokud bude ve vládě trestně stíhaná osoba, nesmí zástupci ČSSD být ve vládě.

Hamáček však prosadil výrazně měkčí formulaci usnesení, že „sjezd považuje účast trestně stíhané osoby ve vládě České republiky za zásadní problém“.

„Pakliže hnutí ANO hovoří o tom, že je pro něj jediným představitelem pro premiéra pan Babiš, tak samozřejmě my to musíme vnímat a třeba to promítnout do jednání o potenciální podobě vlády,“ řekl v pátek Staněk, který také na sjezdu ČSSD neúspěšně usiloval o post předsedy strany.

Sjezd ČSSD bude ale pokračovat 7. dubna volbou místopředsedů strany a debatou o tom, co noví lídři strany při jednání s Babišem prosadili. Konečné slovo o tom, zda ČSSD do koalice s ANO, kterou by tolerovali komunisté, mají mít všichni členové strany v referendu.


  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud postupoval příliš nadřazeně, musí se zeptat na názor dítěte, uvedl ÚS

Justice má podle nálezu Ústavního soudu zjišťovat během procesu názory dětí. Reagoval na kauzu, kdy Krajský soud v Brně...

Vyznamenání budou bez Kalouska, Fialy nebo Pirátů. Chybět bude i Petříček

Politická sestava nebude kompletní na předávání státních vyznamenání ani letos. Chybět budou zejména zástupci pravice,...

Informace o sexu získávají děti nejčastěji z internetu nebo od kamarádů

Jak jsou na tom Češi a studenti se znalostmi o sexu je v dnešní době těžké odhadnout - chybí data. Poslední velký...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Najdete na iDNES.cz