Vyhrály proevropské strany, nás porazila volební účast, řekl Sobotka

  22:24aktualizováno  23:46
Přes propad na třetí místo za hnutí ANO a TOP 09 nehodnotí sociální demokraté eurovolby jako jednoznačnou porážku. "Chtěl bych vyjádřit radost nad tím, že v České republice se na prvních třech místech umístily proevropské strany," řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. O budoucích eurokomisaři chce jednat také s opozicí.

"Je to remíza prvních tří stran," komentoval výsledek voleb, které sociální demokraty poslaly až na třetí místo za ANO a TOP 09, šéf Sněmovny Jan Hamáček.

"Rozdíl mezi vítězem a sociální demokracií je jen asi třicet tisíc hlasů," podotkl Hamáček.

Předseda ČSSD Sobotka ale nakonec porážku přiznal. "Porazila nás nízká volební účast," konstatoval.

O příštím eurokomisaři, který vystřídá Štefana Füleho, chce Sobotka jednat jak s TOP 09, tak s komunisty. Ale pořád podle něj platí, že by to měl být hlavně kandidát tří vládních stran.

Kandidátem ČSSD na pozici eurokomisaře je exministr financí Pavel Mertlík, hnutí ANO zvažuje nominaci svého volebního lídra Pavla Teličky a lidovci oslovili dosavadní europoslankyni Zuzanu Roithovou.

Fotogalerie

"Vláda schvaluje eurokomisaře. Bude to tedy primárně otázka tří koaličních stran. Já si myslím, že by stálo za to diskutovat také s opozičními stranami, aby budoucí eurokomisař měl silnou oporu, alespoň u části opozice," prohlásil premiér Sobotka.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš pro iDNES.cz připustil, že dobrým tipem na komisaře by mohl být i ekonom Luděk Niedermayer, který vedl do voleb kandidátku TOP 09. "Shodou okolností jsem s panem Niedermayerem jednal, že by mohl být ministr financí, když jsem uvažoval, že budu jen vicepremiér. Takže pan Niedermyer je celkem dobrá volba. V hnutí budu prosazovat, že bychom tam měli poslat někoho, kdo bude reprezentovat Česko dobře a nemusí to být politický nominant," řekl Babiš. (více zde)

"Já bych nechtěl mluvit jen s TOP 09. Chtěl bych mluvit také s komunisty, s dalšími politickými stranami, které jsou zastoupeny v českém parlamentu. Proč se nepokusit získat širší podporu. Nemyslím si ale, že by vláda měla jmenovat nějakého kandidáta pana Kalouska," uvedl šéf ČSSD Sobotka. Rád by, kdyby budoucí český eurokomisař získal ekonomické portfolio.

Jak on, tak volební lídr ČSSD Jan Keller, se už při příchodu do Lidového domu netajili zklamáním nad malou volební účastí. Ještě než začal hovořit o volbách, prohlásil Sobotka po příchodu do stranického sídla, že ho mrzí neúspěch českých hokejistů v boji o třetí místo na mistrovství světa v hokeji.

"Pokud jde o volby, chtěl bych poděkovat občanům, kteří přišli. Pokud jde o volební účast, která je nízká, souvisí to hodně s tím, že po volbách se v zemi zklidnila situace a ještě více po ustavení vlády. Nejsou tady střety, vláda vede poctivý sociální dialog. Není tady nic, co by lidi motivovalo, aby se zvedli a šli ve velkém počtu volit," domnívá se Sobotka. Důležité podle něj je, aby volby vyhrály proevropské strany a ne pravicoví extremisté.

Keller stanovil laťku, kterou ČSSD nepřeskočila

Keller řekl, že za volební neúspěch sociální demokracie by považoval, kdyby sociální demokracie získala méně než pět křesel. "Co bude pod pět je špatné, co bude nad pět je výborné," řekl Keller.

Horší výsledek než pět křesel by podle něj znamenal, že na podzim v senátních a komunálních volbách by to bylo ještě horší. Jestliže čtyři z pěti voličů nepřišli, není to podle něj problém jen sociální demokracie. Nakonec to podle Kellerovy prognózy dopadlo pro ČSSD špatně - křesla pro ČSSD jsou jen čtyři. Sociální demokraté přitom obhajovali sedm křesel, která měli v Evropském parlamentu po volbách před pěti lety.

"Je smutné, že se nepodařilo voličům vysvětlit všechny přínosy evropské integrace," litoval nízké volební účasti ministr pro lidská práva, senátor Jiří Dienstbier. "Musíme se zamyslet nad tím, jak Evropskou unii zprostředkovat a jak ji měnit," poznamenal premiérův šéfporadce Vladimír Špidla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Půjde to podle scénáře, sliboval úředník souzený kvůli tendru na nemocnici

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ Emila Kmoníčka a...

Krajský soud v Hradci Králové začal projednávat případ manipulace při zadávání veřejné zakázky na přestavbu Oblastní...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Unikátní loď zatím nemůže vozit výletníky na Hartě, čeká na osvědčení

Slezská Harta má novou elektroloď. A kromě ní také velké plány na svůj...

Ačkoliv o objednávky není nouze a každý den se na vyhlídkovou plavbu po přehradě Slezská Harta ptají další zájemci,...

Najdete na iDNES.cz