ČSSD odmítá tlačit na radního Sloupa. Prý ať lidé vidí, co je KSČM zač

  9:19aktualizováno  9:19
ČSSD v Karlovarském kraji nebude tlačit na KSČM, aby vyměnila svého kontroverzního radního pro oblast školství Václava Sloupa. Sociálním demokratům v podstatě vyhovuje, když se komunisté "díky" Sloupovi, bývalému politrukovi a veliteli u Pohraniční stráže, před veřejností znemožní.

Václav Sloup, náměstek karlovarského hejtmana na jednání krajského zastupitelstva | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Je dobré, když voliči uvidí, co jsou lidé v KSČM zač. Jaká je jejich historie a co kraji přinášejí. V minulé krajské vládě se KSČM čtyři roky vezla. Teď bude na její práci vidět a záleží na ní, jak se se zvýšenou pozorností popasuje," prohlásil zdejší šéf ČSSD Jakub Pánik poté, co v sobotu na volební krajské konferenci strany v Novém Sedle obhájil post předsedy.

Sociální demokraté reagovali velmi vlažně i na protesty učitelů. Kantoři v pátek přitvrdili - odstartovali petici (už ji na internetu podepsalo tisíc lidí) a na leden ohlásili do Karlových Varů tichou demonstraci (více čtěte zde).

Cílem je jen výměna Václava Sloupa. "A to vzhledem ke kontroverzní minulosti radního spjaté s působením ve funkci zástupce velitele pro věci politické v armádě nedemokratického komunistického režimu," píší kantoři.

Špičky ČSSD sice právo na protest respektují, ale nic se tím podle nich nezmění. Podle Pánika by pochod a petiční akce neměly vést k odstoupení radního Sloupa.

"ČSSD by vyzvala koaličního partnera k výměně takového člověka v případě, pokud by udělal chyby či rozhodnutí v neprospěch tohoto kraje. Jeho minulost je plně v kompetenci KSČM. Já se za pana Sloupa nestydím. Jestli se za něj má někdo stydět, tak jedině KSČM," prohlásil Pánik.

Kauzu, která vyvolává emoce, komentoval i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten je se sestavenou levicovou koalicí v kraji spokojen, protože roztříštěná pravice nebyla ochotna nést riziko a složit vládu bez komunistů.

"Ukazuje se, že personální politika KSČM je v řadě případů strašná. Vsadím se, že většina voličů netušila, jakou má pan Sloup minulost a názory. Je důležité, aby se lidé podle toho orientovali ve všech volbách, které jsou před námi," řekl Sobotka.

Komunisté kontroverzního náměstka vyměnit nehodlají

Sociální demokraté také upozorňují, jak KSČM mění po svém úspěchu v krajských volbách rétoriku a jak jí roste sebevědomí. Ukázalo se to například na zasedání krajského zastupitelstva.

Lídr KSČM a náměstek hejtmana Jaroslav Borka prohlásil, že sametová revoluce nebyla revolucí, ale "majetkovým převratem". A že "za komunistickou stranou stojí práce ve prospěch tohoto národa".

Komunisté Václava Sloupa vyměnit nehodlají. Považují ho za dobrého manažera. Žádají všechny kritiky o "klid na práci a sto dní hájení". Náměstek hejtmana podle KSČM nemůže zasahovat do výuky. Ovlivnit může složení oborů, velikost a počet středních škol.

Kromě volby předsedy sociální demokraté na své sobotní konferenci hodnotili krajské volby. Také podpořili Jiřího Dienstbiera jako kandidáta na prezidenta. Chtějí spolu s Ústeckým a Moravskoslezským krajem prosadit vznik nového fondu na podporu území postižených těžbou. Ten starý z 90. let známý jako 15 miliard je už vyčerpaný.

"Projekt resocializace území by přinesl nová pracovní místa. Máme tu třeba obrovské množství dřevní hmoty a mohla by tu vzniknout továrna na výrobu nábytku," dal příklad hejtman Josef Novotný.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Údery bitevníků či zásah proti teroristovi. Sledujte generálku na Dny NATO

Dny NATO

Přinášíme ucelený a přehledný popis těch největších lákadel, které budou k vidění na víkendových Dnech NATO v Ostravě a...

Meteorologové varují před poškozením úrody, na Šumavě bylo minus 8 stupňů

Ilustrační foto

Teplotu minus 8,7 stupňů naměřili meteorologové ráno na šumavské Jezerní slati. Na Rokytské slati bylo minus 7,9...

Policisté museli krotit figuranty při tréninku na chuligány, dav zapůsobil

Těžkooděnci ve stísněných podmínkách stadionu cvičili zásah proti rozdováděným...

Strhl je dav a do své role se chvílemi moc vžili. Figuranty jsme museli krotit, aby náš zásah nemusel být tvrdší. Tak...

U bývalého Stalinova pomníku jsou pásky. Kdo zákaz poruší, zaplatí 10 tisíc

Prostor kolem bývalého Stalinova památníku je obehnán zábranami a páskami. (20....

Praha v pátek uzavřela podzemní část někdejšího monumentálního Stalinova sousoší na Letné. Vstup je zakázán i do...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz