ČSSD naslibovala v krajích nereálné změny

  4:15aktualizováno  4:15
Zrušení poplatků v krajských nemocnicích není jediný slib ČSSD. Teď se můžeme těšit, že se všechny děti dostanou do mateřských škol a penzisté do pečovatelských domů. Zvýší se platy i důchody... Prostě sociální ráj naslibovala Paroubkova ČSSD před volbami. MF DNES se pokusila udělat inventuru letošního programu ČSSD.

Není podvod slibovat v krajských volbách něco, co možná splním za dva roky, když vyhraju sněmovní volby? | foto: Karel Kopáč, MF DNES

Díky tomu vyhrála volby ve všech krajích a bude mít třináct hejtmanů. Je čas ptát se, jak to všechno chtějí socialisté splnit. Kdyby měli férově a pravdivě odpovědět, museli by přiznat, že teď to nejde. Většina naslibovaných věcí vůbec není v kompetenci krajů.

Socialisté už podobně "podvedli" voliče ve sněmovních volbách 2002. Tehdy s Vladimírem Špidlou v čele také naslibovali sociální pohodlí, ale už rok po volbách (v květnu 2003) musel ministr financí Bohuslav Sobotka přiznat: "Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí." Obstojí při střetu s realitou ČSSD letos?

1. Vyšší důchody
Toto heslo měla dokonce ČSSD napsané na jedné oranžové dodávce, s níž objížděla mítinky. Zvyšování penzí je přitom věcí vlády a parlamentu, s tím hejtmani nic neudělají. Zařídit vyšší penze by ČSSD nemohla ani přes senátory, když nemá většinu Sněmovny. "Budeme bojovat v parlamentu za zvýšení důchodů," říká poslanec ČSSD a budoucí pardubický hejtman Radko Martínek. Ale jak, když tam nemají většinu? "To já nevím, zeptejte se Zdeňka Škromacha," svaluje vinu za nesplnitelný slib na místopředsedu strany.

2. Vyšší platy
Socialisté také naslibovali vyšší platy zdravotníkům a pracovníkům v ústavech sociální péče. Tady všude sice existují celostátní mzdové tarify, ale je samozřejmě možné zvýšit osobní ohodnocení. Avšak vždy na úkor něčeho. Kraje dostávají z celkového balíku vybraných daní jen deset procent. Víc prostě nedostanou, takže kdyby chtěly zvýšit platy zaměstnanců třeba v domovech důchodců, musely by jinde šetřit. Jak to udělají? "Nejprve musíme analyzovat situaci," odpoví vyhýbavě budoucí královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

3. Školky pro všechny děti
Věta z oranžového programu "zajistíme jesle, mateřské školky a dětská centra pro děti všech rodičů" samozřejmě pohladí. Drtivá většina mateřských škol dnes patří městům a obcím, které naříkají, že na jejich rozšiřování nemají peníze. Budou tedy vznikat krajské školky? Odpověď Lubomíra France šokuje svou upřímností: "V Hradci jsme nic takového neslibovali, to říkalo celostátní vedení ČSSD. Ptejte se jich."

4. Dětské přídavky a rodičovský příspěvek
Socialisté naslibovali více peněz pro rodiče, ačkoliv tohle je opět v kompetenci vlády. "To jsou sliby pro případ, že vyhrajeme volby do Sněmovny. Ať už předčasné v létě 2009, nebo řádné o rok později. A pak je jako vládní strana splníme," vysvětluje první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Není podvod slibovat v krajských volbách něco, co možná splním za dva roky, když vyhraju sněmovní volby? "Náš volič se dobře orientuje v politice a ví, že tyto sliby můžeme uskutečnit až tehdy, když budeme ve vládě. Naše kampaň byla vedená jako referendum o současné vládě, využili jsme chyb, kterých se ODS dopustila," říká příští hejtman na Vysočině Jiří Běhounek.

5. Lepší silnice
Jediný slib, který mohou splnit regiony. Snaha ulevit silnicím druhé a třetí třídy se sociální demokracii vrací jako bumerang. Byla to ona, kdo ještě jako vládní strana rozhodla o zavedení mýtného na dálnicích, jež vyhnalo část kamionů právě na okresní silnice.

Bude na tohle všechno dost peněz? Nebojí se Bohuslav Sobotka, že po roce bude opět muset přiznat nereálnost slibů? "Ne. Proto se také starám o přípravu volebního programu, protože si tam chci pohlídat, abychom skutečně mohli realizovat to, co slíbíme voličům. Samozřejmě se snažím ty věci neeskalovat na výdajové straně a vedu o tom s kolegy debatu."


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Najdete na iDNES.cz