ČSSD bude chtít radikální změny daní, podle Babiše vyžene ze země úspěšné

  10:21aktualizováno  15:28
Nižší daně pro lidi s nízkými příjmy a vyšší pro ty s příjmy vyššími i pro některé firmy, to je klíčový plán ČSSD, jak uspět ve volbách. Chce také usilovat o zvýšení platů. „Jak jsou nastaveny daně, vyhovuje jen velkým a bohatým,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Podle šéfa ANO Andreje Babiše chce Sobotka vyhnat ze země úspěšné.

Premiér Bohuslav Sobotka na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Straníkům z širšího vedení Sobotka v sobotu řekl, že chce usilovat o návrat k daňové progresi s více sazbami daně z příjmu či o druhou sazbu daně z příjmu pro firmy.

Konkrétní parametry daňové reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku. „Pro nás je klíčovým cílem snížit daně pro lidi s průměrným a podprůměrným platem. Jde o to, aby na progresi vydělali oni, tedy drtivá většina zaměstnanců v naší republice. My si do budoucna v žádném případě nepřejeme, abychom do budoucna byli levnou dílnou Evropy,“ uvedl premiér. „Příští volby vyhraje buď ČSSD, nebo hnutí ANO. Třetí volba není,“ řekl také na jednání širšího vedení strany, prvním po nezdaru strany v krajských a senátních volbách.

Místo personálního účtování, které se odehraje až na březnovém sjezdu v Brně, v sobotu ústřední výbor strany v pražském hotelu Olšanka řešil, jak upravit program, aby byl pro voliče víc atraktivní. Sobotka na jednání mluvil například i o tom, že budoucnost nesmí stát na levné práci a montovnách a že platy v České republice musí růst.

10.prosince 2016 v 09:31, příspěvek archivován: 10.prosince 2016 v 10:37

Pristi volby vyhraje bud @CSSD nebo hnuti Ano. Treti volba neni, rika @SlavekSobotka na jednani CSSD. https://t.co/SAlhjrHuyI

Premiér, který sbírá nominace na předsedu na krajských konferencích před volebním sjezdem a nemá vyzyvatele, navrhuje některé programové změny. Strana se má podle něj zaměřit na klíčové voliče, za něž považuje zaměstnance, rodiny s dětmi a seniory.

O sektorové dani, tedy vyšším zdanění firem, už ČSSD mluvila před minulými parlamentními volbami, ale při sestavování koalice jí tuto myšlenku hnutí ANO a KDU-ČSL zatrhly. Sociální demokraté budou usilovat i o vyšší než dosavadní tempo růstu penzí.

Čtěte více o jednání ČSSD

„Pokud jde o daňové věci, tam se shodneme,“ řekl iDNES.cz Jeroným Tejc, jeden ze Sobotkových oponentů a kandidát na prvního místopředsedu.

Daňové plány ČSSD kritizuje šéf ANO i lídr ODS Fiala

Daňové změny, o kterých uvažuje ČSSD, by podle šéfa ANO Andreje Babiše z Česka vyhnaly úspěšné lidi a firmy. „Nechápu, proč mě a mé hnutí premiér Bohuslav Sobotka pořád kritizuje,“ uvedl Babiš.

„ČSSD nám chce zavádět rozpočtově nezodpovědný stát. Rozdávat sociální dávky všem a navyšováním daní z Česka vyhnat úspěšné lidi a firmy, které dávají lidem práci,“ uvedl šéf ANO v reakci na plány sociální demokracie, které označil za bezhlavé plýtvání veřejnými penězi a kupování si hlasů voličů.

Plánům šéfa ČSSD se vysmál také lídr opoziční ODS Petr Fiala. „Pan premiér se na konci svého funkčního období probudil. Roky ve vládě ustupoval Agrofertu a teď volá po radikální změně. Zní to směšně,“ napsal na Twitteru Fiala.

„Oslabení veřejných služeb vede k oligarchizaci společnosti“

K proměně podoby ČSSD při sobotním jednání širšího vedení ČSSD místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „To, že se oslabují veřejné služby, vede k oligarchizaci společnosti. Musíme velmi rychle začít vypadat jako strana, která je oddíl na pochodu. Ve volbách půjde o hodně,“ řekl ministr zahraničí.

„Chceme udělat daňový systém, který se bude snažit, aby čelil rostoucí nerovnosti,“ uvedl Zaorálek, který předložil vedení strany návrh dlouhodobého programu ČSSD, z nějž bude vycházet i ten pro volby v příštím roce.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek předložil návrh dlouhodobého programu...

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek předložil návrh dlouhodobého programu...

„Měli bychom se snažit nebýt zemí s nízkými náklady práce, takovou low-cost zemí, která se stává spíše subdodovatelem, která není schopna realizovat finální výrobky,“ řekl Zaorálek.

Strana chce usilovat o to, aby Česká republika byla spíše zemí, která má vzdělanost, která má kvalitní výrobky a ve které roste životní úroveň. S tím koresponduje i snaha premiéra, aby se zvýšily platy zaměstnanců v obchodech Albert, o čemž jednal jak s vedením Aholdu, tak s nizozemským velvyslancem v Česku.

Velkým tématem je podle Zaorálka také bezpečnost. „Pokud akceptujete daňové ráje, akceptujete financování terorismu,“ řekl Zaorálek.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

První část dálnice na Slovácku má stavební povolení, práce začnou letos

Trasa plánované dálnice D55 v úseku Babice - Staré Město.

Silničáři získali stavební povolení na úsek dálnice D55 z Babic do Starého Města. Do tří let by po ní řidiči mohli...

Češi vybírají europoslance. Už volil prezident, premiér i všichni lídři stran

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s manželkou volili v Průhonicích u...

Češi začali rozhodovat o tom, kdo je bude příštích pět let zastupovat v Evropském parlamentu. Volební místnosti se...

Najdete na iDNES.cz