ČSSD bude chtít radikální změny daní, podle Babiše vyžene ze země úspěšné

  10:21aktualizováno  15:28
Nižší daně pro lidi s nízkými příjmy a vyšší pro ty s příjmy vyššími i pro některé firmy, to je klíčový plán ČSSD, jak uspět ve volbách. Chce také usilovat o zvýšení platů. „Jak jsou nastaveny daně, vyhovuje jen velkým a bohatým,“ prohlásil premiér Bohuslav Sobotka. Podle šéfa ANO Andreje Babiše chce Sobotka vyhnat ze země úspěšné.

Premiér Bohuslav Sobotka na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Straníkům z širšího vedení Sobotka v sobotu řekl, že chce usilovat o návrat k daňové progresi s více sazbami daně z příjmu či o druhou sazbu daně z příjmu pro firmy.

Konkrétní parametry daňové reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku. „Pro nás je klíčovým cílem snížit daně pro lidi s průměrným a podprůměrným platem. Jde o to, aby na progresi vydělali oni, tedy drtivá většina zaměstnanců v naší republice. My si do budoucna v žádném případě nepřejeme, abychom do budoucna byli levnou dílnou Evropy,“ uvedl premiér. „Příští volby vyhraje buď ČSSD, nebo hnutí ANO. Třetí volba není,“ řekl také na jednání širšího vedení strany, prvním po nezdaru strany v krajských a senátních volbách.

Místo personálního účtování, které se odehraje až na březnovém sjezdu v Brně, v sobotu ústřední výbor strany v pražském hotelu Olšanka řešil, jak upravit program, aby byl pro voliče víc atraktivní. Sobotka na jednání mluvil například i o tom, že budoucnost nesmí stát na levné práci a montovnách a že platy v České republice musí růst.

10.prosince 2016 v 09:31, příspěvek archivován: 10.prosince 2016 v 10:37

Pristi volby vyhraje bud @CSSD nebo hnuti Ano. Treti volba neni, rika @SlavekSobotka na jednani CSSD. https://t.co/SAlhjrHuyI

Premiér, který sbírá nominace na předsedu na krajských konferencích před volebním sjezdem a nemá vyzyvatele, navrhuje některé programové změny. Strana se má podle něj zaměřit na klíčové voliče, za něž považuje zaměstnance, rodiny s dětmi a seniory.

O sektorové dani, tedy vyšším zdanění firem, už ČSSD mluvila před minulými parlamentními volbami, ale při sestavování koalice jí tuto myšlenku hnutí ANO a KDU-ČSL zatrhly. Sociální demokraté budou usilovat i o vyšší než dosavadní tempo růstu penzí.

Čtěte více o jednání ČSSD

„Pokud jde o daňové věci, tam se shodneme,“ řekl iDNES.cz Jeroným Tejc, jeden ze Sobotkových oponentů a kandidát na prvního místopředsedu.

Daňové plány ČSSD kritizuje šéf ANO i lídr ODS Fiala

Daňové změny, o kterých uvažuje ČSSD, by podle šéfa ANO Andreje Babiše z Česka vyhnaly úspěšné lidi a firmy. „Nechápu, proč mě a mé hnutí premiér Bohuslav Sobotka pořád kritizuje,“ uvedl Babiš.

„ČSSD nám chce zavádět rozpočtově nezodpovědný stát. Rozdávat sociální dávky všem a navyšováním daní z Česka vyhnat úspěšné lidi a firmy, které dávají lidem práci,“ uvedl šéf ANO v reakci na plány sociální demokracie, které označil za bezhlavé plýtvání veřejnými penězi a kupování si hlasů voličů.

Plánům šéfa ČSSD se vysmál také lídr opoziční ODS Petr Fiala. „Pan premiér se na konci svého funkčního období probudil. Roky ve vládě ustupoval Agrofertu a teď volá po radikální změně. Zní to směšně,“ napsal na Twitteru Fiala.

„Oslabení veřejných služeb vede k oligarchizaci společnosti“

K proměně podoby ČSSD při sobotním jednání širšího vedení ČSSD místopředseda strany a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „To, že se oslabují veřejné služby, vede k oligarchizaci společnosti. Musíme velmi rychle začít vypadat jako strana, která je oddíl na pochodu. Ve volbách půjde o hodně,“ řekl ministr zahraničí.

„Chceme udělat daňový systém, který se bude snažit, aby čelil rostoucí nerovnosti,“ uvedl Zaorálek, který předložil vedení strany návrh dlouhodobého programu ČSSD, z nějž bude vycházet i ten pro volby v příštím roce.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek předložil návrh dlouhodobého programu...

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek předložil návrh dlouhodobého programu...

„Měli bychom se snažit nebýt zemí s nízkými náklady práce, takovou low-cost zemí, která se stává spíše subdodovatelem, která není schopna realizovat finální výrobky,“ řekl Zaorálek.

Strana chce usilovat o to, aby Česká republika byla spíše zemí, která má vzdělanost, která má kvalitní výrobky a ve které roste životní úroveň. S tím koresponduje i snaha premiéra, aby se zvýšily platy zaměstnanců v obchodech Albert, o čemž jednal jak s vedením Aholdu, tak s nizozemským velvyslancem v Česku.

Velkým tématem je podle Zaorálka také bezpečnost. „Pokud akceptujete daňové ráje, akceptujete financování terorismu,“ řekl Zaorálek.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Obviněný ze znásilnění dívky neúspěšně žádal o azyl v Německu, je ve vazbě

Cizinec, který je podezřelý ze znásilnění 16leté dívky v Terezíně. (20. června...

Cizinec, kterého policie obvinila z úterního znásilnění 16leté dívky u Litoměřic, v minulosti neúspěšně žádal o azyl v...

Co jsou to skryté srdeční vady? V Rozstřelu je popsal kardiolog Petr Neužil

Primář kardiologie v Nemocnici Na Homolce profesor Petr Neužil v Rozstřelu (20....

Když udeří vedra, měli by lidé s chorobami srdce být opatrní a měli by vědět, že se při nadměrném horku a nevhodném...

Policisté pořídili na pumu odchytovou klec a radí se s odborníky ze zoo

Puma americká je druhá největší kočkovitá šelma Ameriky. Může vážit i přes 100...

Policie stále pátrá po kočkovité šelmě, zřejmě pumě americké, která byla několikrát spatřena na Jindřichohradecku....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz