KOMENTÁŘ: ČSSD se rozhodla. Po více než půl roce od voleb snad vznikne vláda

  15:27aktualizováno  15:27
Výsledek vnitrostranického referenda v ČSSD není drtivý, ale je přesvědčivý. Poměr hlasů zhruba 60:40 při poměrně slušné účasti na hlasování dává Janu Hamáčkovi dostatečný mandát zavést partaj do dobrodružství v podobě vládnutí s hnutím ANO v menšinovém kabinetu, opřeném o jasně deklarovanou podporu KSČM.

Sociální demokracie kývla na vstup do vlády s ANO, kterou budou tolerovat komunisté. Pro vstup do menšinové vlády Andreje Babiše bylo 58,53 procenta účastníků vnitrostranického referenda ČSSD. Zúčastnilo se ho 64,75 procenta členů ČSSD (15. června 2018). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Těžko s něčím porovnávat, takový model fungování politické vlády tu ještě nebyl, jen zčásti snese srovnání s druhým Klausovým kabinetem, opřeným o dohodu s ČSSD, anebo se Zemanovou vládou opoziční smlouvy. Také ještě nikdy nebyl český kabinet takovým paktem jednoho obra s jedním trpaslíkem. Z pohledu volebních výsledků je to ale slušný kompromis. 

Fotogalerie

ANO muselo obětovat pět lukrativních resortů včetně práce, zahraničí či veledůležitého vnitra, které za poslední tři desítky let pustil z ruky jen jediný premiér. Na druhé straně může ANO sociální demokraty kdykoliv přehlasovat jak ve vládě, tak ve Sněmovně – a sebelepší koaliční smlouva tomu nezabrání.

Nebude to žádná idylka. Jedna strana středu, ba dnes už spíše levého středu, jedna strana levicová a jedna krajně levicová se sice asi relativně dobře shodnou na politickém kurzu, ale tři roky se budou prát o marketingový obraz společného vládnutí.

Důvodů k nervozitě bude jistě dost. Hnutí ANO bylo čtyři roky tak trochu opozicí v Sobotkově vládě, což mu umožnilo udržet si protestní image. To už dál nepůjde, už dnes platí, že premiér Andrej Babiš = systém, se vším dobrým i špatným. Aby nějaký politik dokázal přežít dvě volební období na vrcholu, to se u nás v novodobé éře ještě nestalo. Snad proto ANO už dnes stagnuje, ba mírně klesá. Udržet se na výsluní bude stát hodně sil – i peněz.

ČSSD kývla na vstup do Babišovy vlády opřené o KSČM, pro bylo 58,5 procenta

Zpět k tradiční levici?

V případě ČSSD je úplně ve hvězdách, co vstup do vlády udělá s jejími preferencemi. Ale byl to sňatek z rozumu, volba menšího zla. Strana nemá lídra, který by strhával davy, a je po uši zadlužená. Doteď byla v parlamentu jedním z osmi opozičních uskupení a v souboji o mediální pozornost a voličskou přízeň s nimi zle prohrávala. Teď má šanci se odpoutat od dosavadního Sobotkova kurzu a hledání neexistující voličské výseče, vrátit se k programu klasické levice a výsledky své práce ve vládě dostatečně prodat.

A třetí do party – KSČM. Bude šroubovat svou cenu a zvyšovat požadavky? I jí půjde o to, jak nejlépe prodat svým voličům pakt s miliardářem. Ale s vědomím, že už tím, že byla po čtvrtstoletí přizvána ke stolu, od něhož se řídí země, dostala strašně moc. A že pokud by své nároky přehnala, nebo dokonce z podpory cukla, znevěrohodnila by se, a tím asi na další desetiletí vyloučila z jakéhokoliv skládání vlád.

Je dost důvodů, aby příští vládu ovládala zlá krev. Chce to změnu uvažování: není to žádná ideální konstelace, ale je to společný projekt ANO, ČSSD, KSČM a prezidenta. Jeho úspěch i neúspěch padnou na hlavy jich všech. Důležitou roli v tom bude hrát i to, jak dlouho ještě bude česká ekonomika stoupat. A na to, aby něco dokázali, mají jen dva roky, protože rok před volbami už nastupují úplně jiné zákonitosti.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Přirovnání bylo asi přepjaté, uznal Klaus. Zvažuje založení nové strany

Václav Klaus ml. v Poslanecké sněmovně PČR (14. března 2019)

Na sobotní ideové konferenci měla ODS představit své další plány. Vše ale přebilo vyloučení Václava Klause mladšího ze...

Babišovi vadí, že se Faltýnek scházel kvůli mýtu mimo oficiální prostory

Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. v pozadí místopředseda ANO Jaroslav...

Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se podle premiéra Andreje Babiše neměl kvůli mýtu scházet mimo oficiální prostory...

Jarní prázdniny 2020

Sníh - děti - sáňky - volný čas - zábava

Týdenní jarní prázdniny jsou na základních a středních školách v roce 2020 rozloženy v termínech od 3. února do 15....

Najdete na iDNES.cz