O exekuci vůči ČSSD musí rozhodnout další soud, tvrdí soudní exekutor

  9:58aktualizováno  9:58
O pokračování exekuce vůči České straně sociálně demokratické, která souvisí s jejím sporem s dědici zemřelého právníka Zdeňka Altnera o zaplacení 338 milionů korun, musí po úterním verdiktu Ústavního soudu rozhodnout exekuční soud. Uvedl to soudní exekutor Lukáš Jícha, jehož úřad v Přerově má exekuční řízení s ČSSD na starosti.

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

ÚS v úterý zrušil odklad vykonatelnosti rozsudku, podle něhož má ČSSD zaplatit dědicům Altnera 338 milionů korun. ČSSD požádá o další odklad. Po doručení úterního nálezu Ústavního soudu (ÚS) ale bude verdikt o nároku Altnerových vůči ČSSD znovu pravomocný a vykonatelný.

„O dalším vedení exekuce musí rozhodnout exekuční soud. Soudní exekutor bude postupovat naprosto standardně tak, jako by postupoval v jakékoli jiné věci. S ohledem na zákonem uloženou povinnost mlčenlivosti se však exekutor nemůže vyjadřovat k průběhu konkrétního řízení,“ odpověděl Jícha na dotaz, jaký bude postup jeho úřadu po nabytí právní mocí verdiktu o nároku Altnerových vůči ČSSD.

Pražský městský soud přiznal Altnerovi peníze za to, že ČSSD od roku 1997 zastupoval ve sporu o pražský Lidový dům. Podle rozsudku mu strana měla zaplatit 18,5 milionu korun, hlavní část celkové nárokované sumy tvořila smluvní pokuta, která od podání žaloby do vynesení rozsudku činila 318 milionů. V listopadu 2016 právník Altner zemřel a Nejvyšší i Ústavní soud musely čekat na vyjasnění okruhu dědiců.

O odkladu vykonatelnosti rozhodl v roce 2016 Nejvyšší soud (NS) poté, co obdržel dovolání ČSSD proti verdiktu pražských soudů. Dovolání dosud nevyřešil. Podle ústavního soudce Jana Filipa nyní NS buď může opět rozhodnout o odkladu, ovšem vzít v úvahu výtky ÚS a lépe vše zdůvodnit, nebo vynést definitivní verdikt o nároku vůči ČSSD.

V období mezi rozsudkem odvolacího Městského soudu v Praze a odkladem vykonatelnosti, o kterém rozhodl NS, byl verdikt pravomocný a vykonatelný. ČSSD přesto odmítala Altnerovi peníze poslat. Odůvodňovala to obavou, že v případě úspěchu u NS už by peníze od bývalého advokáta nikdy nedostala zpět. Uspokojovala proto jen Altnerovy věřitele, kteří se jí hlásili.

Na podzim loňského roku vyzvali dědicové advokáta sociální demokraty, aby celou kauzu Lidového domu ukončili. Nabídli straně čtyřměsíční lhůtu k zaplacení dlužné částky, pokud ČSSD stáhne dovolání proti rozsudku městského soudu. Jan Hamáček tehdy reagoval, že ČSSD nemá důvod ke zpětvzetí dovolání.

Kauza Lidový dům

  • V roce 2000 Ústavní soud po šesti letech sporů určil vlastníkem Lidového domu společnost Cíl, která patří ČSSD. Smlouvu o zastupování ČSSD uzavřel v roce 1997 tehdejší předseda strany Miloš Zeman se Zdeňkem Altnerem, později s Altnerem spolupracovali právníci Zdeněk Hájek a Václav Halbich.
  • 31. března 2016 - Pražský městský soud rozhodl, že ČSSD musí zaplatit Altnerovi přes 18,5 milionu korun. Kromě toho mu má strana zaplatit také pokutu za 16 let, necelých 338 milionů korun. V dubnu 2016 vedení ČSSD rozhodlo, že si strana vezme úvěr 338 milionů korun. Altner podal poté exekuční návrh na ČSSD.
  • 7. června 2016 - Nejvyšší soud vyhověl námitkám sociálních demokratů a odložil vykonatelnost pravomocného rozhodnutí, podle kterého má ČSSD zaplatit Altnerovi téměř 338 milionů korun. O několik dní později sociální demokraté koupili Altnerův pětimilionový dluh a vedou proti němu exekuci.
  • 7. listopadu 2016 - Altner zemřel.
  • Od začátku roku 2017 ČSSD nesmí nakládat s Lidovým domem ani se sousedním Lannovým palácem. Exekutor zablokoval majetek strany kvůli dluhu vůči Altnerovi. Následně ČSSD nabídla Altnerovým dědicům mimosoudní vyrovnání. O rok později Altnerovi dědicové vyzvali ČSSD k ukončení kauzy. Straně nabídli čtyřměsíční lhůtu k zaplacení dlužné částky, pokud sociální demokracie stáhne dovolání.
  • V polovině dubna 2019 Ústavní soud vyhověl Altnerovým dědicům a zrušil odklad vykonatelnosti verdiktu, podle kterého jim má ČSSD vyplatit asi 338 milionů korun. Nejvyšší soud, který stále řeší dovolání ČSSD, může sociálním demokratům teoreticky odklad přiznat znovu.

Připomeňte si začátek kauzy v roce 2007:

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Kancléř Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Lásku

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Hradní kancléř Vratislav Mynář podá trestní oznámení pro křivé obvinění na senátora Václava Lásku kvůli kauze údajného...

Riziko extremismu poroste, potřebujeme větší pravomoci, říká šéf BIS

Michal Koudelka.

Šéf české tajné služby Michal Koudelka je zatím širší veřejnosti znám spíše jako ředitel, kterého pořád nechce...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz