ČSSD hodlá ukončit opoziční smlouvu

  17:47aktualizováno  17:47
ČSSD bude jednat s ODS o ukončení opoziční smlouvy ke dni parlamentních voleb. Když se nedohodnou, ČSSD smlouvu vypoví sama. Rozhodl o tom ústřední výkonný výbor sociálních demokratů. Mandát k vyjednávání dostal předseda strany Vladimír Špidla a místopředsedové Stanislav Gross a Marie Součková. Politologové a představitelé Koalice návrh sociálních demokratů na ukončení smlouvy již dříve označili za předvolební gesto.

Špidla na tiskové konferenci po jednání výkonného výboru připustil, že ODS se do oficiálního zrušení smlouvy nechce. Podle občanských demokratů je jednání o zrušení zbytečné, platnost dokumentu podle nich vyprší dnem voleb.

Když ODS na žádost sociálních demokratů nepřistoupí, sociální demokraté zruší smlouvu dopisem adresovaným předsedovi strany Václavu Klausovi. "Pokud představitelé ODS nebudou souhlasit, ukončí ČSSD platnost jednostranně," řekl Špidla.

Smlouva je nástroj na jedno použití, tvrdí Špidla
Šéf ČSSD Vladimír Špidla tvrdí, že smlouva byla nástroj na jedno použití a o novém uspořádání musí rozhodnout voliči. O úmyslu vést s ODS jednání o ukončení opoziční smlouvy informoval Špidla po jednání předsednictva sociální demokracie v polovině března.

"Účelem opoziční smlouvy zejména bylo urychlit vstup země do Evropské unie, zabránit prudkému snižování daní či povinnému důchodovému spoření a udržet neplacené zdravotnictví. Nyní se ale blíží volby a vzniká nová politická situace," prohlásil tehdy Špidla.

Podle šéfa ČSSD smlouva splnila svůj cíl a nyní je třeba začít s "čistým stolem". Vladimír Špidla již dříve dal jasně najevo, že sociální demokracie musí jít do sněmovních voleb svobodná a bez závazků. ODS označil za hlavního volebního rivala.

SMLOUVA SE NELÍBILA

Opoziční smlouva sice na jedné straně umožnila vznik poměrně stabilní vlády, na druhou stranu však podle řady politologů zablokovala politické prostředí v ČR a nastolila v něm nestandardní poměry. Proti smlouvě nejdůrazněji protestovali lidovci, kteří ji považovali za protiústavní. Prezident Václav Havel smlouvu označil za nestandardní dokument, který nemá v zahraničí obdobu.

Klaus: Je nutné hlasování o důvěře vládě
Místopředseda ODS Miroslav Beneš nevidí důvod k jednání o ukončení smlouvy. "Pokud chce ČSSD jednat o jejím vypovězení, měli by premiér Miloš Zeman i vicepremiér a předseda sociální demokracie Vladimír Špidla odstoupit z vlády," míní Beneš a podotkl: "Pokud na tom budou sociální demokraté trvat, ODS bude jednat."

Předseda ODS a sněmovny Václav Klaus na konci února prohlásil, že jednání o vypovězení opoziční smlouvy musí předcházet hlasování o důvěře vládě.

"Neodmyslitelnou součástí takového usnesení ČSSD musí být i rozhodnutí navrhnout Poslanecké sněmovně hlasování o důvěře současné menšinové vládě," reagoval.

Špidla ovšem odmítl spojovat otázku vypovězení smlouvy s hlasováním o důvěře vládě. Podle něj pro to není důvod, když opoziční smlouva skončí až volbami.

"Myslím, že ke konci volebního období mají být všechny věci vyjasněny a stůl má být uklizen, proto navrhneme jednání o ukončení smlouvy ke dni voleb," vysvětlil Špidla.

Smlouva předpokládá smírčí řízení
Opoziční smlouva určovala dění na politické scéně v České republice v posledních čtyřech letech  Dokument umožnil po volbách do sněmovny v roce 1998 existenci menšinové vlády ČSSD.

Dohoda mezi ODS a ČSSD z roku 1998 předpokládá smírčí řízení, když jedna ze stran dospěje k názoru, že smlouva se podstatným způsobem neplní a vznikají důvody pro vypovězení.

Podobné rozhovory vyvolala ODS na podzim 1999 kvůli nespokojenosti s politickou situací. Jednání stran vyvrcholilo v lednu 2000 podpisem takzvaného tolerančního patentu, který umožnil ČSSD mimo jiné prosadit státní rozpočty na roky 2000 až 2002 a změny volebního systému.

Obě strany se při podpisu opoziční smlouvy zavázaly, že po dobu volebního období sněmovny žádná z nich nebude hlasovat pro vyslovení nedůvěry vládě. Přitom ještě několik dní před volbami v roce 1998 předseda ODS Václav Klaus Zemanovi vzkázal: "Spekulace o tom, že ODS bude po volbách tolerovat menšinovou vládu sociální demokracie, jsou neopodstatněné a nesmyslné."

Opoziční smlouva byla překvapivé řešení
Přestože se očekávaným vítězem voleb v roce 1998 stala ČSSD, většinu 102 hlasů ve sněmovně získaly společně ODS, KDU-ČSL a Unie svobody (US). Již první signály naznačily, že představitelé těchto stran se těžko shodnou na podmínkách pro vznik většinové vlády.

Jednáním o sestavení vlády prezident pověřil předsedu ČSSD Miloše Zemana. Vzhledem k odmítání KSČM se jeho manévrovací prostor zúžil na ODS, KDU-ČSL a Unii svobody. Vstoupit do vlády se sociální demokracií byli ochotni lidovci, podmiňovali to ale účastí Unie svobody. Unie však setrvala na svém předvolebním slibu a spolupráci s ČSSD odmítla. A to přesto, že v jednu chvíli byla na stole i nabídka na vládu KDU-ČSL, US a ČSSD v čele s předsedou lidovců Josefem Luxem.

Nepřehledná situace nakonec vyústila v překvapivé řešení - ČSSD a ODS spolu uzavřely smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí, která se proslavila pod názvem opoziční smlouva. Smlouva umožnila vznik vlády ČSSD a ODS zaručila místa předsedů obou parlamentních komor.

Vladimír Špidla po zasedání grémia ČSSD, kde oznámil, že jeho strana chce vypovědět opoziční smlouvu s ODS. (16. března 2002)

Vladimír Špidla po zasedání grémia ČSSD, kde oznámil, že jeho strana chce vypovědět opoziční smlouvu s ODS. (16. března 2002)

Vladimír Špidla po zasedání grémia ČSSD, kde oznámil, že jeho strana chce vypovědět opoziční smlouvu s ODS. (16. března 2002)

Vladimír Špidla po zasedání grémia ČSSD, kde oznámil, že jeho strana chce vypovědět opoziční smlouvu s ODS. (16. března 2002)

Vladimír Špidla po zasedání grémia ČSSD, kde oznámil, že jeho strana chce vypovědět opoziční smlouvu s ODS. (16. března 2002)

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu

Šestnáctiletá ekologická aktivistka Greta Thunbergová vystoupila na Valném...

Když nezměníme způsob života, riskujeme život samotný. Při zahájení pondělního klimatického summitu v New Yorku to řekl...

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Další z rubriky

Primátor Hřib u soudu. Podle žalobce má vrátit dům, jeho advokát to popírá

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib čelí občanskoprávní žalobě ze strany muže, od kterého koupil dům v Kyjích. Podle žalobce...

Na dětské jesle přispěje stát, povzbudí rodiče do práce, plánuje Maláčová

Děti v soukromých jeslích a školce Bambíno na pražských Vinohradech, ilustrační...

V Česku by od roku 2021 mohly znovu začít fungovat jesle, na jejichž provoz by přispíval stát. Podle plánů ministerstva...

Sledují každý váš krok. Městské kamery využívají technologie tajných služeb

ilustrační snímek

Muž se na náměstí nenápadně natáhne pro kufřík člověka, který po návštěvě banky odpočívá na zahrádce restaurace, a...

Abolici bych nepřijal. Debata o tom je nesmyslná, zopakoval Babiš

Usnesení Městského státního zastupitelství v Praze v kauze Čapí hnízdo

Premiér Andrej Babiš zopakoval, že by nepřijal abolici, tedy prezidentské zastavení svého trestního stíhání. Prezident...

Najdete na iDNES.cz