ČSSD hledá ministra mezi komisaři Expa

  1:00aktualizováno  1:00
Premiér Jiří Paroubek nechce hovořit o hledání nového ministra kultury až do pátečního pohřbu Pavla Dostála. Výběr jeho nástupce ale už konzultoval s kolegy z užšího vedení ČSSD. Mluví se o Vladimíru Darjaninovi.
Vladimír Darjanin

Vladimír Darjanin - Vladimír Darjanin | foto: Michal SváčekMF DNES

Ten je nyní generálním komisařem české účasti na světové výstavě Expo 2005 v japonském Aiči.

Zdroj z vedení sociální demokracie, který si nepřál být jmenován, MF DNES řekl, že strana hledá nového ministra, který by nahradil zesnulého Pavla Dostála, právě mezi generálními komisaři výstav Expo.

"Zkuste se zaměřit na poslední světové výstavy," uvedl politik, který je seznámen s plány premiéra Jiřího Paroubka.

"Do pátečního pohřbu se nechci o novém ministrovi bavit," reagoval Paroubek na otázku, zda může potvrdit či vyloučit nominaci Darjanina. Ten je nyní v Japonsku a jeho vyjádření se kvůli osmihodinovému časovému posunu nepodařilo získat.

Současný šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek, kterého do funkce uvedl právě Dostál, i Václav Bartuška, kteří se podíleli na přípravě české účasti na výstavě Expo v Hannoveru před pěti lety, v úterý řekli, že s nimi nikdo v této souvislosti nemluvil.

"Já to určitě nebudu," řekl Bartuška. "Nikdo se o tom se mnou nebavil," prohlásil Ježek. "Konkrétní návrh už je, ale konečné rozhodnutí padne až po dovolené premiéra," sdělil MF DNES předseda sociální demokracie Stanislav Gross.

Do Japonska ho vybral Zeman
Darjanina, který by ve funkci ministra kultury mohl nahradit Pavla Dostála, jmenovala generálním komisařem české účasti na světové výstavě v Japonsku vláda Miloše Zemana v roce 2002.

Odpovídá tak dalšímu kritériu na budoucího ministra kultury, o němž v úterý hovořil zdroj z ČSSD. "Je to člověk, který pracoval už pro několik posledních vlád," prohlásil.

Na oficiálních internetových stránkách Expa o sobě Darjanin, který se narodil v roce 1960, píše, že není a nikdy nebyl členem žádné politické strany. Vystudoval konzervatoř a poté na Akademii múzických umění obor operní režie.

Působil na stážích například ve Vídeňské státní opeře a v berlínské Komische Oper. Poté v Národním divadle a v Laterně magice a jako režisér pracoval pro Československou i Českou televizi.

V roce 1994 založil společnost DaDa, která se orientuje na výrobu televizních dokumentů. Darjaninovým počinem je třeba cyklus Deset století architektury, který se šest let vysílal v České televizi.

Spolu s operním pěvcem Ivanem Kusnjerem založil v roce 1998 nadační fond Fatum, který pomáhá dětem předčasně zesnulých muzikantů.

Jméno kandidáta na ministra kultury zatím Paroubek nekonzultoval s koaličními partnery. "Právo obsadit tento post má ČSSD, takže pokud nenavrhne třeba nějakého bývalého agenta StB, tak její výběr budeme respektovat," řekl předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Nárok sociální demokracie na křeslo ministra kultury nijak nezpochybňuje ani Unie svobody-DEU. Paroubek chce mít o novém ministrovi definitivně jasno až po vládních prázdninách, které si ministři vybrali do poloviny srpna.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz