Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 15. srpna 2022 Hana

ČSSD hlásá, že nepustí komunisty k moci. V krajích s nimi už rok vládne

  10:06
Poté, co se už rok komunisté podílejí na vládě v pěti krajích, mohl by se jich leckdo bát. Zbytečně, nemusí. Žádný únorový převrat nehrozí. Máme tady totiž novou a nečekanou antikomunistickou hráz: Paroubkovu ČSSD. Tedy tutéž partaj, co ještě loni nebyla hrází, ale spíše otevřenou branou pro návrat komunistů k moci.

Studenti na srpnové demonstraci varovali před spoluprací Jiřího Paroubka a Vojtěcha Filipa | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Přizvala je k vládnutí v pěti regionech z celkem třinácti. Jak socialisté vysvětlují svou předvolební roli – jedno hlásají na billboardech (zabráníme), druhé dělají v regionech (nezabránili)?

"Není to na centrální úrovni, tam vylučuji spolupráci vůbec. Celé české veřejnosti dáváme závazek, že neutvoříme ve volebním období 2009 až 2013 vládní koalici s KSČM," odpovídá šéf ČSSD Jiří Paroubek.

"Uklidněná" veřejnost v krajích však vidí, že spolupracovat lze různě. První způsob ukazuje Moravskoslezský a Karlovarský kraj, kde ČSSD přímo přizvala soudruhy do krajské rady (vlády). Tu tedy Paroubek vylučuje.

O druhém, rafinovanějším způsobu mlčí. V krajích Středočeském, Plzeňském a na Vysočině komunisté tolerují socialisty oplátkou za řadu placených a docela vlivných funkcí.

Představme si to na centrální úrovni: ve Strakově akademii sedí menšinová vláda složená výhradně z členů ČSSD, kterou drží při životě hlasy KSČM oplátkou za křesla třeba v čele Poslanecké sněmovny.

"Správně by na tom billboardu mělo být, že ČSSD se po volbách nebude opírat o hlasy komunistů," říká šéf lidovců Cyril Svoboda. Připomeňme navíc Paroubkova slova z jara 2005. Kritizoval Vladimíra Špidlu za vytvoření křehké koalice s lidovci a Unií svobody, označil to za "revizi výsledků voleb". A dodal, že řešením by spíše byla právě menšinová vláda s podporou komunistů. Dohromady tehdy měli 111 hlasů.

Máme korektní vztahy...

Jak tedy dnes vypadá v praxi takové oranžovorudé vládnutí v regionech? "Krajské rady jsou sestaveny výhradně na základě našeho programu," míní první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, že komunisté si za podporu stejně nic neprosadili. "V uplynulých dvaceti letech jsme měli několikrát možnost sestavit vládu s KSČM, nikdy jsme ji nevyužili," argumentuje rovněž.

Komunisté to vidí jinak. Nejvíc jsou spokojeni v Moravskoslezském a Karlovarském kraji, kde sedí přímo v radách. "Od nástupu nové krajské reprezentace krok po kroku pracujeme na uskutečnění priorit našeho volebního programu. Působíme jako plnohodnotný a tvůrčí člen koalice. Vztahy jsou korektní a mohou být základem další spolupráce," pochvaluje si Jaroslav Borka, náměstek karlovarského hejtmana.

Levicové spojenectví v pěti regionech se tiše a postupně utužuje. Třeba v Karlovarském kraji teď pomýšlejí na vytvoření družby s Moskvou. Na Vysočině zas nedávno vytvořili na krajském zastupitelstvu už třetí placené místo pro komunistu.

Ve Středočeském kraji se při rozdělování dotací hodně pamatuje na obce, kde je starostou komunista. A když už tady nejsou otevřeně v koalici, tak hejtman David Rath alespoň umožnil zastupiteli Pavlu Jetenskému z KSČM, že jako stálý host může chodit na schůze rady.

... ale jsme užiteční idioti

"Sice tam nemůže hlasovat, ale jsme s tím spokojeni. Máme z rady informace, máme kontakt. Nechají ho do toho hodně mluvit, naše návrhy jsou brány v potaz," libuje si šéf středočeských komunistických zastupitelů Josef Vondrášek.

Samotný Jetenský má spíše pocit, že KSČM by za podporu měla od ČSSD dostat ještě víc. "Materiály na jednání rady pilně studuji. Ale někdy si připadám jako užitečný idiot – řeknu, že se mi něco nelíbí, ale rozhodují stejně oni," pomůže si Jetenský přirovnáním, které měl kdysi říci Lenin na adresu svých sympatizantů.

Billboardy s heslem "zabráníme návratu komunismu" KSČM docela naštvaly. Ale ne zas natolik, aby kvůli tomu hrozili ČSSD vypovězením podpory v pěti krajích.

Kraje, v nichž se podílí KSČM na vládě

Vysočina
Krajská rada je složená jen ze socialistů, komunisté je tolerují.
Hned loni po volbách za to získali placená místa šéfů výborů s odměnou 55 tisíc korun měsíčně: Zdeněk Dobrý – finanční výbor, Drahoslav Oulehla – legislativní.
Nedávno dostali další odměnu za loajalitu. Nové placené místo předsedy krajské bezpečnostní komise pro komunistu Jana Slámečku. Také za 55 tisíc korun.

Karlovarský kraj
Vládne tu otevřená koalice. V devítičlenné radě má KSČM dva lidi.
Jaroslav Borka – náměstek hejtmana pro majetkové záležitosti, Eva Valjentová – radní pro kultury a cestovního ruchu.
K tomu dostali další zajímavé funkce. Jiří Holan je šéfem výboru pro národnostní menšiny, Václav Jakubík předsedou komise se pro žádosti o státní dotace a Václav Černý vede komisi pro vnější vztahy.

Středočeský kraj
Krajská rada (vláda) složená výhradně z členů ČSSD. U moci je drží komunisté výměnou za několik postů. Zároveň kraj více než dřív posílá dotace do obcí, kde je starostou člen KSČM.
KSČM má 3 předsedy z 8 výborů: finanční – Pavel Jetenský (smí docházet na jednání rady, i když není jejím členem), sociální – Jiří Svoboda, zdravotnický – Jiřina Fialová.

Moravskoslezský kraj
ČSSD tady uzavřela s komunisty koalici. V jedenáctičlenné radě jim dala tři místa.
Karel Konečný – náměstek hejtmana pro zdravotnictví, Svatomír Recman – náměstek pro sociální věci a kulturu, Josef Babka – radní.
Komunisté k tomu ještě mají šest křesel předsedů výborů zastupitelstva z celkem dvanácti včetně klíčového finančního.

Plzeňský kraj
Zde komunisté nemají místa v radě, vláda ČSSD spoléhá na jejich takzvanou tichou podporu. Zde jsou hlasy pro vládu hejtmanky Milady Emmerové, členky předlistopadové KSČ, nejlacinější.
Komunisté dostali placené místo šéfa kontrolního výboru pro Františka Podlipského, kdysi předsedu národního výboru v Boru u Tachova. A podle seznamů StB držitele konspiračního bytu.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Některé obce za 20 let nezajistily protipovodňové systémy, říká šéf Povodí Vltavy

  • Nejčtenější

Buď tu bude Rusko, nebo jaderná poušť. Rusové elektrárnu zaminovali a odpojují

Ruští vojáci podminovali elektrické bloky Záporožské jaderné elektrárny, uvedl podle ukrajinské jaderné společnosti...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

Ne elitní skupina, ale potrava pro děla. Vagnerovci vystupují ze stínů

Ruská žoldnéřská skupina vagnerovci pozvolna vystupuje na světlo, ač dříve se kolem ní vznášel opar tajemství. Státní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kreml má důvod, proč neobviňovat Ukrajinu z úderů na panikařící Krym

Pro Kreml nemusí být výhodné obvinit Ukrajinu z úterního útoku na ruskou leteckou základnu na Krymu. Pokud by totiž za...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Topení ve státním: ministerstva jedou na plyn, nyní zkouší rychle zateplovat

Většina ministerstev vytápí budovy, ve kterých sídlí, plynovými kotli a už předem avizují, že nastávající zimu sníží...

Vnitro chystá vylepšenou lustraci cizinců. Současná kontrola není stoprocentní

Ministerstvo vnitra chystá vylepšený systém na kontrolu nově příchozích cizinců. Podle resortu by digitalizace měla...

Elektrokoloběžky bourají častěji. Nehod letos přibylo dvojnásobně

Premium V prvním pololetí letos bylo dvakrát více nehod elektrických koloběžek než loni. Případů velmi rychle přibývá....

Na leteckém dni v Chebu spadlo letadlo na rodinný dům. Pilot nepřežil

Na leteckém dni v Chebu v neděli odpoledne havaroval letoun Hawker Hurricane Mk. IV. Podle svědka z řad diváků letoun...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

Stav herečky Anne Heche je téměř beznadějný. Má vážně poškozený mozek

Herečka Anne Heche (53) s největší pravděpodobností nepřežije nehodu, při níž autem narazila do dvoupodlažní budovy v...

Herečka Anne Heche zemřela, nepřežila následky zranění po autonehodě

Třiapadesátiletá herečka Anne Heche zemřela. Uvedla to její přítelkyně Nancy Davisová. Herečka skončila v nemocnici v...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Rýn během pátku přestane být splavný. Ekonomické dopady pocítí celá Evropa

Hladina řeky Rýn v německé oblasti Rheingau podle úřadů v pátek klesne na kritickou úroveň, na klíčovém místě naměří už...