Pátek 17. ledna 2020, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

ČSSD čelí dalšímu velrybářskému útoku, tentokrát pod taktovkou Kočky

  5:40aktualizováno  7:47
V sociální demokracii v Praze 7 už zuří otevřená válka. Do jedné z místních organizací v úterý večer na jediné schůzi přibylo deset nových členů, aby posílila jedna z frakcí. Novopečení straníci pak pomohli zvolit nového předsedu Karla Klímu. Podle informací MF DNES přivedl nových deset zájemců známý podnikatel a člen místní ČSSD Václav Kočka.

Václav Kočka na 35. sjezdu ČSSD v Praze. (20. března 2009) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Karel Klíma tak na pozici předsedy nahradil Květu Krajíčkovou z druhého křídla strany.

Vyhrocený spor mezi dvěma křídly, který vrhá špatné světlo na celou pražskou ČSSD, se vede hlavně o nového sociálního demokrata a podnikatele Aleše Kyselého, podezřelého z umělých náborů a zapleteného do několika kauz.

Kyselý navíc spolustraníky dráždí tím, že ještě před pěti roky působil v ODS. Nejspíš i kvůli tomuto sporu posilovala Klímova organizace v úterý.

Ve slangu sociálních demokratů se mimochodem tomuto způsobu boje říká "válec", protože stranické buňky se "válcují" navzájem.

ŠÉF A JEHO STÍN. Šéfem buňky ČSSD v Praze 7 je Jaroslav Kopecký (vpravo), za ruku ho však drží Aleš Kyselý.
Šéfem buňky ČSSD v Praze 7 je Jaroslav Kopecký (vpravo), za ruku ho však drží Aleš Kyselý.

Klíma přitom ještě v pondělí MF DNES přesvědčoval, že žádné umělé nábory v Praze 7 jeho organizace netrpí a za poslední rok stoupl počet lidí v celém obvodě zhruba ze 120 na 150 o třicet, což je běžný přírůstek.

Když jich teď přišlo deset na jediné schůzi jedné ze sedmi místních organizací, opět mu to nepřišlo divné.

Studenti, servírka a kaskadér

Předseda Karel Klíma stále trvá na tom, že je v organizaci vše v pořádku. "Všichni noví členové jsou z Prahy 7 a musím říct, že je to pro mě docela milé překvapení. Jsou to sympatičtí lidé, studenti, servírka, instalatér i kaskadér," reagoval předseda sedmého obvodu Karel Klíma.

Velrybáři

"Václav Kočka přivedl deset narychlo přihlášených. Velrybářský útok pokračuje," vyprávěl Landovský.

Jeho stranický oponent Jakub Landovský však říká, že o žádnou harmonickou schůzi s "milým překvapením" nešlo. "Václav Kočka přivedl deset narychlo přihlášených. Velrybářský útok pokračuje," vyprávěl Landovský. Pak už byli Landovský a spol. celopražským vedením ČSSD důrazně upozorněni, ať do médií nemluví.

Včera večer se obě křídla ČSSD v Praze 7 naplno utkala v Lidovém domě. Schůze měla dva hlavní body programu: vyloučení Kyselého a "problém masových náborů".

Kyselého odpůrci tam chtěli promítnout televizní reportáž o jeho kauzách, ale Karel Klíma, předseda Prahy 7 a Kyselého spojenec, to zatrhl. "Svolejte si to jinde a pusťte si tu třeba porno," hřímal Klíma a pak schůzi na chvíli přerušil. Když se pak Kyselý měl hájit, své dřívější členství v KSČ a poté v ODS nazval "zajímavou zkušeností". "Z ČSSD nevystoupím, byl jsem přijat řádně," bránil se.

Promluvil a vyhrožují mu

I v Děčíně, kde praskl ještě větší skandál s "černými dušemi" v ČSSD, včerejšek přinesl "vyřizování účtů". Mladíkovi z Děčína, který v MF DNES mluvil o skandálních poměrech ve zdejší ČSSD, jeho bývalí spolustraníci vyhrožují. Prý přijde o zaměstnání a v Děčíně skončí. Nelíbí se jim, že student popisoval, jak vstoupil mezi děčínské sociální demokraty a za projížďky v limuzíně, rauty, mejdany na lodi měl za úkol verbovat další mladé členy.

Podivné nábory organizoval v Děčíně zdejší manažer ČSSD a podnikatel Tomáš Horáček.

"Během dne jsem měl čtyři hovory s výhrůžkami," říká mladík, který z obav o svou bezpečnost nechce být jmenován. "Prý už si v Děčíně neškrtnu, budu se muset odstěhovat. Jeden mi říkal: My si umíme poradit se vším, my si to s tebou vyřídíme," tlumočil obsah telefonátů.

Jeden hovor si nahrál. Telefonoval mu jeho vrstevník, rovněž člen děčínské ČSSD. Téma rozhovoru bylo podobné. "Oni si to nenechají líbit. Někteří lidi budou přicházet o práci. Snad už jsi to pochopil," láteřil muž v nahrávce.

Horáček s redakcí MF DNES nekomunikuje. Předseda ČSSD v Ústeckém kraji Petr Benda považuje události v Děčíně za útok na ČSSD.

"Když někdo posílá pozvánky na oranžovou party, je to menší zlo, než když členskou základnu ODS tvoří zaměstnanci snad všech stavebních firem v Ústeckém kraji," říká šéf severočeských socialistů Petr Benda. Tomáš Horáček požádal o pozastavení členství v ČSSD.

Zavede se "zkušební doba"

Přestože sociální demokracie jen neochotně připouští, že se s "černými dušemi" potýká, už slibuje protiopatření a změny stanov. Vedení strany uvažuje, že by na nejbližším sjezdu příští rok zavedlo institut "člena-čekatele".

Čekatelskou fází by musel projít každý nový sociální demokrat a v té době by na schůzích nehlasoval. Chodil by tam maximálně diskutovat. "Máme dvě varianty. Buďto by čekací doba trvala půl roku, nebo celý rok," vysvětluje Petr Dimun, šéf marketingového oddělení ČSSD.

Kdybychom o černé duše stáli, je nás už tisíc

Někteří funkcionáři ČSSD v Praze 7 napadají provozovatele matějské pouti a přítele Jiřího Paroubka Václava Kočku staršího (otce Václava Kočky, kterého loni zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko po křtu knihy Jiřího Paroubka), že do buňky socialistů v Praze 7 v úterý natáhl deset nových členů.

Ti na schůzi obratem pomohli zvolit nového předsedu, Kočkova spojence Karla Klímu. "Je to nesmysl, ti lidé přišli do strany sami," říká Kočka starší.

Bylo deset nových členů sociální demokracie takzvanými černými dušemi?
Co je každýmu do toho, jestli přijmeme deset nebo patnáct lidí?! Těch deset se přihlásilo samo, jsou to lidé, kteří chodí sem na Výstaviště a prostě se nashromáždili. Už měli být ve straně dávno. Všichni z nich poctivě pracují a nebyli nikdy trestáni. U nás v ČSSD žádné černé duše nejsou, o nic takového nestojíme. Kdybychom o to stáli, tak už je nás tisíc.

Co říkáte na osobu bývalého člena ODS Aleše Kyselého, který podle svědků do ČSSD v Praze 7 vodí černé duše.
To jsou takové lidské sváry, ale vždyť je to normální. Koukněte se, kolik takových přestupů z jedné strany do druhé se děje ve Sněmovně.

A ty nábory černých duší?
Kyselý nic neprovedl, je s ním normální spolupráce. Maká pro stranu, i když ostatní jedou na dovolenou. Je nesmysl, že by nabíral nějaké černé duše. Nevím, proč se o takové věci, jako že jedna paní povídala o druhé paní, zajímají novináři.

Protože si na Kyselého nekalé praktiky stěžuje řada členů místní ČSSD.
Jestli jim něco vadí, měli o něm hlasovat v úterý na schůzi místní ČSSD. Nevím, co teď chtějí řešit.

Co říkáte na Kyselého minulost? Je spojený nejméně s dvěma kauzami, ve kterých pražský magistrát přišel o miliony korun.
Jestli někdo ví, že Kyselý porušil zákon, ať na něj podá trestní oznámení. Pokud něco udělal, tak ať Kyselého vyslechnou do protokolu. Do té doby je u mě nevinný. O mně se také napsalo spoustu nepravd. (Jméno Kočka figurovalo v Kubiceho zprávě o prorůstání organizovaného zločinu do politiky. Kočka obvinění vždy odmítal – pozn. red.)

Autor: Ondřej Šťastný, MF DNES


  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

VIDEO: Zásah, plameny a pád. Svědek natočil sestřelení letadla raketou

Americký deník The New York Times zveřejnil video, které ukazuje, jak íránská raketa nedaleko teheránského letiště...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Autobusy v kraji budou mít wi-fi i klimatizaci, smlouvy jsou podepsané

Největší zakázku ve své historii uzavřel Královéhradecký kraj. Podepsal smlouvy za 7,7 miliardy korun na zajištění...

OBRAZEM: Kávovary či captcha. Kritiku za logo neschytala pouze Praha 3

Rozporuplné reakce vzbudilo nové logo Prahy 3, které ve středu představila tamní radnice. Tvoří ho tři čárky vedle...

Pacienty roztřídí lékaři hned ve vstupní hale, nemocnice už se chystají

Zřízení nové sítě urgentních příjmů ve většině nemocnic je prioritou vlády, potvrdil tento týden v Brně premiér Andrej...

Odbory jdou proti zaměstnancům, myslí si hoteliéři o stravenkovém paušálu

Šéf odborové centrály Josef Středula a předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek přišli premiéra Babiše v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz