Kdyby volby do Poslanecké sněmovny proběhly v listopadu, šlo by k urnám 65 procent dotázaných. Téměř třetina (28 procent) odpověděla, že by k volbám nešli (10 procent spíše ne, 18 procent respondentů rozhodně ne). Současná čísla jsou téměř stejná jako ta reálná z roku 2006. Tehdy v červnu přišlo volit 64,5 procenta lidí.
PREFERENCE V. MODELStranické preference Představují aktuální rozložení sympatií k politickým stranám v celé společnosti. Není předpovědí reálného volebního chování ani volební prognózou. V souboru je zahrnuta i přibližně třetina populace, která k žádné straně neinklinuje nebo není ochotna zúčastnit se voleb. Volební model Vychází z aktuálních stranických preferencí a simuluje reálné rozvržení voličských hlasů v hypotetických volbách. Nezahrnuje ty respondenty, kteří se voleb nechtějí zúčastnit, ani ty nerozhodnuté. Zdroj: CVVM |
Z volebního modelu pak vyplývá, že na špici je také sociální demokracie. Získala by 43 procent hlasů voličů. Občanští demokraté 27,5 procenta, za nimi s propadem komunisté, kteří by získali 11,5 procenta, lidovci osm a zelení 6,5 procenta.
Oproti říjnovému volebnímu modelu si polepšila ČSSD (o tři procentní body) a ODS (o jeden). Ostatní parlamentní strany padaly lehce dolů. Nejvíc komunisté (o tři procenta), lidovci a zelení jsou jen o půl procenta níž než v říjnu.
Sociální demokraté mají dokonce nejlepší výsledek od roku 2006, kdy parlamentní volby skutečně proběhly. Nejvíc poskočili od letošního září do listopadu - o devět procent.
Naopak komunisté měli stejně nepříznivý výsledek jako nyní ve volebním modelu naposledy v listopadu roku 2006. Ani lidovci nemají důvod k radosti, osm procent od voleb v roce 2006 ještě neměli. Stejně jsou na tom zelení, na 6,5 procenta se od posledních voleb dostali poprvé.