ČSSD bránila opozici v interpelacích na Grosse

  13:12aktualizováno  13:12
Sněmovna měla opět na programu interpelace. Smršti otázek na rodinný majetek premiéra tentokrát zabránilo úsilí ČSSD, která strávila u řečnického pultu nejvíce času. S dotazem na příjmy Grossovy ženy uspěl jen Miloslav Beneš z ODS. Za 45 minut premiér odpověděl pěti poslancům.

PŘÍLOHA:
Vládní krize:
- varianty vývoje
- rozložení sil poslanců

Interpelace začaly podle programu přesně v půl třetí. Všichni řečníci plně využili času, který jim dává jednací řád.

"Je to historický průlom," zahájil své vystoupení první řečník, bývalý ministr Eduard Zeman z ČSSD. Připomněl, že interpelace mají sloužit k tomu, aby se poslanci ptali vlády a dotázal se premiéra, jak kabinet podporuje vědu a výzkum.

Sálem zazněl potlesk. Zemana u mikrofonu vystřídal premiér, který plně využil svých pět minut pro odpověď. Po doplňující otázce, na jejíž odpověď Gross vyčerpal předepsané dvě minuty, Zemana vystřídal stranický kolega Milan Ekert.

Zajímala ho představa vlády na způsob ratifikace evropské ústavy v Česku. Doplňující dotaz vyvolal smích na pravé straně sálu, velký hluk a výkřiky. Ekerta zajímal premiérův osobní názor na výsledek případného referenda.

Beneš obvinil premiéra ze lhaní
Pak se dočkal i zástupce ODS. "Nestalo se ani za Zemana, ani za Špidly, a dosud ani za Grosse, aby sociálnědemokratičtí poslanci interpelovali premiéra," pronesl Miloslav Beneš v úvodu. "Ale za Klause ano!" kontroval hlas z pléna.

Podle Beneše to svědčí o tom, že ČSSD je v úzkých. "Vláda má problém, a ten nemá díky sociálním demokratům, má jej díky panu premiérovi, díky majetkovým poměrům nejen jeho rodiny, ale především jeho ženy a její přítelkyně," řekl.

INTERPELACE

Jednací řád sněmovny vymezuje premiérovi na jednu odpověď pět minut. Pokud je otázka doplněna dalším dotazem, tak doplňující odpověď může trvat jen dvě minuty.

Grosse obvinil, že při předchozích interpelacích uvedl mnoho nepravd a lží. Jako příklad uvedl premiérovo tvrzení, že jeho žena koupila sporný dům v Praze na Proseku od města. Pražský magistrát se ale od obchodu distancoval. - více zde

"V médiích, pane premiére, byly publikovány údaje o výdajích vaší rodiny, které jste nijak nerozporoval," pokračoval Beneš a sečetl premiérovy výdaje na čtyři miliony korun.

"Jistě známe vaše příjmy a jistě víme, že to je nad poměry vaší rodiny," uvedl a požádal premiéra, aby doložil kolik vydělala jeho žena do konce roku 2003 a zda to doložila finančnímu úřadu.

"Já myslím, že odpovědi mohou být vcelku jednoduché a opravdu je to někdy dialog mezi těmi, co poslouchat chtějí, a těmi, co poslouchat nechtějí," zahájil premiér svou pětiminutovku.

Vzápětí se omluvil za tvrzení o domě na Proseku. "Omlouvám se, myslím si, že názvy některých firem matou nejenom mně, prostě Pražská realitní, s. r. o. Já se omlouvám, myslel jsem, že to je hlavního města Prahy," jeho slova zanikala ve smíchu z pravé části sálu.

"Nevím, co je na tom k smíchu. Toto beru, toto přiznávám a za to se také omlouvám," doplnil. "Pokud jde o to, kolik vydělávala nebo nevydělávala moje manželka, nepochybně finanční úřad má všechno k dispozici, takže k této otázce lze říci nepochybně kladnou odpověď," uvedl.

Gross: Chci důkazy, nebo omluvu
Poslanec Beneš ale využil i práva na doplňující otázku: "Nepovažujete za morálně nepřijatelné, když sponzorské peníze, které vaše manželka shání pro svoji nadaci, končí na soukromém účtu paní Barkové, společnice vaší ženy? Tedy de facto i na soukromém účtu vaší ženy, protože hospodářské propojení vaší paní s paní Barkovou je více než silné?"

"Pan kolega Beneš dobře ví, že to tady může pronášet od řečnického pultu, protože má imunitu. A myslím si, že v normální společnosti by se za takový výrok měl stydět a měl by se za něj přinejmenším omluvit," následoval premiérova odpověď.

V emotivním projevu pak požádal Beneše, aby doložil, že k zneužívání sponzorských peněz pro nadaci jeho ženy dochází. "Ukažte mi jeden jediný případ! Jeden jediný případ! Neexistuje takový případ," hřímal Gross ve sněmovně.

V závěru své odpovědi vyzval Beneše k omluvě. "Jestli se neomluvíte, očekávám důkaz. Děkuji," konec odpovědi provázel potlesk z lavic poslanců ČSSD.

Jako předposlední interpeloval premiéra Petr Zgarba z ČSSD. Zajímalo ho čerpání evropských dotací do zemědělství. Poslední dotaz položil Miloslav Kučera z ODS, který žádal po premiérovi radu lidem, kteří ztratili majetek v JZD.

Autoři:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Dvě třetiny Čechů si polistopadové roky pochvalují. Nejvíc od roku 1992

Porevoluční systém je ve srovnání s tím předlistopadovým lepší podle 64 procent obyvatel. Od posledního měření v roce...

Zeman varoval Zimolu, aby hnutí Změna 2020 nedopadlo jako Realisté

Prezident Miloš Zeman varoval Jiřího Zimolu, aby s novou politickou platformou nedopadl jako svého času politolog Petr...

Jiřičná a developer obhajovali projekt rozvlněných domů na Žižkově

V pražském Paláci Akropolis se konala veřejná debata s architektkou Evou Jiřičnou. Pořádala ji firma Central Group, pro...

Milion chvilek pro demokracii chce od opozice narovnání volebních pravidel

Zástupci sdružení Milion chvilek pro demokracii, které pořádá v sobotu na Letné protest proti premiérovi Andreji...

Najdete na iDNES.cz