Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dýcháme nejčistší vzduch za poslední desítky let, problémem je ale ozon

I když jsou meteorologové zatím zdrženliví, přináší čerstvá Zpráva o kvalitě ovzduší za rok 2019 pozitivní informace. Téměř všechny hodnoty znečištění ovzduší klesají, výjimkou je jen přízemní ozon. Dýcháme nejčistší vzduch za poslední desítky let.

Liberecká teplárna patří k největším znečišťovatelům vzduchu ve městě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Jsme velice opatrní se soudy, ale dá se říci, že rok 2019 byl dobrý,“ říká vedoucí oddělení informačních systémů kvality ovzduší ČHMÚ Václav Novák.

Poslední tři roky téměř všechny hodnoty znečištění klesají. Za loňský rok oxid siřičitý a oxid uhličitý nepřekročily úroveň imisních limitů, mírné zlepšení platí i pro polétavý prach a oxid dusičitý, dlouhodobě stagnují i hodnoty karcinogenního benzoapyrenu.

Příčiny, proč tomu tak je, jsou podle Nováka složitější. „Nějakou roli, byť menší, budou hrát kotlíkové dotace, pomalu se vyměňuje i vozový park, ale zatím jsme to tak komplexně nehodnotili,“ vysvětluje Novák.

Co škodí v ovzduší

● Polétavý prach (PM) jsou drobné částice menší než 10 mikrometrů (pro srovnání lidský vlas má průměr 67 mikrometrů). K nejvýznamnějším zdrojům prašnosti patří domácí topeniště a doprava. Vdechování způsobuje řadu vážných zdravotních problémů.

● Oxid siřičitý (SO2) vzniká při spalování méně kvalitního hnědého uhlí. Je toxický pro rostliny, způsobuje kyselé deště.

● Oxid dusičitý (NO2) vzniká ve spalovacích motorech. Patří k plynům, které způsobují kyselé deště.

● Oxid uhelnatý (CO) je bezbarvý jedovatý plyn. Vzniká jako vedlejší produkt nedokonalého spalování.

Nejvíce však podle meteorologa Česku pomohla sama příroda, respektive dobré meteorologické podmínky. „Rozptylové podmínky byly v posledních dvou třech letech velice dobré,“ podotýká Novák. Zjednodušeně řečeno, v zimě se nedělá inverze a více fouká a vzduch se více promíchává a nefouká z Polska, což je častou příčinou znečištění na severu Moravy a ve Slezsku.

Výjimkou je podle meteorologů pouze přízemní ozon, dráždivá látka, která vzniká při intenzivním slunečním záření a nemá vlastní emisní zdroj. 

Na rozdíl od stratosférického ozonu, který se nachází nad zemským povrchem a vytváří pro Zemi ochrannou vrstvu, je tento typ ozonu nejen pro lidský, ale i pro ostatní živé organismy nebezpečný.

„Ozon se nám zhoršuje, ale to je celoevropská věc. Zhoršuje se v závislosti na slunečním svitu,“ popisuje meteorolog Novák. A Česko zažilo v posledních dvou letech dva nejteplejší roky v historii.

Lokálně se ale může situace s čistotou ovzduší výrazně lišit. Třeba imisní limit pro průměrnou roční koncentraci oxidu dusičitého byl loni překročen na jediné stanici ze sta měřicích stanic v Česku – v Legerově ulici na Severojižní magistrále, klíčové pražské komunikaci.

„Legerova je příklad místa, kde je hustá doprava, a takových křižovatek je po republice víc. Nemůžeme ale měřit na všech křižovatkách. To znamená, že odhadujeme, že k překročení může dojít i na ostatních místech, kde je hustá doprava,“ popisuje Novák. Podobné hodnoty a také podobné možnosti překročení meteorologové předpokládají i na dalších místech zatížených hustou dopravou, kde se však hodnoty oxidu dusičitého neměří.

Nejen Ostrava, ale i Brno

Mezi problémové lokality, kde se špatně dýchá, se letos dostalo kvůli stavební činnosti i Brno. Místní vyděsily naměřené hodnoty polétavého prachu v okolí Zvonařky. Stejná situace nicméně může být podle meteorologů i na dalších místech, kde se staví.

Stavební práce kvůli přeložce tramvajové tratě do ulice Plotní a emise z aut v Brně ovlivnily vzduch natolik, že hodnoty připomínaly Ostravu. „Není to jen problém Brna. Platí to obecně, že pokud někde probíhají stavební práce, tak jsou tam ty koncentrace vyšší, a dokonce překračují limity,“ potvrzuje Novák. Podobná stavební akce dokáže zhoršit ovzduší v okolí půl kilometru od stavby.

Topíme se v ozónu, plyn trápí hlavně astmatiky a zvyšuje riziko úmrtí

V dlouhodobě nejproblémovějším Moravskoslezském kraji se loni dýchalo o něco lépe. Průměrné roční koncentrace částic polétavého prachu byly většinou zhruba o dvacet až třicet procent nižší než v roce 2018 a rovněž se snížil počet překročení denního imisního limitu.

„V pomyslném žebříčku by se rok 2019 mohl zařadit k letům s rekordně nízkými počty překročení tohoto parametru. K jeho překročení došlo jen v dopravních a průmyslových hot spot ostravských lokalitách a na Karvinsku na stanicích nacházejících se v blízkosti česko-polské hranice,“ vysvětluje Blanka Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší ostravské pobočky ČHMÚ. 

Je ale potřeba dodat, že města v Moravskoslezském kraji přesto patří k nejproblémovějším v Evropě. Například podle hodnocení Global Air Quality City Ranking se Ostrava umístila v roce 2018 na 8. místě v žebříčku evropských měst nejvíce znečištěných částicemi polétavého prachu. Pro srovnání – Praha je až na 125. místě.

Zlepšení u polétavého prachu

Právě imisní limity polétavého prachu vždy s koncem roku meteorologové vyhodnocují jako jedno z nejdůležitějších kritérií čistoty ovzduší. Imisní limit pro průměrnou roční koncentraci větších částic nebyl loni překročen na žádné ze 120 měřicích stanic. Imisní limit pro průměrnou roční koncentraci menších částic byl překročen jen na dvou stanicích – z celkových jednaosmdesáti – ve Věřňovicích na Karvinsku a v Ostravě-Radvanicích.

Denní imisní limit větších částic byl překročen na deseti stanicích, většinou na severní Moravě.

Stále umírají tisíce lidí

Přestože aktuální čísla ČHMÚ ukazují zlepšování, Česko stále zaostává za Evropou – v tomto srovnání stále vykazuje jedny z nejvyšších koncentrací polétavého prachu v Evropské unii. Česko má rovněž v EU jedny z nejvyšších koncentrací jedovatého přízemního ozonu.

Polovina škodlivin v českém ovzduší pochází z Polska, ukázala nová analýza

Celkový stav ovzduší se za poslední roky výrazně zlepšil, ale asi 60 procent obyvatel stále žije v oblastech, kde jsou překračovány limity pro obsah znečištění ovzduší v případě alespoň jedné ze sledovaných škodlivin. 

Podle dat Českého statistického úřadu tak bylo v roce 2018 evidováno zhruba 6 600 předčasných úmrtí způsobených polétavým prachem. Další úmrtí jsou spojena s oxidy dusíku, karcinogenním benzopyrenem či přízemním ozonem. Znečištění způsobuje lidem i chronická a akutní onemocnění, zejména dýchacího ústrojí, srdce a cév.

Hlavními zdroji znečištění v celé ČR jsou lokální topeniště, zejména na uhlí, která patří k největším producentům prachu společně s uhelnými elektrárnami a teplárnami. Doprava je dominantním zdrojem znečištění ve velkých městech. Nezanedbatelným zdrojem znečištění ovzduší je přenos ze zahraničí, zejména z Polska.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm vyhlásila pátrání. V úterý odpoledne byl však nalezen v Praze mrtvý. Podle prvotních informací nic...

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

Premium

Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu Bidenova administrativa dala povolení. Ta ovšem dlouho nebyla přesvědčena, že zrušení restrikcí...

3. září 2024  16:52

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nesmím koupit ani lego. Otci umírajícího Vilíka vadí podmínky Donia

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio vybírali peníze na strávení společných chvil s umírajícím synem. Sarkom měkkých tkání znamená, že malý bojovník má před sebou poslední měsíce života. Otec...

30. srpna 2024  16:20

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci Hejčíně oprávněné nadšení. Po dvou letech ovšem rostliny, které olomoucký Green Wall zdobily a...

5. září 2024  14:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit

Premium

Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před rekonstrukcí, bez kanalizace, nejbližší město pět kilometrů. A to vše za pouhých 2,2 milionu korun. Podobné...

1. září 2024

V německém pohoří Harz rozsáhle hoří les, hasiči evakuovali návštěvníky

V pohoří Harz ve střední části Německa v pátek vypuklo několik požárů. Později se spojily v rozsáhlejší oheň, který se hasičům navzdory zapojení letecké techniky dosud nepodařilo dostat pod kontrolu....

7. září 2024  15:12

Chtěli zničit vosy, nešťastně zapálili střechu bazénu v Českém Krumlově

Jihočeští hasiči zasahují u požáru střechy plaveckého bazénu v Českém Krumlově. V budově nikdo nebyl, nikdo se tedy nezranil a hasiči nemuseli ani nikoho evakuovat. Vyhlásili ovšem třetí stupeň...

7. září 2024  11:15,  aktualizováno  15:06

Zpožděné vlaky, aut téměř stejně. Experti strhali německou jízdenku za 9 eur

Analytici Institutu pro ekonomický výzkum v Mnichově (Ifo) přišli s překvapivým zjištěním, které rozporuje dosavadní pozitivní přijetí tzv. devítieurové jízdenky. Ta v Německu platila v létě 2022 a...

7. září 2024

Tajfun Yagi si vyžádal oběti už i ve Vietnamu, bilance přesáhla dvacítku

Tajfun Yagi si na jihu Číny vyžádal nejméně dva mrtvé a 92 zraněných. Ve Vietnamu, kam dorazil v sobotu po poledni místního času, kvůli němu zemřeli další čtyři a 78 se zranilo. Bilance obětí letošní...

7. září 2024  9:39,  aktualizováno  14:38

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Přírůstek do královské rodiny. Princ s princeznou čekají čtvrtého potomka

Švédský královský dvůr oznámil šťastnou novinku. Princ Carl Philip (45) a princezna Sofia (39) budou čtyřnásobnými...

Přes rok jsem se líbala s ženou, manžela už nic nepřekvapí, říká Ryška

Jde z jednoho natáčení do druhého, přesto Kristýna Ryška neuvažuje, že by opustila rodný Rožnov pod Radhoštěm a...

Kočičí žena Jocelyn Wildensteinová ukázala, jak vypadala před plastikami

Jocelyn Wildensteinová (82) má za sebou nespočet plastických operací, které ale popírá. Kvůli tomu, jak po úpravách...

Nechávám si odsát tuk z břicha a chodím pravidelně na botox, říká Alice Bendová

Alice Bendová vypadá ve svých padesáti letech skvěle. Herečka otevřeně přiznává, že si občas ráda pomáhá kosmetickými...

Konec střídavé péče, jednodušší rozvod. Co změní novela občanského zákoníku

Novela občanského zákoníku přináší několik klíčových změn v oblasti rozvodů, péče o děti a vymáhání výživného. Tyto...