Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s hlavní hygieničkou Pavlou...

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch společně s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou a ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislavem Duškem hovoří o zhoršující se epidemické situaci v zemi. (15. října 2021) | foto: Petr Topič, MAFRA

Covid zrychluje navzdory očkování. Přijdou restrikce, hrozí i omezení péče

  • 1648
Epidemiologická situace v České republice se rapidně zhoršuje a lépe v nejbližší době nebude. Covidové statistiky velmi připomínají loňské září, kdy vše skončilo lockdownem. I letos přijdou restrikce, i když ne tak ostré jako před rokem. Začaly se také opět plnit nemocnice, v některých krajích hrozí omezení zdravotní péče.

„Je to skoro déja-vu. V některých krajích je virová nálož tak velká, že dochází prakticky ke komunitnímu šíření té velmi nakažlivé formy viru,“ řekl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Jediné, co epidemii brzdí, je podle něj alespoň částečná proočkovanost české populace. Bez očkování by podle něj bylo hospitalizací šestkrát až  osmkrát víc.

Omezení zdravotní péče hrozí ve třech nejvíce postižených krajích. „Omezení elektivní (odkladné, pozn. red.) péče opravdu už teď někde hrozí, bylo by to pro mě tragické,” podotkl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Těmi nyní jsou co do počtu hospitalizací Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj a Praha.

K současným číslům měli statistici dle predikcí dojít až v příštím týdnu. „Nastalo to tento. Epidemie zrychluje, s vysoce nakažlivou formou viru bude zrychlovat dál. Modely mi neumožňují říct nic jiného, než že se musíme připravovat na další růst nákaz i hospitalizaci,“ řekl Dušek.

Šíření nákazy zrychluje. Nových případů je dvakrát víc než před týdnem

Počty nakažených stoupají především v hustě obydlených krajích s velkými městy. Je to dané i migrací obyvatel, třeba přesunem vysokoškoláků. „Jak se populace míchá, nahrává to šíření. To jsme viděli na jaře tohoto i na podzim loňského roku,“ komentoval Dušek.

Kvůli nárůstu počtu případů by mělo ještě ve středu dojít ke zpřísnění opatření. „Jsme na rizikové křivce. Je to vývoj posledních dní a na to reagujeme. V rizikové variantě, kterou teď pozorujeme, je to bohužel poměrně vážné. Opatření musí být přijata,“ uvedl dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který zpřísnění restrikcí navrhne na jednání vlády.

Premiér Andrej Babiš již několikrát zopakoval, že úplný lockdown jako před rokem nehrozí, a vyzval všechny, ať se nechají očkovat. Podle něj tři čtvrtiny nyní hospitalizovaných jsou neočkovaní.

Roušky i ve třídách

Vláda by měla na středečním jednání rozšířit povinnosti nošení ochrany dýchacích cest. Ta by se měla nově týkat i pracovišť, kde byla dosud výjimka pro pracovní kolektivy. Dále jde o povinnost širšího kontrolování certifikátů o absolvovaném očkování, prodělané nákaze či negativním testu. Třetím navrženým opatřením je kratší platnost testů na covid-19.

„Mít při současné epidemické situaci platnost PCR testu sedm dní není úplně optimální. Musí znovu zaznít, že když se podíváme na počty hospitalizací, nedošlo by k tomu, kdybychom měli vyšší proočkovanost. Testování není řešením, je to dočasná věc,“ řekl ministr Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví také chce, aby v krajích, kde je epidemie covidu nejhorší, nosily děti nad dvanáct let roušku i při výuce ve třídě.  

A zvažuje i možnost zvýšení poměru očkovaných na hromadných akcích či omezení nad určitý počet účastníků jen pro očkované lidi či ty s prodělaným covidem-19. Vládě to ale ve středu ještě nenavrhne, věc nyní ministerstvo řeší z právního hlediska.

Covidové varování. Británie očkovala včas, přesto má více nakažených než loni

V loňském září začala po létě téměř bez opatření stoupat čísla nakažených onemocněním covid-19. Denní přírůstky tehdy činily okolo 2 tisíc. Počty pozitivních případů se tehdy podobaly statistikám z posledních dní. Za úterý přibylo 3 246 nově potvrzených případů, to je více než nejvyšší záchyt minulé září, který činil 3 125 případů. 

V nemocnicích leželo na konci minulého září téměř 700 pacientů, toto úterý jich je 620, z toho 250 na jednotkách intenzivní péče. „Brzdná dráha epidemie je vždy v týdnech,” uvedl ředitel ÚZIS Dušek s tím, že počty hospitalizovaných budou dále růst.

Ke středečnímu dni je nejvíce hospitalizovaných lidí s covidem-19 v Jihomoravském kraji, a to 137. Třiadvacet z nich leží na jednotce internzivní péče (JIP). Následuje Moravskoslezský kraj se 110 hospitalizovanými a osmnácti lidmi na JIP a Praha, kde v nemocnicích leží třiasedmdesát lidí, 24 na JIP.

Při podobných statistikách vláda v loňském roce sáhla k prvním razantnějším opatřením. Od 5. října začal platit nouzový stav, omezily se počty účastníků hromadných akcí a školy přešly do režimu distanční výuky. Pravidla se o deset dní později s dalším růstem případů ještě zpřísnila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video