Od konce srpna, kdy bylo v České republice pouze 21 nakažených na 100 tisíc obyvatel, se jedná o rapidní příbytek.
Počet nakažených na 100 tisíc obyvatel v ČR se nyní už moc neliší od stejného počtu nakažených v zemích, které Česko označilo na semaforu červeně.
Například Rumunsko má při přepočtu nových případů za posledních 14 dní na 100 tisíc lidí 85 nakažených. Hůře než ČR jsou na tom v Evropě momentálně Španělsko (256), Francie (125), Chorvatsko (93) a Malta (83).
Na narůstající počty nakažených v Česku reagují i sousední státy v Evropě. Belgie se rozhodla zařadit na svém koronavirovém semaforu Prahu do červené kategorie. Po návratu z ní budou muset lidé v Belgii do čtrnáctidenní karantény a povinný bude i test na covid-19. Zbytek Česka zůstane v oranžové kategorii, kde jsou karanténa a test doporučené.
Rakousko se zatím nechystá vydat kvůli růstu počtu případů covidu-19 varování před cestami do Česka. Mluvčí ministerstva zahraničí agentuře APA řekla, že se o vydání varování před cestami ani uzavření hranic neuvažuje. „Situaci ale stejně jako u ostatních zemí sledujeme,“ řekla. „Pokud to bude potřeba, přijmeme po konzultaci s experty a příslušnými ministerstvy opatření,“ dodala.
Hospitalizovaných s covidem-19 v ČR je 234 lidí, ve vážném stavu je podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 62 pacientů, nejvíce od 29. dubna. Celkem se za více než půl roku od prvních potvrzených případů koronaviru v Česku nakazilo 29.877 lidí, z nich se přes 20 tisíc už vyléčilo a 441 zemřelo.
Nejhorší situace s výskytem koronaviru je podle epidemiologů v Praze, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžovém stupni. Podle ministerstva zdravotnictví začal v hlavním městě komunitní přenos, od středy se tam tak opatření proti šíření koronaviru zpřísňují. Do obchodů a nákupních center je vstup znovu možný pouze se zakrytými ústy a nosem. Stravovací zařízení musejí být mezi půlnocí a šestou ranní uzavřená.