Proklínaný i popíraný covid sílí. V září zemřelo přes padesát nakažených

  9:57
Žádná infekce nevyvolává tak rozporuplné vášně jako covid. Někdo ji proklíná, jiní popírají její existenci, nebo tvrdí, že není horší než rýma. Koronavirus, který nemoc způsobuje, ale vytrvale dokazuje opak. Po měsících klidu o sobě opět dává vědět s velkou razancí. Počty nakažených se blíží dvěma tisícům denně, přibývá úmrtí. Odborníci doporučují očkování i respirátory.
První den očkování bez registrace v nákupním centru Atrium v Hradci Králové...

První den očkování bez registrace v nákupním centru Atrium v Hradci Králové (28.7.2021). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Zatímco loni v září onemocnělo v Česku covidem sedm tisíc lidí a 28 zemřelo, letos se ve stejném měsíci prokazatelně nakazilo téměř 20 tisíc lidí a nejméně 52 z nich zemřelo. Další případy mohou lékaři nahlásit do systému dodatečně.

Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví přibylo jen za pondělí 1918 nových případů covidu. Před týdnem bylo nakažených 1 949, ale předcházející pondělí 1 115 a o týden dříve 762. Infekce se tedy v září znatelně rozšířila. Svědčí o tom i nárůst hospitalizovaných lidí: v pondělí jich leželo v nemocnicích 303, z toho 14 potřebovalo intenzivní péči.

Odborníci očekávají, že říjen bude ještě horší. Počty nakažených podle nich dál skokově porostou mimo jiné proto, že se i u nás stále silněji prosazují nové varianty koronaviru, proti kterým nejsme dostatečně imunní.

Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí

Covid byl v Česku podle statistických údajů zhruba sedm měsíců v útlumu, až do poloviny srpna onemocněly jen desítky či nízké stovky lidí denně a také úmrtí bylo minimum. Pak se situace začala postupně měnit.

„Koronavirus nezmizel, je tady stále. A teď znovu vidíme jeho explozivní šíření. Pokud se nakazí okolo dvou tisíc lidí za den, rozhodně to není běžný výskyt, ale další vlna epidemie covidu. A podle toho bychom se měli chovat,“ upozorňuje epidemiolog Roman Prymula.

Odborníci radí chránit se respirátory

Ministerstvo zdravotnictví situaci sleduje, ale žádná povinná opatření nechystá. Ani Prymula si nemyslí, že jsou nutná nějaká plošná omezení jako v letech, kdy byla epidemie covidu nejsilnější.

„Nicméně alespoň v nemocnicích a dalších zdravotnických a sociálních zařízeních by měli návštěvníci znovu nosit respirátory nebo roušky. Ochrání tak nejen sebe, ale svou ohleduplností hlavně oslabené seniory nebo pacienty a také personál zařízení, aby se měl o lidi kdo starat,“ doporučuje Prymula s tím, že na rizikových odděleních pečujících o lidi s oslabenou imunitou by měl roušky používat i personál.

Ochranu dýchacích cest doporučuje i hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Podle ní jsou vhodnější respirátory alespoň třídy FFP2. „Roušky lidé často nosí ledabyle, odstávají jim, nebo je mají pod nosem. Respirátory jsou pevnější, lépe přilnou k obličeji a poskytují tak vyšší míru ochrany,“ vysvětluje Macková. Podotkla, že je v kompetenci ředitelů zdravotnických i sociálních zařízení, aby zavedli patřičná opatření podle aktuální epidemiologické situace v daném místě.

Na antivaxerku? Lékaře nadzvedlo pozvání na Csákovou, vedení připomněli covid

Letošní covidová vlna přišla o něco dříve než v roce 2023. Tehdy se počty nových případů nákazy začaly blížit dvěma tisícům denně až v polovině listopadu a stoupaly do 11. prosince, kdy se nakazilo 4 525 lidí. Pak čísla pomalu klesla, ale covidová vlna dojížděla ještě letos v lednu, kdy zemřelo 120 nakažených.

Poté se situace rychle zklidnila. V únoru zemřelo 23 nakažených, od března do července jednotky lidí za měsíc, například v dubnu nikdo a v červenci jeden. Situace se znovu začala horšit v srpnu, kdy zemřelo 15 lidí. A stupňovala se celý minulý měsíc, ve kterém zemřelo přes pět desítek nakažených.

Prymula předpokládá, že současná vlna covidu je teprve na začátku. Ale jelikož přišla dříve než loni, měla by dříve také odeznít. „Bohužel můžeme očekávat, že do té doby zemřou další desítky lidí. Především seniorů, pro jejichž oslabený organismus je každá infekce nebezpečná,“ líčí epidemiolog.

Začíná období chřipky a covidu. Ideální čas na očkování, apeluje ministerstvo

Podle něj by se měli senioři i další lidé s oslabenou imunitou chránit očkováním a co nejdříve požádat o novou vakcínu, která lépe cílí na potomky koronavirové varianty omikron. „Pokud lidé spoléhají na starší očkování či protilátky po infekci z minulosti, dělají chybu. Nic z toho už je nechrání. A riskují, že jejich organismus infekci nezvládne,“ vysvětluje Prymula.

Potvrzují to další odborníci, kteří léčí pacienty s covidem a vidí je i umírat. „Nejčastěji jde o nejstarší seniory s chronickými nemocemi. Téměř nikdo z nich se zatím bohužel nenechal naočkovat novou vakcínou, která je k dispozici od začátku září,“ říká primář infekčního oddělení v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Očkování může zachránit život

Za velkou chybu to považuje i hlavní hygienička Barbora Macková. „Je mi jako lékařce smutno, když vidím rostoucí počty úmrtí na infekci, na kterou je k dispozici vakcína zdarma. Opakovaně apelujeme především na seniory a chronicky nemocné, aby se nechali očkovat proti koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Je prokázáno, že očkování snižuje riziko závažného průběhu této nemoci,“ říká Macková.

Stejně jako další lékaři i ona se setkává s případy, kdy blízcí příbuzní nebo přátelé ohroženým seniorům očkování rozmlouvají. „Nad tím opravdu zůstává rozum stát. Nezbývá mi než opakovat: Senioři, využijte ochranu očkováním. Může vám zachránit život,“ dodává Macková.

 Kč

Lidé budou odcházet do penze nejpozději v 67 letech, chce nově vláda

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Případem...

5. října 2024  13:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední

Premium

Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou kariérou. Ale také bez partnerského vztahu, s pocitem vlastní zbytečnosti a s přísnými rodiči. Ačkoli...

3. října 2024

Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat synovi. Sbírka pomohla naplnit všechna přání malého bojovníka, kterého postihl sarkom měkkých...

2. října 2024  11:16

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Izraelci vpadli do Libanonu. Jedno z nejhorších období historie, řekl premiér

Izrael v noci zahájil pozemní operaci na jihu Libanonu. Podle prohlášení izraelské armády jde o omezenou a přesně zacílenou akci ve snaze zničit působiště hnutí Hizballáh poblíž hranic, odkud...

1. října 2024  6:32,  aktualizováno  13:39

Druhý říjnový týden přinese teploty až 21 stupňů. Ochlazení přijde až o víkendu

V příštích dnech Česko čekají mlhavá rána, na Moravě mohou přetrvávat po většinu dne. Tam, kde se mlha nevytvoří nebo se rychle rozpustí, se teploty dostanou ke dvacítce. Ani v noci nebudou teploty...

7. října 2024  6:31

E.ON zlevňuje plyn již podruhé v tomto roce. Zákazníci budou platit o čtvrtinu méně

Advertorial

E.ON od října podruhé v tomto roce plošně snižuje ceny plynu všem svým zákazníkům bez fixovaných cen. Díky tomu budou klienti za dodávku plynu platit až o 25 procent méně, než platili na začátku...

7. října 2024

České lázně zdražují a ubývá jim klientů. Lidé už si pobyty nemohou dovolit

Premium

Do tuzemských lázní jezdí „na pojišťovnu“ stále méně lidí. Podle Svazu léčebných lázní ČR jich jen za letošek ubyla desetina. Na vině je byrokracie, ale i to, že se pobyty prodražují.

7. října 2024

Itálie a Francie bojují s obřími dluhy. Peníze si chtějí vzít od firem

Francie a Itálie se dlouhodobě řadí k nejméně rozpočtově odpovědným státům v Evropské unii. Jejich dluhové zatížení navíc po koronavirové pandemii nadále roste a tamní politici se snaží přijít s...

7. října 2024

Škoda odhalila nový elektromobil Elroq na Vltavě, ceny startují na 800 tisících

Škoda představila v Praze, v reprezentativní budově Občanské plovárny, svůj nový elektromobil. Model Elroq je od...

Vyplatilo se Němcům opustit jádro? Studie odhaluje překvapivé zjištění

Norská studie dokazuje, že masivní investice do obnovitelných zdrojů energie přinesly Německu v posledních 20 letech...

Sexy studentka je novou hvězdou Playboye. Nafotil ji SuperStar Miro Šmajda

V létě vyhrála soutěž Hledáme Playmate 2024 a už má za sebou focení pro Playboy. Studentka Sandra Taškovičová (19) z...

V dubnu zrušil asistovanou sebevraždu, nyní se Jan Kavalír dočkal dcery

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpící neurosvalovým onemocněním ALS zrušil letos v dubnu asistovanou sebevraždu...

Co dělá v žaludku studená kola a proč je lepší pít po jídle, líčí biochemička

Premium Možná vás už napadlo, co se děje v našem žaludku, když se v něm potká jídlo s pitím. Nebo patříte k těm hloubavějším...