Zatímco loni v září onemocnělo v Česku covidem sedm tisíc lidí a 28 zemřelo, letos se ve stejném měsíci prokazatelně nakazilo téměř 20 tisíc lidí a nejméně 52 z nich zemřelo. Další případy mohou lékaři nahlásit do systému dodatečně.
Podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví přibylo jen za pondělí 1918 nových případů covidu. Před týdnem bylo nakažených 1 949, ale předcházející pondělí 1 115 a o týden dříve 762. Infekce se tedy v září znatelně rozšířila. Svědčí o tom i nárůst hospitalizovaných lidí: v pondělí jich leželo v nemocnicích 303, z toho 14 potřebovalo intenzivní péči.
Odborníci očekávají, že říjen bude ještě horší. Počty nakažených podle nich dál skokově porostou mimo jiné proto, že se i u nás stále silněji prosazují nové varianty koronaviru, proti kterým nejsme dostatečně imunní.
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí |
Covid byl v Česku podle statistických údajů zhruba sedm měsíců v útlumu, až do poloviny srpna onemocněly jen desítky či nízké stovky lidí denně a také úmrtí bylo minimum. Pak se situace začala postupně měnit.
„Koronavirus nezmizel, je tady stále. A teď znovu vidíme jeho explozivní šíření. Pokud se nakazí okolo dvou tisíc lidí za den, rozhodně to není běžný výskyt, ale další vlna epidemie covidu. A podle toho bychom se měli chovat,“ upozorňuje epidemiolog Roman Prymula.
Odborníci radí chránit se respirátory
Ministerstvo zdravotnictví situaci sleduje, ale žádná povinná opatření nechystá. Ani Prymula si nemyslí, že jsou nutná nějaká plošná omezení jako v letech, kdy byla epidemie covidu nejsilnější.
„Nicméně alespoň v nemocnicích a dalších zdravotnických a sociálních zařízeních by měli návštěvníci znovu nosit respirátory nebo roušky. Ochrání tak nejen sebe, ale svou ohleduplností hlavně oslabené seniory nebo pacienty a také personál zařízení, aby se měl o lidi kdo starat,“ doporučuje Prymula s tím, že na rizikových odděleních pečujících o lidi s oslabenou imunitou by měl roušky používat i personál.
Ochranu dýchacích cest doporučuje i hlavní hygienička a ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Podle ní jsou vhodnější respirátory alespoň třídy FFP2. „Roušky lidé často nosí ledabyle, odstávají jim, nebo je mají pod nosem. Respirátory jsou pevnější, lépe přilnou k obličeji a poskytují tak vyšší míru ochrany,“ vysvětluje Macková. Podotkla, že je v kompetenci ředitelů zdravotnických i sociálních zařízení, aby zavedli patřičná opatření podle aktuální epidemiologické situace v daném místě.
Na antivaxerku? Lékaře nadzvedlo pozvání na Csákovou, vedení připomněli covid |
Letošní covidová vlna přišla o něco dříve než v roce 2023. Tehdy se počty nových případů nákazy začaly blížit dvěma tisícům denně až v polovině listopadu a stoupaly do 11. prosince, kdy se nakazilo 4 525 lidí. Pak čísla pomalu klesla, ale covidová vlna dojížděla ještě letos v lednu, kdy zemřelo 120 nakažených.
Poté se situace rychle zklidnila. V únoru zemřelo 23 nakažených, od března do července jednotky lidí za měsíc, například v dubnu nikdo a v červenci jeden. Situace se znovu začala horšit v srpnu, kdy zemřelo 15 lidí. A stupňovala se celý minulý měsíc, ve kterém zemřelo přes pět desítek nakažených.
Prymula předpokládá, že současná vlna covidu je teprve na začátku. Ale jelikož přišla dříve než loni, měla by dříve také odeznít. „Bohužel můžeme očekávat, že do té doby zemřou další desítky lidí. Především seniorů, pro jejichž oslabený organismus je každá infekce nebezpečná,“ líčí epidemiolog.
Začíná období chřipky a covidu. Ideální čas na očkování, apeluje ministerstvo |
Podle něj by se měli senioři i další lidé s oslabenou imunitou chránit očkováním a co nejdříve požádat o novou vakcínu, která lépe cílí na potomky koronavirové varianty omikron. „Pokud lidé spoléhají na starší očkování či protilátky po infekci z minulosti, dělají chybu. Nic z toho už je nechrání. A riskují, že jejich organismus infekci nezvládne,“ vysvětluje Prymula.
Potvrzují to další odborníci, kteří léčí pacienty s covidem a vidí je i umírat. „Nejčastěji jde o nejstarší seniory s chronickými nemocemi. Téměř nikdo z nich se zatím bohužel nenechal naočkovat novou vakcínou, která je k dispozici od začátku září,“ říká primář infekčního oddělení v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.
Očkování může zachránit život
Za velkou chybu to považuje i hlavní hygienička Barbora Macková. „Je mi jako lékařce smutno, když vidím rostoucí počty úmrtí na infekci, na kterou je k dispozici vakcína zdarma. Opakovaně apelujeme především na seniory a chronicky nemocné, aby se nechali očkovat proti koronaviru, který způsobuje onemocnění covid-19. Je prokázáno, že očkování snižuje riziko závažného průběhu této nemoci,“ říká Macková.
Stejně jako další lékaři i ona se setkává s případy, kdy blízcí příbuzní nebo přátelé ohroženým seniorům očkování rozmlouvají. „Nad tím opravdu zůstává rozum stát. Nezbývá mi než opakovat: Senioři, využijte ochranu očkováním. Může vám zachránit život,“ dodává Macková.