Podle Státního zdravotního ústavu vzrostl minulý týden počet akutních respiračních infekcí včetně covidu a chřipky o více než osm procent proti týdnu předešlému. Onemocnělo zhruba 1 320 lidí na sto tisíc obyvatel, což je pod hranicí epidemie, která začíná od 1 600 - 1 700 případů.
Vyšší počty nemocných už jsou však u nejmenších dětí a ve věkové skupině od 15 do 24 let. Nejvíce ale respirační infekce ohrožují seniory.
„Vzestup nemocnosti vidíme ve všech věkových skupinách a ve většině regionů. Nejvyšší počty nakažených aktuálně hlásí Olomoucký a Jihomoravský kraj, ale rozdíly mezi regiony nejsou významné. Vidíme však výrazný, více než 83procentní mezitýdenní nárůst v kategorii chřipce podobných infekcí, kam spadá i covid, u seniorů nad 65 let,“ komentuje vývoj vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu Jan Kynčl.
Covid dál sílí a zabíjí. Za necelých pět let vymřelo středně velké město |
Podle něj souvisí nárůst infekcí s ochlazením, pobytem v uzavřených prostorách a kolektivech i s vyšším výskytem covidu. I v Česku už se šíří nová, nakažlivější varianta koronaviru XEC, postihuje asi pětinu nakažených.
V pondělí mělo podle ministerstva zdravotnictví pozitivní covidový test 1 768 lidí a v úterý 1 087, což je o něco méně než v předešlém období. Je tak možné, že poslední covidová vlna, která sílila od srpna, už zpomaluje. Ale nekončí.
Za poslední tři týdny se nakazilo v součtu přes 30 tisíc lidí. Denně leželo v nemocnicích přes 400 nakažených a průměrně tři až čtyři z nich umírali, ale třeba v pondělí sedm. Od 1. září do 14. října zemřelo nejméně 110 nakažených covidem, nejčastěji senioři, z toho jen v první polovině října 52. Další mohou lékaři nahlásit do systému dodatečně.
Přírůstek nakažených s covid-19 za poslední týden
Očkování před operací
To vše jsou důvody, proč odborníci doporučují zejména seniorům a dalším lidem s oslabenou imunitou, aby se chránili očkováním proti covidu, chřipce i pneumokokům, které způsobují těžké zápaly plic. Brněnská nemocnice vyzvala k očkování pacienty, kteří se tam chystají na plánované operace.
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakažených i úmrtí |
„Pacientům, kterým se blíží termín plánované hospitalizace na klinikách Nemocnice Bohunice a porodnice, doporučujeme, aby zvážili možnost očkovat se proti covidu a chřipce u svých praktických lékařů nebo v očkovacích centrech,“ říká mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.
Důvodů je podle něj několik. Smyslem je chránit pacienty i personál. „Očkování může snížit riziko nákazy pacienta bezprostředně před a v průběhu jeho hospitalizace i riziko, že bude muset plánovaný výkon odložit kvůli nakažlivému onemocnění. Očkování může omezit také riziko šíření infekce z bezpříznakových jedinců na personál a ostatní pacienty ohrožené jinými nemocemi,“ vysvětluje Žára.
Jiné nemocnice podobnou výzvu nezveřejnily, ale mnozí lékaři doporučují svým pacientům před plánovaným zákrokem totéž. „Naši kardiochirurgové, plicní i další odborníci doporučují pacientům prevenci a očkování také. Pacient by měl dostat vakcínu proti covidu i chřipce nejpozději tři týdny před termínem nástupu do nemocnice. Obvykle totiž trvá dva až tři týdny, než se v těle vytvoří protilátky,“ vysvětluje Lenka Hobzová, vedoucí oddělení nemocniční hygieny Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Špitál v Hradci doporučil roušky, kvůli covidu může omezit příjem na internu |
Právě tam už leží na různých odděleních asi pět desítek pacientů s covidem a nemocnice v minulých dnech vyhlásila třetí stupeň pandemické pohotovosti. Řeší, jak na jednotlivých odděleních zajistí izolaci nakažených pacientů a vyžaduje po všech návštěvnících i zaměstnancích, aby nosili ochranu dýchacích cest.
„Personálu většinou stačí jednorázové ústenky, ale například na oddělení hematoonkologie, kde leží pacienti s velmi oslabenou imunitou, nosí respirátory,“ upřesňuje hygienička Hobzová. Návštěvníci mohou podle ní nosit své roušky, ale třeba na onkologii dostanou od personálu také respirátor.
I roušky mají smysl
Podle mínění řady lidí je rouška zbytečný „hadr,“ který nikoho nechrání. Obávají se, že naopak může škodit, když se na roušce množí viry či bakterie. Podle odborníků sice lépe chrání respirátory, které těsněji přiléhají k obličeji, ale smysl podle nich mají i roušky.
„Zachytí infekční kapénky. I nějaký „hadr“ přes ústa je v tom případě lepší než nic. Sice nechrání dokonale, ale aspoň sníží infekční dávku, kterou člověk vydechne ven, nebo vdechne z okolí. Samozřejmě je nutné roušky častěji měnit,“ dodává hygienička Hobzová.
Ochranu dýchacích cest minimálně ve zdravotnických zařízeních doporučují v současné situaci epidemiologové i odborníci na infekční nemoci. Právě v čekárnách a lékařských ordinacích i nemocnicích totiž hrozí šíření covidu či chřipky nejvíce.
„Než se nakažený člověk dostane od praktického lékaře přes urgentní příjem až na izolační pokoj v nemocnici, může to trvat třeba osm až deset hodin. Mezitím se může setkat s mnoha dalšími lidmi, kteří se od něj mohou také nakazit,“ říká přednosta brněnské kliniky infekčních chorob Petr Husa.