ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Psychiatr: Deprese z covidu vzrostla. Varuje před přehlcením informacemi

  • 107
Obavy z nemoci covid-19 způsobují nárůst depresivních a úzkostných stavů ve společnosti. Podíl na tom mají i zavedená restriktivní opatření, která způsobují izolaci, řekl v neděli v pořadu Partie televize Prima ředitel Národního ústavu duševního zdraví Cyril Höschl. Narůst velké deprese a sebevražedných myšlenek je podle něj trojnásobný.

Nárůst úzkostí je podle psychiatra dvojnásobný.

Höschl varoval před přehnanou informovaností o pandemii koronaviru. Lidé by podle něj měli zprávy čerpat ze seriozních zdrojů a jen v omezených časech, aby informacemi nebyli přehlceni. 

Zároveň doporučil nepodléhat konspiračním teoriím a vyvarovat se neustálého sledování dění ohledně nemoci a souvisejících ekonomických dopadů. Pro zachování duševní rovnováhy psychiatr dále doporučil udržování denního řádu a to, aby se lidé věnovali věcem, které je těší. „Dvojnásobně doporučeníhodný je pohyb na čerstvém vzduchu a humor,“ doplnil.

Studie o vlivu koronaviru prokázala zvýšení rizika vzniku depresí a sebevražd

To, že na úzkostné nálady ve společnosti mají vliv restriktivní opatření, potvrdil i ekonom Vladimír Pikora. Vláda by proto měla vrátit veřejnosti důvěru a zamezit permanentnímu strachu. 

„Jakmile se bude pořád mluvit o tom, že je tolik a tolik mrtvých a tolik a tolik nakažených, tak to je cesta, aby všichni zůstali doma, a když zůstanou doma, tak se zvýší psychické problémy a nebudeme prodávat a budou ekonomické problémy,“ řekl. Upozornil, že nyní se snižuje nejen spotřeba, ale i výroba.

Pikora rovněž upozornil na měnící se chování spotřebitelů, které může mít zásadní dopad na provozovatele malých kamenných obchodů v budoucnu. „Mnozí lidé už do kamenných obchodů chodit nebudou,“ řekl. 

Zákazníci si zvykají na nakupování přes internetové obchody. Jak velký objem zákazníků kamenné prodejny ztratí, bude podle ekonoma záviset na tom, kdy se provozovny znovu otevřou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video