Sobota 19. června 2021, svátek má Leoš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 19. června 2021 Leoš

VIDEO: Negativní i pozitivní. Různé testy říkají o koronaviru něco jiného

  20:30
Odeberou je ve stejnou dobu, jeden však vyjde pozitivní a druhý negativní. Na první pohled nesmysl, přitom žádná chyba se nestala. Laboratoře provádějí zájemcům dva druhy testů - při jednom odebírají krev, při druhém šťourají tyčinkou hluboko v nose. Každý test totiž zjišťuje něco jiného. Otestovat se nechal i náš reportér Matěj Smlsal.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Povědomí o rozdílech mezi jednotlivými druhy testů je u lidí malé,“ říkají mi na odběrovém pracovišti, než mi vedoucí Martina Vršková bodne jehlu do žíly a nasaje krev. To je první test - na protilátky.

„Teď nás čeká to lepší,“ oznamuje mi Vršková a já vidím, že vtipkuje. „Ale to já běžně s pacienty. Někteří muži odběry nesnáší, takže s nimi musíme zabřednout do nějakého hovoru. Já jsem se kvůli tomu třeba učila i fotbalové útočníky. Nejlepší téma je ale doprava v Praze, to si vždycky pokecáme,“ říká a už se blíží dlouhou bílou tyčinkou k mému nosu.

Snaží se mi dovnitř zajíždět pomalu, abych na ni neměl neblahé vzpomínky. V tu chvíli mi už automaticky tečou slzy. Po pár sekundách je hotovo. Druhý stěr budou analyzovat metodou PCR.

V čem je tedy rozdíl? „Co se týká protilátek, tak to je nepřímá reakce toho viru, to znamená analyzujeme až reakci organismu, analyzujeme protilátky, které si pacient na samotný virus vytvoří. U PCR se detekuje nukleová kyselina, tedy zjišťuje se přítomnost viru,“ vysvětluje mi pak vedoucí laboratoře Synlab v Praze 7 Anabela Čížková.

To znamená, že z krve mi hledají protilátky. Výsledky ukážou, zda jsem virus v minulosti prodělal, či ne. Metoda PCR, která analyzuje můj stěr z nosohltanu, pak pouze zjišťuje, zda jsem momentálně infikovaný.

Proto může vyjít jeden test pozitivní a druhý negativní. Může to znamenat, že jsem virus prodělal, aniž bych o tom vůbec věděl, ale nyní jsem zdravý. Nebo naopak jsem nakažený čerstvě, proto stěr vyjde pozitivně, ale jelikož tělo si ještě nezačalo tvořit protilátky, tak krev ukáže, že jsem virus neměl.

Vzorek se nejdřív roztočí v centrifuze

Sledujeme i cestu vzorků po laboratořích. Mou krev přivezl řidič Jirka na pracoviště v Praze 7. Přijímají tu 7 až 9 tisíc vzorků, ty na zjištění protilátek na covid-19 mají přednost a k analýze je předávají okamžitě.

Když se chcete otestovat

Testy na protilátky i PCR si může udělat každý, kdo má zájem, nebo potřebuje například potvrzení o bezinfekčnosti. Ceny se laboratoř od laboratoře liší. V té, kde jsme natáčeli, stojí test na protilátky 860 korun, test metodou PCR 1790 korun.

„Nejdříve je jdeme centrifugovat. To znamená že v centrifuze se při určitých otáčkách oddělí tekutá a pevná složka krve. A potom z toho vznikne sérum, ze kterého zpracováváme analýzu na vyšetření protilátek,“ popisuje vedoucí zdravotní laborant Hana Laubová.

Speciální zkumavku s odděleným sérem pak přenesou o patro výš, kde ji zanalyzují. „Když vezmeme celý proces od přijetí vzorku až po zjištění výsledků, tak se bavíme o 3 až 5 hodinách,“ říká vedoucí laboratoře Čížková.

Test mi ukázal výsledek negativní. To znamená, že jsem koronavirus v minulosti neměl. Pokud jsem se ovšem nakazil třeba včera, to se dozvíme až z analýzy stěru.

Ten převezli na pracoviště v Praze 6. V hlavní roli u testů PCR jsou nukleové kyseliny. „Vzorek se po přijetí přemístí do izolační místnosti. Zde dochází k separaci nukleové kyseliny, tady v tom případě se jedná o RNA. Viry mohou být DNA, nebo RNA viry. Co se týká koronaviru, je to 100nanometrový malý jednovláknový obalený RNA virus,“ vysvětluje genetik a mikrobiolog Libor Staněk.

Jakmile oddělí nukleové kyseliny, ať už ručně, nebo v případě velkého množství vzorků to udělá robot, putuje zkumavka dál. Právě na analýzu metodou PCR.

Vše o koronaviru

Speciální příloha iDNES.cz.

  • příznaky nemoci
  • zpravodajství a rozhovory
  • kontakty a pomoc

„Tento virus se dokáže inkorporovat do buněk a tu buňku zničit. To my víme, a proto sledujeme geny, které jsou důležité pro stavbu virového obalu. PCR je velmi jednoduchá metoda, kdy pomocí primerů, polymerázy a bází za střídání teplot dokážeme neustále původní řetězec dělit a cyklit, až se namnoží do několika miliard kopií. Celá ta reakce trvá řekněme hodinu a půl, kdy proběhne 45 cyklů, a tím se pořád množí ta kopie nukleové kyseliny, v tomto případě RNA, díky čemuž se virus detekuje v reálném čase,“ popisuje Staněk, jak se dospěje k výsledkům.

Pravdu jsou schopni znát za dvě a půl až čtyři hodiny od přijetí vzorků. Staněk ujišťuje, že PCR prokáže nákazu prakticky několik hodin po infikaci, druhý den určitě.

„Jedná se o respirační virus. Přenos je kontaktem, dotykem, nejčastěji je to samozřejmě vdechnutím virové partikule. Virus se okamžitě zachytí na epitelu v horních cestách dýchacích. A protože má velmi rychlý reprodukční cyklus, tak jsme schopni ho pomocí PCR zachytit. Proto pokud chceme vědět výsledek okamžitě po kontaktu s nemocným, tak jedinou metodou je PCR. Všechny další metody, jako je stanovení protilátek a podobně, fungují až na základě reakce organismu, to znamená že přichází se zpožděním několika dnů,“ dodává.

Moc, či málo krve v komůrce

Za nepříliš spolehlivé označuje mikrobiolog Staněk rychlotesty. „Tam je ten limit technický. Vy najednou máte pouze kapičku krve, která musí kápnout přesně do komůrky. Jenže buď ta kapička bude velmi malá a může z toho být falešná negativita, protože se ty protilátky nezachytí, nebo pacient bude mít velmi malou virovou nálož, odezva organismu bude proto velmi nízká a opět to nezachytí. Nebo se stane, že do té komůrky namačkáte velké množství krve a v tu chvíli to opět může vypadat jako falešně negativní. 

Rychlotesty mají své opodstatnění, ale musí se vycházet z toho, že to je metoda screeningová, technologicky omezená, takže riziko falešné negativity je tam velmi vysoké,“ uzavírá.

Co se týká mého stěru, i ten byl negativní. Koronavirus jsem tedy neměl a ani nemám.

Počet osob s covid-19 dle krajů

183699
229544
98762
97525
45254
122344
79817
104343
92895
79226
153865
91951
90047
176654
Autor:
  • Nejčtenější

Ani Severní Korea není tak šílená. Uprchlice popsala poměry na škole v USA

Spojené státy pro ni byly symbolem svobody. Dokud tam nenastoupila na vysokou školu. Severokorejka Yeonmi Parková pro...

Zasloužíte si všechno, co se vám děje. Feriho ctitel spílal moderátorce ČT

Aféra kolem bývalého poslance TOP 09 Dominika Feriho, kterého několik žen obvinilo z faktického znásilnění, má ve...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Pieta pro Popelku. Lidé přišli uctít památku Šafránkové

Příznivci Libuše Šafránkové mohli přijít vzdát herečce hold na sousedskou pietu. Vzpomínková akce se konala v pondělí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pirát Bartoš chtěl kandidovat za ANO, to neokecá, řekl Babiš

„My jsme kdysi s panem Bartošem chodili na kafe. Pamatuju si, když mi psal, že by chtěl kandidovat za ANO na...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

Přes polovinu Čechů trápí psychické potíže, obracejí se i na online terapii

Pandemie koronaviru znamenala mimo jiné i omezení neodkladné péče. Kromě zrušení plánovaných operací byl pro pacienty...

Požár v parku České Švýcarsko mají hasiči pod kontrolou. Pomohl i vrtulník

Hasiči v několika krajích České republiky vyjížděli v pátek k rozsáhlým požárům. Do likvidace ohně se zapojily desítky...

Klaus oslavil narozeniny v zahradách Hradu, pogratuloval mu Zeman i Putin

Václav Klaus uspořádal v pátek v Jižních zahradách Pražského hradu oslavu svých 80. narozenin. Popřát Klausovi přišel...

Testovací průšvih. Kvůli nefunkčnímu systému skončila dovolená už na letišti

Premium Sezona letních dovolených ještě pořádně neodstartovala a lidé již hlásí první komplikace. Některým skončila zahraniční...

Advantage Consulting, s.r.o.
TAVIČ až 30.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 500 - 30 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....