Co se děje, je nedůstojné i obecního zastupitelstva, tvrdí rebelové v ODS

  17:43aktualizováno  17:43
I po jednání poslaneckého klubu ODS trvá trojice poslanců v čele s Vlastimilem Tlustým na odmítavém stanovisku k církevnímu zákonu. Mirku Topolánkovi se nepodařilo poslance přesvědčit, aby vládní předlohu pustili do druhého čtení. Trojice zákonodárců návrh ve Sněmovně už dvakrát zablokovala.

Během čtrnácti dní se může ještě leccos změnit, věří poslanec Schwippel. | foto: PSP ČR

Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel nadále odmítají podpořit vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Vedení strany prý nepředložilo žádné věcné argumenty a nedodalo potřebné zdůvodnění výše finanční náhrady, kterou mají církve dostat.  

Obě strany se pouze dohodly, že se sejdou na další schůzce. "Já za racionální názor, který tam padal, považuji to, že je ochota jednat. Padl tam také návrh na jednání s předsednictvem klubu," oznámil Vlastimil Tlustý.

Podle Jana Schwippela ale nešlo o žádnou dohodu. "To jen někdo z pléna navrhl, že by to bylo dobré. Ale dohoda to nebyla," řekl iDNES.cz poslanec Schwippel. Podle něho to jako dohodu prezentoval pouze předseda klubu Petr Tluchoř v prohlášení pro novináře. Setkání s vedením klubu se však bránit nebude.

Už v pondělí vyzvala výkonná rada ODS své poslance k tomu, aby projednávání zákona nebránili. Koaliční dohodu o navrácení třetiny církevního majetku a vyplacení odškodného za zbylé dvě třetiny odmítla před několika týdny levicová opozice spolu s několika občanskými demokraty. 

Nelíbí se jim, že vláda nevysvětlila, jak dospěla k částce 83 miliard. Ta by se měla během šedesáti let i s úroky vyšplhat na 270 miliard korun. - čtěte Hlasujte pro vyrovnání s církvemi, tlačí ODS na své rebely

 

.

potížisté? to je slabé slovo

Vidíte nějaký posun po dnešním jednání poslaneckého klubu ODS?

Jan Schwippel: Nevidím žádný, nedopadlo to nijak. Popravdě řečeno jsem dosud nepochopil jeho smysl, protože se pouze opakovala ta obvinění z minulosti, jako že chceme rozbít koalici, případně způsobit pád vlády.

Juraj Raninec: Když jsme řekli, že bychom se rádi bavili o věcných problémech, debata byla vzrušená, ale nebylo to nijak akceptováno. I když mediálně bylo pak řečeno, že se bude jednat v rámci předsednictva klubu.

Co říkáte na výzvu výkonné rady ODS, která žádá všechny poslance, aby zákon neblokovali?

Jan Schwippel: Vyjadřování politování a obvinění považuji za trapnou náhražku dialogu.

Juraj Raninec: My to budeme rádi respektovat, ale zatím jsme toho názoru, že to neblokování se týká všech poslanců ODS, tedy i členů vlády. A situace se dá jednoduše odblokovat tím, že se začne jednat a doplní se důvodová zpráva. Jako poslanec potřebuji vědět, o čem jednám a jak se došlo k částce 83 miliard.

Tedy nevidíte zatím snahu vysvětlit, jak vláda k těm číslům došla? 

Juraj Raninec: Spíše mi to připadá, že kdybychom chtěli do důvodové zprávy doplnit byť jedinou čárku, že by to byl problém.

Takže i při příštím hlasování setrváte v dosavadním odmítavém postoji?

Jan Schwippel: To bych nerad říkal, protože je tu ještě čtrnáct dní, během kterých se může leccos odehrát. Pokud ale nedojde k naplnění usnesení Sněmovny, tak samozřejmě budu mít problém návrh pustit do druhého čtení.

V obou případech se k vašemu postoji vyjádřily vaše domovské organizace. V jednom případě kladně, ve druhém případě záporně. Jak se k doporučení postavíte?

Jan Schwippel: V mém případě šlo o výzvu oblastní rady, která mne podpořila, kdežto u kolegy Ranince to bylo rozhodnutí regionální rady (aby hlasoval pro zákon, pozn. red.).

Juraj Raninec: Je to pro mne důležitá informace, to usnesení mne zavazuje, abych propustil návrh do druhého čtení a podpořil ho i ve třetím čtení. Já to určitě rád udělám, ale platí to, že potřebuji vědět, o čem jednám.

Jak se na vás nyní straničtí kolegové dívají? Vnímají vás spíše jako potížisty, nebo vám někteří tajně fandí?

Jan Schwippel: Potížisty? Tak to je ještě poměrně jemně nazváno. Trápí mne, že někteří kolegové bohužel podléhají té interpretaci, která je šířená, a myslí si, že jsme nějací kazisvěti, kteří to všechno komplikují. Ale přitom ze strany vedení nebyla žádná výzva k jednání. Proto se ptám, kdo ohrožuje koalici?

Juraj Raninec: Mne zase osobně překvapuje, že někdo může s tak lehkým srdcem hlasovat o něčem, k čemu nemá přesné podklady. Co se tady odehrává, by bylo nedůstojné i jednání nějakého obecního zastupitelstva.

Zažili jste nějaký nátlak třeba od premiéra Mirka Topolánka či šéfa klubu Petra Tluchoře?

Jan Schwippel: Ty hrozby, které jsou vyslovovány, se vždy týkají spíše koalice, neschválení zdravotnické reformy, neschválení radaru. Nikdy to nemělo osobní nádech.

Minule vás podpořil i kolega Jan Klas. Změnil se nějak jeho postoj?

Jan Schwippel: Pan Klas dnes na klubu pojmenoval celou řadu výhrad ke koaličním partnerům, nicméně nebude prý bránit propuštění zákona do druhého čtení.

Nebojíte se, že když v odmítavém postoji setrváte, koaliční partneři naopak odmítnou podpořit některé jiné vládní zákony?

Juraj Raninec: Mohu se obávat různých věcí, ale také bych neměl žádnému lidovci za zlé, kdyby chtěl doplnit nějakou důvodovou zprávu. To snad není tak velký požadavek, který by mohl ohrozit koalici nebo vést k tomu, že by koaliční strany na oplátku blokovaly návrhy jiných zákonů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Magnetický pól chvátá k Rusku a vědci tápou. Možná hrozí přepólování

Posun severního magnetického pólu (30. 12. 2009)

V zemském nitru se něco děje. Severní magnetický pól Země se přesouvá od Kanady směrem k Rusku a jeho pohyb je čím dál...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Další z rubriky

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Prozápadní kurz je mé přesvědčení, ohradil se Petříček proti KSČM

Ministr zahraničí Tomáš Petříček

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD se ohradil proti tlaku komunistů tolerujících vládu Andreje Babiše. Komunisté...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Najdete na iDNES.cz