Člověk v tísni nabízí v kampani NEOnácka k adopci

  17:44aktualizováno  17:44
Chcete adoptovat holohlavého pětatřicetiletého Daníčka nebo otupělého Kubíka, jehož heslem je "nic než národ"? Ve spotech Člověka v tísni je s úsměvem nabízí starší dáma. Spoty jsou součástí kampaně "NEOnácek: Chcete ho?" a mají upozornit na nebezpečí neonacismu, které u nás narůstá.

Člověk v tísni měl před šesti lety podobnou kampaň založenou na ironii, která měla upozornit na rasismus a xenofobii. Jmenovala se "Be Kind To Your Local Nazi" (více o kampani čtěte zde) a její tvůrci se inspirovali v zahraničí. Oproti současné kampani byla masovější.

Letos má dva hlavní proudy, jeden je zaměřen na středoškolské studenty, druhý na širokou veřejnost. Cílem akce "NEOnácek: Chcete ho?" je monitorovat a informovat veřejnost o činnosti extremistických skupin u nás a varovat před hrozbou, kterou jejich rostoucí popularita přináší.

Krátké spoty a klip představují jednotlivé "neonácky" a vtipnou formou je nabízejí k adopci. Skutečnost ale úsměvná příliš není. Člověk v tísni klade před každého otázku "Chcete ho?", což je i motto celé kampaně.

Spoty se budou vysílat hlavně v kinech, jednání s televizí zatím není ukončeno. "Míříme na mladé lidi, a proto spoléháme na internet," řekl iDNES.cz václav Zeman z Člověka v tísni a dodal: "Klipy už jsou na You Tube, rozběhla se diskuse, přibývají zajímavé komentáře."

Kampaň podpořil i herec a zpěvák Jan Budař, který se stal její tváří. Videoklip k jeho skladbě Brožurka si můžete pustit zde.

"Píseň Brožurka měl Jan Budař rozpracovanou již předtím, než jsme ho oslovili," řekl Václav Zeman s tím, že pak nebyl problém ji propojit s kampaní proti neonacismu. - text písně naleznete zde

Aktivista Ondřej Cakl poskytl společnosti Člověk v tísni materiály, které pak použila v propagačním bulletinu. Šlo o informace o českých neonacistech a jejich akcích. Cakl se dlouhodobě této problematice věnuje a dokumentuje její projevy.

Organizátoři nespoléhají jen na internet a kina, budou pořádat i debaty na pěti stovkách českých škol. V několika uměleckých školách dostali pak studenti zpracovat extremismus jako téma svých seminárních prací. Jejich práce pak budou putovat po republice jako výstava.

Sebevědomí extremistů posilují demonstrace
Impulzem ke spuštění kampaně byl například loňský pochod českých, slovenských i německých extremistů pražským židovským městem v den výročí Křišťálové noci nebo květnový sraz Národního odporu v Brně.

Letošní větší akce neonacistů proběhla 1. března v Plzni, kde pochodovaly dvě stovky holohlavých extremistů městem. - čtěte zde více o pochodu

S tímto problémem se ale nepotýká jen naše republika, neonacisté o sobě dávají vědět i v dalších evropských zemích - Holandsku, Slovensku, Polsku nebo Maďarsku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Najdete na iDNES.cz