ČLK: Miliardy na účtech zdravotních pojišťoven jsou protiprávní

  12:31aktualizováno  17:37
Na účtech zdravotních pojišťoven je podle České lékařské komory nyní asi 35 miliard korun, do konce roku by se číslo mohlo navýšit ještě o dalších pět miliard. To je zhruba pětina peněz, které zdravotnictví za rok spotřebuje. Podle prezidenta komory Milana Kubka hromadí pojišťovny přebytky na svých účtech protiprávně.

Podle šéfa ČLK by měla přebytky na účtech zdravotních pojišťoven dostat zdravotnická zařízení. Ilustrační foto | foto: David NeffMF DNES

Podle Kubka by peníze měla dostat zdravotnická zařízení na léčbu pacientů. Tento stav podle něj ohrožuje bezpečnost pacientů, protože v řadě nemocnic je personální situace katastrofální.

"Zatímco na účtech pojišťoven se hromadí desítky miliard korun, patrně určené jako bonus pro jejich privatizátory, zdravotnická zařízení nemohou zaplatit dostatek kvalifikovaného personálu, v důsledku čehož se zhoršuje kvalita jimi poskytované zdravotní péče," řekl dnes novinářům prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

V Česku funguje podle ČTK takzvaný průběžný systém. To znamená, že co si zaplatíme na pojištění, to bychom měli dostat zpět na zdravotní péči.

"Hospodaření pojišťoven vymezují zákony, které říkají, že zůstatek na rezervním fondu by měl být v současnosti maximálně dvě až tři miliardy korun. Pokud tam leží 35 miliard, děje se tak protiprávně," řekl Kubek.

Dohled nad pojišťovnami má podle ČLK vykonávat ministr zdravotnictví ve spolupráci s ministrem financí. "Pokud leží peníze na účtech protiprávně, je to odpovědnost těchto dvou ministrů a měli by za to být hnáni k odpovědnosti," řekl Kubek.

Ministerstvo: Vysát účty by bylo nezodpovědné
"Bylo by nezodpovědné 'vyrabovat' peníze z účtů zdravotních pojišťoven. Nepřipustím, aby kvůli nezodpovědnému utrácení došlo k jakémukoli omezení kvality a dostupnosti péče pro pacienty," reagoval na zprávu ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Na účtech navíc podle jeho slov v žádném případě 35 miliard neleží. Podle posledních ověřených dat z konce června byla částka na účtech celkem 28 miliard, zároveň už ale zdravotní pojišťovny evidovaly pohledávky vůči zdravotnickým zařízením ve výši 23 miliard.

Zdravotní pojišťovny podle vyjádření svých ředitelů využijí přebytků k tomu, aby přidaly peníze lepším zařízením, informuje ČTK. Špatným dají čas na nápravu, pokud se nezlepší, smlouvu s nimi neuzavřou. Uvolní se tak pracovníci do nemocnic, kde nyní chybějí.

Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven a ředitel Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera řekl ČTK, že pojišťovny dostaly od letošního roku prostor pro nakupování péče. Pojišťovny letos také poprvé po mnoha letech naplnily rezervní fondy. Směřují více peněz i na drahou, například onkologickou léčbu.

Podle odhadů ministerstva už v příštím roce budou muset pojišťovny vydat více, než vyberou. Přebytek se tak spotřebuje už příští rok, odhadl Julínek.

Na peníze ležící na účtech pojišťoven upozornil i Lékařský odborový klub (LOK). Ten v úterý oznámil, že pokud se lékařům v nemocnicích nezvýší platy, vstoupí na začátku roku do několikadenní stávky. - čtěte Odbory pohrozily stávkou, pokud se lékařům nezvýší platy

Na zvýšení lékařských platů by LOK rád využil právě přebytky na účtech zdravotních pojišťoven. "Prostředky tady jsou a nemyslíme si, že je dobré, aby se hromadily ve zdravotních pojišťovnách a k poskytovatelům péče se nedostaly," uvedl prezident LOK Martin Engel.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Manažer/ka obchodní skupiny

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz