„Vše dobře dopadlo,“ komentoval Topolánkovu roztržku s místními prý nezávislý reportér Zelenka, jinak také člen Rady ČRo.

„Vše dobře dopadlo,“ komentoval Topolánkovu roztržku s místními prý nezávislý reportér Zelenka, jinak také člen Rady ČRo. | foto: Český rozhlas, Hynek Bulíř

Člen rozhlasové rady Zelenka čelí kritice za účast v kampani ODS

  • 14
Rozhlasový radní Antonín Zelenka se možná dostal do střetu zájmů. Dohlíží na nezávislost veřejnoprávního rozhlasu, ale přitom pracuje jako reportér jednoho internetového serveru a minulý týden doprovázel předsedu ODS Topolánka na jeho předvolební cestě jižní Moravou. Upozornil na to portál Lidovky.cz

Antonín Zelenka patřil k nejhlasitějším kritikům před měsícem odvolaného ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. Vytýkal mu mnoho věcí, od podle něj zfušované restaurace památkově chráněné fasády historické budovy ČRo v Praze na Vinohradech přes Radio Wave až po nedostatečnou komunikativnost s radou.

Na námitce, že coby radní by neměl propagovat aktivity Občanské demokratické strany, ale padesátiletý vystudovaný pedagog nevidí nic špatného.

"Když si přečtete zákon, který by mohl souhlasit s tím, že jde o střet zájmů, jde pouze majetkové podíly účasti v médiích," řekl Zelenka Lidovkám.cz.

O co jde? Zelenka se minulý týden coby reportér internetového serveru Prvnizpravy.cz vydal s Mirkem Topolánkem do Mikulova, Dolních Dunajovic a Novosedel, kam předseda ODS zavítal v rámci kampaně Léto s Topolem.

Výsledná reportáž nazvaná "Perný den s Mirkem Topolánkem" připomíná normalizační příspěvky redaktorů Československé televize natočené před rokem 1989, například u příležitosti dožínek.

Zelenka Topolánkovi klade triviální, naivní dotazy typu: "Co vás dnes čeká a na co se dnes těšíte? Budete silný natolik, že i v dešti byste jel?"

Ve více než sedmiminutové reportáži kandidát na předsedu vlády dostane prostor i pro zdravici voličům.

Zelenka a "televizní krize"

Zelenka na sebe výrazně upozornil v České televizi, kde se v roce 2000 angažoval vedle tehdy dosazené šéfky zpravodajství Jany Bobošíkové. V čase takzvané televizní krize natočil o poměrech na Kavčích horách tendenční reportáž. Z ČT odešel s Bobošíkovou.

"Musím se nějak živit"

Zelenkovo angažmá se nelíbí občanské iniciativě Gorily on-line. "Podle našeho názoru je to v rozporu v paragrafem 5 zákona o Českém rozhlase," sdělili zástupci iniciativy LN.

Radní se brání, že se nějak živit musí a o žádný střet zájmu nejde. "Jestli si pan Kotrba (Štěpán Kotrba je bývalým radním ČRo, pozn. red.) a někteří novináři myslí, že by členové rad neměli nikde pracovat a jsou tak dostatečně honorovaní, ať to jdou dělat. Já se musím živit jinak," uvedl Zelenka.

Jeho angažmá v kampani ODS je zajímavé především z jednoho důvodu: Václav Kasík v České televizi bezprostředně po odvolání uvedl, že ho popravilo křídlo Rady ČRo navázané právě na občanské demokraty. Na to se Zelenka ohradil, že v ODS není od roku 2000.