Vědec mluví o postižených jako o zrůdách, pobouřil handicapované

  14:13aktualizováno  14:13
Radu postižených pobouřil článek právníka a ředitele Ústavu sociální práce na hradecké univerzitě Miroslava Mitlöhnera, který nazývá handicapované zrůdami. Jeho text o právních a etických problémech narození dětí s těžkými vadami navíc ospravedlňuje jejich zabití i po porodu. Vědec na svou funkci vzápětí rezignoval.
Radu postižených pobouřil článek Miroslava Mitlöhnera

Radu postižených pobouřil článek Miroslava Mitlöhnera | foto: Reuters

Na situaci už zareagovala univerzita, kde vystudovaný právník Mitlöhner pracoval. Rektor hradecké vysoké školy Josef Hynek přijal Mitlöhnerovu rezignaci po vzájemné domluvě, informoval ČTK mluvčí školy Ondřej Tikovský.

Kontroverzní text vyšel v Časopise zdravotnického práva a bioetiky. Mitlöhner se v něm zaměřil na právní a etické problémy s narozením velmi těžce postižených, kteří nemají naději na zlepšení.

Podle autora společnost dokázala najít humánní řešení, kterým je v případě odhalených vývojových vad plodu přerušení těhotenství, měla by tedy najít i odvahu k ukončení života bezprostředně po narození. Těžce postižené osoby navíc označuje jako zrůdy. „Nápadnost a mnohdy bizarnost těchto bytostí nesčetněkrát vedla k otázce, zda je zrůda vůbec lidskou bytostí a jak s ní tedy nakládat," uvádí autor textu. Problémy by podle něj mohly být s vymezením toho, kdy začíná zrůdnost.

Píše, že by zákon měl například stanovit, aby ženy musely jít na potrat, pokud by takového potomka čekaly „s ohledem na prioritu zájmu společnosti na zdravé populaci". Když už by se velmi vážně handicapované dítě narodilo, rozhodoval by o jeho osudu jen lékař, a to bez stanoviska rodičů.

Z lékařů by se stali následovníci Mengeleho

Oproti textu se záhy vzedmula vlna kritiky. „Takovéto úvahy jsou úvahy nacistického uvažování a z lékařů by se pak stali následovníci doktora Mengeleho," uvedl předseda Rady postižených Václav Krása. Podle rady vrací vyznění článku vnímání lidí s vývojovými vadami o desetiletí zpět. „Označovat lidi s postižením ve 21. století za zrůdy je nepřípustné. Kdyby se jednalo o jinou menšinu, dávno by už lidé protestovali na náměstích," poznamenal Krása.

Dodal, že i velmi těžce postižené dítě je člověk a je potřeba na něj tak pohlížet. Úvahy o rozhodování o životě jiných lidí považuje za nebezpečné. Časem by prý mohly směřovat k vážně handicapovaným dospělým bez naděje na uplatnění či k seniorům, kteří se neobejdou bez neustálé péče. Autora článku kritizuje v komentáři také ostravský doktor Libor Novosád. Odmítá názor, že „fyzická zrůdnost vylučuje lidské bytí.“ 

Mitlöhner porušil i vědeckou etiku

Mitlöhner v čele univerzitního ústavu skončil také proto, že článek vydával jakou součást univerzitou řešeného evropského projektu, ačkoliv text zveřejnil již dříve v 80. letech. „Je to hrubé porušení etiky vědecké práce. Rektor univerzity potrestal Miroslava Mitlöhnera finančním postihem a nařídil okamžitou kontrolu celého projektu," uvedl Tikovský. Od 1. července tak bude mít Ústav sociální práce dočasné vedení a na místo ředitele bude vypsán konkurz.

Na Mitlöhnerovu publikaci zareagovalo také jedenáct pedagogů Ústavu sociální práce na webu www.socialniprace.cz. „Přestože oceňujeme zásluhy Miroslava Mitlöhnera o rozvoj ústavu, jako vyučující v oboru sociální práce s obsahem a formou jeho článku nesouhlasíme, nejedná se o názor celého pracoviště a očekáváme, že Miroslav Mitlöhner převezme osobní zodpovědnost," uvedli ve svém prohlášení. Odmítají také, aby lékař rozhodoval o osudu dítěte bez názoru rodičů. Takovou diskusi „je třeba chápat jako diskusi o vraždě“. Ústav Mitlöhner vedl od roku 2011.

Rada postižených vyzvala ministryni práce Michaelu Marksovou, aby Mitlöhnera odvolala z vědecké rady ministerstva. Po medializaci případu z ní nakonec Mitlöhner odstoupil sám.

Autor:

  • Nejčtenější

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Schváleno, učitelé dostanou osm procent. Nikdy tolik neměli, vzkázal Babiš

Růst platů učitelů v příštím roce schválila vláda. Do jeho základní, tarifní složky dostanou oproti letošku navíc 8...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Na počest zesnulého hasiče houkaly sirény. Byl pečlivý, vzpomněl ředitel

Zaplněná obřadní síň v Karviné se rozloučila s Ladislavem B., který minulý týden zemřel při zásahu u požáru střechy v...

Dáme Babišovi na Letné ultimátum, oznámil Milion chvilek pro demokracii

Sdružení Milion chvilek pro demokracii se pokusí 16. listopadu znovu zaplnit pražskou Letenskou pláň. Premiér a šéf ANO...

Premium

Otcův kalkul i nadčasové poselství. Anežka před vdavkami utekla, říká teolog

Zázrak, naplnění dávných proroctví. Tak v neděli 12. listopadu 1989 ve Svatopetrském chrámu ve Vatikánu vnímali věřící...

Vy to nezvládnete. Matky samoživitelky čelí předsudkům, práci shání i roky

Každá třetí samoživitelka hledala po mateřské práci déle než půl roku. Většina se navíc setkala s předsudky, zda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz