Podvody v ČKD připravily stát o 850 milionů korun, říkají odposlechy

  10:51aktualizováno  10:51
Policie více než pět let odposlouchávala desítky lidí kolem společnosti ČKD Praha DIZ, které podezírala z daňových úniků. MF DNES to zjistila z usnesení Nejvyššího státního zastupitelství, které minulý týden zamítlo stížnosti dvaceti obviněných v této kauze. Dvěma z nich – bývalým manažerům ve skupině ČKD Janu Musilovi a Tomáši Kleckerovi – obvinění zrušilo.

Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

Případ, ve kterém je mezi obviněnými i miliardář a bývalý majitel hokejové Sparty Petr Speychal, se týká obřích daňových podvodů kolem strojírenské firmy ČKD Praha DIZ. Podle policie vznikla státu škoda téměř 850 milionů korun a podvody se údajně týkaly i dodávek materiálu na stavbu pražského tunelu Blanka.

Detektivové své konstrukce dokládají mimo jiné odposlechy mezi někdejším majitelem ČKD Speychalem a jeho pravou rukou Petrem Gregorem.

Gregor byl muž, který – jak poznamenává státní zástupce – měl v rámci lidí kolem strojírenské firmy výsadní postavení. Například mohl nakládat se Speychalovým osobním bankovním kontem, a ačkoli nebyl zaměstnancem žádné z jeho firem, pobíral od podnikatele plat.

Točit peníze

V říjnu 2013, tedy před pěti lety, zaznamenaly policejní odposlechy telefonát Gregora Speychalovi, ve kterém Gregor žádá o svolení, „aby mohl začít točit peníze“. Speychal mu odpovídá, že „ano, pokud nějaké jsou“. Gregor končí telefonát slovy, že peníze jsou, „ale bude to trvat tak měsíc, než se dostanou zpět“. Vyšetřovatelé z toho dovozují, že Speychal tím dával pokyny k „vyprání“ peněz.

O tom, že Speychal a spol. měli v úmyslu podvádět s daněmi, je utvrdil hovor, který se odehrál v srpnu 2014. Gregor v něm Speychala informuje o zaúčtování jedné z faktur a dodává, že „by se dala nějak využít, protože je tam velké DPH“.

Odposlechy, respektive záznamy esemesek, dokládají policii i to, jakým způsobem měl Speychal „vyčištěné“ peníze přebírat. V SMS z února 2014 Speychal píše dalšímu obviněnému muži Janu Kutišovi, aby „mu dal 200 do obálky HH“. Co konkrétně tato zkratka znamená, zřejmě policisté nerozšifrovali, ale domýšlejí se, že šlo o předání peněz.

Kutiš podle vyšetřovatelů fungoval jako výběrčí. Z bankovních kont společností, které podle vyšetřovatelů sloužily k praní peněz, vybíral ve velkém hotovost.

Síť firem, jež podle detektivů sloužily k podvodům a praní peněz, mohla fungovat jen díky desítkám nastrčených jednatelů těchto společností, takzvaných bílých koní. V červnu se kvůli tomu případ ČKD rozdělil. Vyšetřovatelé v jeho nové větvi obvinili právě pětatřicet nastrčených manažerů firem.

Také o nich se v odposleších mluví, i když ne příliš obdivně. Advokát Pavel Kačírek, který fiktivní jednatele do firem podle policie obstarával, si v odposleších stěžuje, že problematiku „totálních koní“ nemají na Sychrově (v sídle firem kolem ČKD, pozn. red.) komplexně řešenou a bílé koně z Havlíčkova Brodu označuje jako „havlíčkobrodskou zoo“.

Přímý důkaz chybí

Přestože Nejvyšší státní zastupitelství Speychalovu stížnost proti obvinění odmítlo, dalo miliardáři do budoucna velkou naději, že k tomu může časem dojít. Státní zástupce Pavel Bernát totiž konstatoval, že policie nemá proti podnikateli žádný přímý důkaz, a pokud chce případ udržet pohromadě včetně jeho největší postavy, bude muset takový důkaz předložit.

„Stížnostní orgán zdůrazňuje, že u obviněného Petra Speychala vzhledem k dosavadní absenci přímých a jednoznačných důkazů bude zapotřebí v dalším průběhu trestního řízení skutkový děj vztahující se k jeho působení v dané trestní věci více objektivizovat a teprve na základě upřesnění stávajících důkazů nebo získání důkazů nových v tomto řízení postupovat a rozhodovat,“ uvedl Bernát.

Pro detektivy, kteří na kauze kolem ČKD Praha DIZ pracovali přes pět let, jde o velkou ránu. Na roli Petra Speychala jako hlavní postavy stojí celý případ. Jak již bylo řečeno, někdejším vysoce postaveným manažerům ČKD Musilovi a Kleckerovi Nejvyšší státní zastupitelství obvinění zrušilo, a pokud by z obvinění časem vyklouzl i Speychal, což návladní Bernát naznačuje, mohla by se jejich konstrukce zbortit téměř celá.

Podezření na daňové podvody kolem strojírenské firmy ČKD Praha DIZ měla policie už od roku 2012. O dva roky později provedla pražská hospodářská kriminálka v případu první razii. Nikoho však neobvinila. Začala však skupinu manažerů a dalších lidí kolem někdejšího majitele ČKD Petra Speychala odposlouchávat.

Bývalého majitele hokejové Sparty Speychala a dalších jednadvacet lidí obvinila nakonec po téměř pěti letech až letos v dubnu. Celková škoda na daních činí podle nich přes tři čtvrtě miliardy korun a více než 600 milionů skupina kolem Speychala vybrala v hotovosti.

K podvodům údajně sloužily takzvané faktoringové firmy sídlící v zahraničí, které skupují krátkodobé pohledávky, a síť desítek nastrčených jednatelů společností, takzvaných bílých koní. Celkem pětatřicet z nich detektivové obvinili v červnu v samostatném případu.

V říjnu zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství stíhání dvojice obviněných bývalých manažerů ČKD – Jana Musila a Tomáše Kleckera. Zbylé stížnosti proti stíhání – včetně té Speychalovy – zamítlo.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Chceme odstoupení rektora Zimy, žádají po smlouvě s Home Creditem akademici

Po podpisu smlouvy o partnerství s firmou Home Credit vyzývají k odstoupení rektora akademici a tři členové vědecké...

Akademie věd předávala ceny. Ocenila historiky, popularizátory i filozofy

Ceny Akademie věd převzali ve čtvrtek autoři rozsáhlých publikací o Československu či vědec s neobvyklým výzkumem na...

Bezdomovců v Česku je téměř 24 tisíc. Na ulici žijí i děti

Nejvíce lidí na ulici žije na severní Moravě, v Praze a Jihomoravském kraji. Mezi lidmi bez domova je daleko větší...

Premium

Zvrhlého pána usvědčil počítač. Sexuální predátoři však po síti krouží dál

Muž, jenž si na internetu říkal Zvrhlý pán, nebo také Zralý chlapák a jehož při lovu dětí na síti odhalil reportér MF...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz