Podvody v ČKD připravily stát o 850 milionů korun, říkají odposlechy

  10:51aktualizováno  10:51
Policie více než pět let odposlouchávala desítky lidí kolem společnosti ČKD Praha DIZ, které podezírala z daňových úniků. MF DNES to zjistila z usnesení Nejvyššího státního zastupitelství, které minulý týden zamítlo stížnosti dvaceti obviněných v této kauze. Dvěma z nich – bývalým manažerům ve skupině ČKD Janu Musilovi a Tomáši Kleckerovi – obvinění zrušilo.

Petr Speychal | foto:  Michal Šula, MAFRA

Případ, ve kterém je mezi obviněnými i miliardář a bývalý majitel hokejové Sparty Petr Speychal, se týká obřích daňových podvodů kolem strojírenské firmy ČKD Praha DIZ. Podle policie vznikla státu škoda téměř 850 milionů korun a podvody se údajně týkaly i dodávek materiálu na stavbu pražského tunelu Blanka.

Detektivové své konstrukce dokládají mimo jiné odposlechy mezi někdejším majitelem ČKD Speychalem a jeho pravou rukou Petrem Gregorem.

Gregor byl muž, který – jak poznamenává státní zástupce – měl v rámci lidí kolem strojírenské firmy výsadní postavení. Například mohl nakládat se Speychalovým osobním bankovním kontem, a ačkoli nebyl zaměstnancem žádné z jeho firem, pobíral od podnikatele plat.

Točit peníze

V říjnu 2013, tedy před pěti lety, zaznamenaly policejní odposlechy telefonát Gregora Speychalovi, ve kterém Gregor žádá o svolení, „aby mohl začít točit peníze“. Speychal mu odpovídá, že „ano, pokud nějaké jsou“. Gregor končí telefonát slovy, že peníze jsou, „ale bude to trvat tak měsíc, než se dostanou zpět“. Vyšetřovatelé z toho dovozují, že Speychal tím dával pokyny k „vyprání“ peněz.

O tom, že Speychal a spol. měli v úmyslu podvádět s daněmi, je utvrdil hovor, který se odehrál v srpnu 2014. Gregor v něm Speychala informuje o zaúčtování jedné z faktur a dodává, že „by se dala nějak využít, protože je tam velké DPH“.

Odposlechy, respektive záznamy esemesek, dokládají policii i to, jakým způsobem měl Speychal „vyčištěné“ peníze přebírat. V SMS z února 2014 Speychal píše dalšímu obviněnému muži Janu Kutišovi, aby „mu dal 200 do obálky HH“. Co konkrétně tato zkratka znamená, zřejmě policisté nerozšifrovali, ale domýšlejí se, že šlo o předání peněz.

Kutiš podle vyšetřovatelů fungoval jako výběrčí. Z bankovních kont společností, které podle vyšetřovatelů sloužily k praní peněz, vybíral ve velkém hotovost.

Síť firem, jež podle detektivů sloužily k podvodům a praní peněz, mohla fungovat jen díky desítkám nastrčených jednatelů těchto společností, takzvaných bílých koní. V červnu se kvůli tomu případ ČKD rozdělil. Vyšetřovatelé v jeho nové větvi obvinili právě pětatřicet nastrčených manažerů firem.

Také o nich se v odposleších mluví, i když ne příliš obdivně. Advokát Pavel Kačírek, který fiktivní jednatele do firem podle policie obstarával, si v odposleších stěžuje, že problematiku „totálních koní“ nemají na Sychrově (v sídle firem kolem ČKD, pozn. red.) komplexně řešenou a bílé koně z Havlíčkova Brodu označuje jako „havlíčkobrodskou zoo“.

Přímý důkaz chybí

Přestože Nejvyšší státní zastupitelství Speychalovu stížnost proti obvinění odmítlo, dalo miliardáři do budoucna velkou naději, že k tomu může časem dojít. Státní zástupce Pavel Bernát totiž konstatoval, že policie nemá proti podnikateli žádný přímý důkaz, a pokud chce případ udržet pohromadě včetně jeho největší postavy, bude muset takový důkaz předložit.

„Stížnostní orgán zdůrazňuje, že u obviněného Petra Speychala vzhledem k dosavadní absenci přímých a jednoznačných důkazů bude zapotřebí v dalším průběhu trestního řízení skutkový děj vztahující se k jeho působení v dané trestní věci více objektivizovat a teprve na základě upřesnění stávajících důkazů nebo získání důkazů nových v tomto řízení postupovat a rozhodovat,“ uvedl Bernát.

Pro detektivy, kteří na kauze kolem ČKD Praha DIZ pracovali přes pět let, jde o velkou ránu. Na roli Petra Speychala jako hlavní postavy stojí celý případ. Jak již bylo řečeno, někdejším vysoce postaveným manažerům ČKD Musilovi a Kleckerovi Nejvyšší státní zastupitelství obvinění zrušilo, a pokud by z obvinění časem vyklouzl i Speychal, což návladní Bernát naznačuje, mohla by se jejich konstrukce zbortit téměř celá.

Podezření na daňové podvody kolem strojírenské firmy ČKD Praha DIZ měla policie už od roku 2012. O dva roky později provedla pražská hospodářská kriminálka v případu první razii. Nikoho však neobvinila. Začala však skupinu manažerů a dalších lidí kolem někdejšího majitele ČKD Petra Speychala odposlouchávat.

Bývalého majitele hokejové Sparty Speychala a dalších jednadvacet lidí obvinila nakonec po téměř pěti letech až letos v dubnu. Celková škoda na daních činí podle nich přes tři čtvrtě miliardy korun a více než 600 milionů skupina kolem Speychala vybrala v hotovosti.

K podvodům údajně sloužily takzvané faktoringové firmy sídlící v zahraničí, které skupují krátkodobé pohledávky, a síť desítek nastrčených jednatelů společností, takzvaných bílých koní. Celkem pětatřicet z nich detektivové obvinili v červnu v samostatném případu.

V říjnu zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství stíhání dvojice obviněných bývalých manažerů ČKD – Jana Musila a Tomáše Kleckera. Zbylé stížnosti proti stíhání – včetně té Speychalovy – zamítlo.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Piráti chtějí vyhrát eurovolby, příští parlamentní volby a sestavit vládu

Piráty povede do voleb do Evropského parlamentu softwarový specialista Marcel...

S ambicemi porazit v květnu ANO i všechny ostatní soupeře jdou do voleb do Evropského parlamentu Piráti. „Naší ambicí...

Hledali fotky i dámské boty. Získat povolení k pobytu v Česku je náročné

Dělníci

Zahraničních přistěhovalců v Česku přibývá. Za posledních 15 let stoupl jejich počet o více než 300 tisíc. K dnešnímu...

KVÍZ: Rozumíte českým slovům, která se často nepoužívají?

Ilustrační snímek

Kvíz, který jsme pro vás připravili, je důkazem bohatosti a krásy češtiny. Celkem sto slov, která se nepoužívají tak...

Najdete na iDNES.cz