Neděle 19. ledna 2020, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 19. ledna 2020 Doubravka

Česko v roce 2014 udělilo rekordní počet občanství, nejvíce Ukrajincům

  9:44aktualizováno  9:44
Česká republika v roce 2014 udělila nejvíce státních občanství od začátku tisíciletí. Získalo jej 5 114 cizinců, nejčastěji Slováci, Ukrajinci či Rusové. Ve srovnání s Evropou však dlouhodobě patříme k zemím, které vykazují nejnižší počty udělených státních občanství. Vyplývá to z aktuální analýzy Českého statistického úřadu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Z analýzy Českého statistického úřadu (ČSÚ) vyplývá, že na konci roku 2014 v Česku žilo necelých 452 tisíc cizinců. Z toho 23 procent Ukrajinců, 21 procent Slováků, 13 procent Vietnamců, osm procent Rusů, čtyři procenta Němců a přes třicet procent tvořil mix ostatních národností.

„Mezi cizinci u nás stále vedou Ukrajinci. Slováci je ale rychle dohání a odhaduji, že během dvou let je nejspíše doženou,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Daniel Chytil z ČSÚ. Z porovnání dat za uplynulé roky podle něho vyplývá, že v České republice žije dlouhodobě několik velkých skupin cizinců, jejichž podíl se příliš nemění.

„Od roku 1999 bylo státní občanství uděleno 54 608 cizincům. Téměř z poloviny se jednalo o osoby ze Slovenska, z patnácti procent pak o bývalé občany Ukrajiny. Žádná z ostatních zemí nepřekročila čtyřprocentní podíl,“ říká předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Meziročně se počet udělených státních občanství zdvojnásobil. Tento nárůst je dán novou právní úpravou, která vzešla v platnost 1. ledna 2014. Mezi cizinci, kteří v roce 2014 získali status občana ČR, převažovali Ukrajinci, Slováci, Rusové, Rumuni a Vietnamci.

Ačkoli Česko předloni udělilo nejvíce občanství za posledních šestnáct let, v počtech udělených občanství je až na 24. místě v žebříčku zemí Evropské unie. Například srovnatelné Portugalsko udělí šestkrát víc občanství, Německo až 53krát více.

Američané k nám chtějí z rodinných důvodů, Ukrajinci za prací

„Počet cizinců v Česku se zvyšuje od roku 2004, kdy jsme vstoupili do EU. Nejvíce se jich přistěhovalo do roku 2008. Poté nastal mírný pokles. Až v roce 2013 byl překonán stav roku 2009. Další rychlejší růst je patrný z vývoje posledních dvou let. Stále také platí, že jsme cílovou zemí hlavně pro pracovní migraci,“ konstatuje Chytil s tím, že nejvýznamnější nárůst počtu cizinců je spojen s obdobím hospodářského růstu.

ČSÚ získal po několika letech také údaje o cizincích ze třetích zemí podle účelu pobytu. Z těch vyplývá, že nejvíce cizinců do Česka směřuje za prací (48 procent), kvůli rodinným důvodům (27 procent) či za studiem (17 procent).

Zatímco Američané žádají o přechodný pobyt v Česku nejčastěji z rodinných důvodů, Ukrajinci, Vietnamci a Moldavané kvůli zaměstnání a podnikání a Kazaši a Bělorusové, aby u nás mohli studovat. Nejmenší zastoupení pak měli cizinci, kteří na území České republiky pobývali z humanitárních důvodů.

Uprchlickou krizi jsme si prožili před lety

Žadatelů o mezinárodní ochranu od roku 2014 přibývá, v roce 2015 jich bylo 1 525. Nicméně před patnácti lety žádalo o uprchlický azyl dvanáctkrát více lidí než v minulém roce.

„Uprchlickou krizi jsme si prožili úplně někdy jindy, v roce 2001, kdy u nás bylo osmnáct tisíc žadatelů o azyl,“ komentuje Chytil.

K zemím, z nichž žadatelé nejčastěji pocházejí, patří Ukrajina, Sýrie a Kuba. Azylanti, kterým již byl udělen uprchlický azyl, tvořili v roce 2014 jen 0,6 procent cizinců na našem území. Nejčastěji pocházejí z Ruska, Afghánistánu a Běloruska.

Vývoj počtu žadatelů o mezinárodní ochranu v ČR

Vývoj počtu žadatelů o mezinárodní ochranu v ČR


  • Nejčtenější

Letadlo jsme si spletli s řízenou střelou, přiznaly Íránské revoluční gardy

Íránské revoluční gardy přijaly plnou zodpovědnost za sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě. V...

Je to moje něžné děťátko, popsala matka monstrum, které znásilňovalo muže

Matka pachatele největšího počtu znásilnění v dějinách Británie uvedla, že neměla o jeho zločinech nejmenší ponětí....

Soukup vytáhl Havla, „skoncoval” se Zemanem a chce být prezidentem

Prezident Miloš Zeman už nejspíš nebude mít každý týden pravidelný rozhovor s majitelem TV Barrandov a multimoderátorem...

Stres a zkoušky v KFC. Studentům VŠE dochází trpělivost s anonymem

Alarm, hlášení a všichni ven. Na Vysoké škole ekonomické v Praze jde o častý doplněk zkoušek a státnic. Anonym se škole...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roztržka potvrzena. Prezident Zeman v pořadu u Soukupa definitivně skončil

Pořad Týden s prezidentem na TV Barrandov již vyčerpal svůj potenciál a nemůže přinést nové impulsy. Tak hradní mluvčí...

Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

  • Další z rubriky

Udženija vypadla z vedení ODS. Střídá ji Stanjura, porazil Novotného

Dosavadní první dáma ODS Alexandra Udženija končí ve vedení strany. V tajné volbě prvního místopředsedy nedostala dost...

Premium

Česká šéfka Interpolu Havránková vyšetřovala i dětského vraha Dutrouxe

Byla to prvotřídní senzace, když se na konci roku stala plukovnice Šárka Havránková viceprezidentkou Interpolu. Zisk...

My ten zápas o naši republiku vyhrajeme, slíbil Fiala. Znovu vede ODS

Příští rok po volbách chce Petr Fiala přivést ODS do vlády z pozice nejsilnější strany. Několikrát před volbou...

Obcím, které nemají kanalizaci, přispěje ministerstvo na domácí čistírny

Mírov není jen hrad se slavnou věznicí, odkud utekl Jiří Kajínek. Je to taky jedna z prvních obcí, kde se ve stínu...

Najdete na iDNES.cz