CIZINCI V BRNĚ: Češi jezdí agresivně, jako by řídili formuli, míní Američan

  3:00aktualizováno  3:00
Do Brna přijel poprvé před šesti lety odehrát letní sezonu. Tři roky poté se v srdci Moravy usadil s českou přítelkyní. Mají syna a budou se brát. „Překvapilo mě, kolik krásných míst tu je,“ vyzdvihuje hráč a trenér baseballu Alexander Derhak. Šokuje ho agresivita českých šoférů.

Americký trenér baseballu Alexander Derhak přijel do Brna poprvé v roce 2010. Soustavně tam žije tři roky. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Narodil se ve státě New York, dětství ale prožil v Doveru v oblasti Nové Anglie. Když mu bylo šestnáct, rodina se přestěhovala na jih Floridy. „Hodně lidí, hlavně mí malí svěřenci, se často diví, co tady dělám, když bych si mohl na Floridě užívat pláží,“ směje se čtyřiatřicetiletý sportovec.

Díky baseballu získal stipendium na univerzitě, od třiadvaceti působil jako chytač v několika amerických klubech hrajících nižší ligu. „Baseball je součástí kultury, hřiště jsou všude. Všechny americké děti na něm vyrůstají a sní, že jednou budou hrát za Red Sox,“ přibližuje.

Několik let jako profesionální hráč pendloval mezi floridským domovem a Austrálií, kam jezdil hrát během jejich letních sezon. Od roku 2010 pak mezi Austrálií a Brnem, kde se o tři roky později usadil.

Fotogalerie

„O Česku jsem toho moc nevěděl, bylo pro mě jen součástí východního bloku. Představoval jsem si všechno stejné, betonové bloky, něco jako sovětské, komunistické Rusko. Skutečnost ale byla naprosto odlišná. Tolik krásných měst a památek, chráněných míst, kultura. Překvapilo mě to,“ připouští.

S přítelkyní se seznámil během svého prvního léta v Česku, v průběhu závodů Grand Prix na Masarykově okruhu. Úvodní sezonu hrál za klub Technika Brno, až poté dostal kontrakt od Draků, kde působí doteď.

„Když jsme s kamarádem dorazili do Brna poprvé, byli jsme mimo. Nevěděli jsme, že si máme zvážit v obchodě ovoce a zeleninu a celé léto jsme neplatili za tramvajové lístky! Asi tady nejsou pravidla, říkali jsme si, když uvnitř nikdo neplatil. Nebylo to naschvál, jen jsme neměli nikoho, kdo by nám poradil,“ vzpomíná Derhak na první dobrodružné týdny v Česku.

Mluvit česky? Určitě bych se měl snažit víc

Chvílemi se na moment odmlčí, aby si lépe promyslel odpověď. Mluví pomalu a až nezvykle soustředěně. Se mnou, stejně jako se svými spoluhráči a svěřenci, které trénuje, hovoří anglicky. Na starosti má juniory i tým do 21 let - přes zimu se stará o jejich fyzickou přípravu a další nezbytnosti.

Alexander Derhak

 • Narodil se v roce 1981 ve městě Elmira ve státě New York, dětství strávil v oblasti Nové Anglie ve státě New Hampshire, následně se jeho rodina přestěhovala na jih Floridy. Univerzitu studoval v Severní Karolíně.
 • Zprvu hrál jako profesionální baseballový chytač za různé americké týmy - například v Amarillu nebo v El Pasu v Texasu či Schaumburgu v Illinois.
 • Po pár letech začal hrát v Austrálii, do Brna přijel jako profesionální sportovec v roce 2010. Potkal dívku, s níž se ve městě usadil a mají spolu syna.
 • V klubu Draci Brno hraje za tým A, trénuje juniory a tým hráčů do 21 let.

„Dětem zdůrazňuji, že se nesmí stydět ozvat, když něčemu nerozumí. Nemůžete se stydět, že vaše angličtina není dost dobrá, když moje čeština je strašná, opakuji jim. Nedokážu normálně konverzovat s nikým, komu je víc než 5 let,“ vtipkuje.

Česky rozumí lépe, než mluví. Nic ho ale nenutí, aby se zlepšoval. „Partnerka mluví anglicky perfektně. Občas se mě snažila přimět vyvinout větší snahu, abych mohl snáz klábosit s jejími rodiči. Určitě bych se měl víc snažit,“ připouští.

Brno vnímá jako ideální město pro výchovu dětí. „Jsou tu pozitiva i negativa jako všude jinde na světě. Důležité pro mě teď je, že je tu bezpečno a zdravotnický systém je o mnoho lepší a levnější než americký. Jsem v kontaktu s přáteli v USA a mám představu, kolik stojí mít dítě tam. Jen porod přijde i na 7 tisíc dolarů - mluvím o výběru doktora, vlastním porodu a platbě za pokoj. Jediné, za co jsme platili my, bylo 500 korun, abych mohl být na sále. Přátelé mi to nechtějí věřit,“ srovnává.

Spousta Američanů podle něj nevystrčí nos ze Států a mají proto naivní představu o tom, jak to chodí jinde. Ve srovnání s Čechy jsou ale oni i Australané podle sportovce mnohem komunikativnější, vřelejší a skamarádit se s nimi není složité. Získat si důvěru a přátelství Čechů trvá.

„Také nejsou moc ochotní a sdílní. Celý den můžete chodit po městě a nikdo vám neřekne jediné slovo. Bez GPS bych tady byl ztracený,“ přibližuje svou zkušenost.

Čechy ale vnímá jako relativně nekonfliktní. „Za dobu, co jsem tady, jsem viděl možná jednu potyčku v baru. V Americe i Austrálii jsou na denním pořádku. Lidi vám řeknou do očí a velmi otevřeně, že se jim nelíbíte a vyhrotí tím konflikt. Češi radši mávnou rukou.“

Cizinci v Brně

iDNES.cz přináší sérii příběhů cizinců, kteří se rozhodli usadit a trvale žít v Brně. Přibližuje názory, zkušenosti a pohled zpovídaného na život v jihomoravské metropoli a obecně v Česku. Popisuje počáteční těžkosti každého z nich i to, jak přivykali odlišné kultuře a zvykům.

 1. Zimě už lékař z Nigérie přivykl, s nedůvěrou se potýká
 2. Češi pracují bez hrdosti a chladně, míní učitel z Tokia
 3. Máte nejlepší MHD, chválí Srbka. Děsí ji ale zkoušky sirén
 4. Češi jsou drbny, hodnotí Mexičan. Chtěl sem už od Nagana
 5. Lísají se, pak seknou, hodnotí Čechy portugalský filmař
 6. Zdejší Vánoce mě stresují, přiznává učitelka z Tanzánie
 7. Mám rád český sarkasmus a přímočarost, říká Angličan
 8. Na Zélandu děti čůrat na kanál nedáváme, diví se chůva

Přestože už 10 let předtím žil sám různě po světě, zakotvit v Česku pro něj nebylo snadné. „Byl to pro mě nejsložitější proces adaptace na nové prostředí. Nebyl to problém Brna nebo Česka, ale toho, že jsem se rozhodl kompletně přenastavit svůj život. Hodně blízkých přátel, s nimiž jsem hrál, odjelo domů. I když jsem nebyl sám, bylo divné najednou nemít kolem sebe lidi, s nimiž jsem měl tolik společného a byli jsme na stejné vlně,“ přibližuje své pocity.

Návraty na Floridu miluje kvůli rodině, ale třeba i televizi, kterou v Česku nesleduje vůbec. „Nikdy bych nehádal, že by mi něco takového mohlo chybět. Na druhou stranu tam mívám pocity informačního přetížení, kdy mozek dostane šok z toho, že najednou všemu rozumím, co si lidé okolo povídají. Až si říkám, že mě to nezajímá, že je nechci slyšet,“ směje se.

Líbí se mu přístup Čechů ke sportu. „Lidi jsou aktivní a rádi sportují, jdou na procházku, kempovat, bruslit, vyrazí na kolo. Američané jsou líní a nezdravě jedí. Tady lidé dávají přednost lokálním potravinám, sezonní zelenině a ovoci, kvalitnímu masu. Leccos si sami vypěstují. To je fantazie,“ chválí přednosti života na Moravě. „Taky jsou hodně orientovaní na rodinu a drží spolu.“

České silnice? Jako na závodě Formule 1

Jedna z nejhorších věcí v Česku je podle něj agresivita šoférů. To z nich z jeho pohledu dělá naprosto nejhorší řidiče, s jakými se kdy setkal.

„Všichni strašně spěchají, jedou rychle a agresivně, jako by řídili Formuli 1. Já jezdím uvolněně. Žil jsem na mnoha místech v Americe a v dalších zemích a nikde jsem tohle neviděl. Je fakt, že jsem nebyl v Asii, ale na téhle zemi je to pro mě jedna z nejhorších věcí,“ přiznává.

Se zdejší dopravní policií má osobní zkušenost. Dvakrát během jediného týdne jej zastavil stejný policista. Bylo to ještě v době, kdy jezdil s americkým řidičákem.

„Nikdy jsem s ním neměl problém a myslel jsem, že stačí i tady. Napoprvé mi vysvětlil, že je potřeba zažádat o mezinárodní. Pak mě pustil, že smím dojet domů. Měl jsem ale pech, za pár dní mě zastavil znovu a už vážně zuřil,“ líčí své peripetie. „Vysvětloval jsem mu, že už jsem si zažádal a omlouval jsem se. Jeho kolega mě nakonec zase nechal odjet s tím, že jestli mě chytí ještě jednou bez nové kartičky, budu mít už vážně problém,“ vzpomíná s úsměvem.


 • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

 • Další z rubriky

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

K hlasování o zvýšení daní se Sněmovna nedostala, pokračovat bude za týden

Projednávání vládního daňového balíčku bude pokračovat zřejmě až příští pátek na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou...

Čeští politici chtějí další tlak na Turecko, i ze strany Evropské unie

Pětidenní klid zbraní v severní Sýrii, na kterém se ve čtvrtek dohodly Turecko a Spojené státy, řeší situaci v aktuální...

Koalice se pře o výživné na děti. Dlužné alimenty má zaplatit stát

Podle návrhu ministryně školství Jany Maláčové (ČSSD) by měl výživné matkám platit a od neplatičů vymáhat stát....

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz