Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. září 2022 Andrea

Vnitro chystá vylepšenou lustraci cizinců. Současná kontrola není stoprocentní

  19:24
Ministerstvo vnitra chystá vylepšený systém na kontrolu nově příchozích cizinců. Podle resortu by digitalizace měla výrazně zjednodušit celý proces ověřování a převést řadu úkonů do elektronické podoby. Současná kontrola není podle resortu totiž stoprocentní. Část nové agendy vypracuje firma, která vyhraje veřejnou zakázku. Její cena je stanovena 2,8 milionů korun.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Počet cizinců v Česku podle ministerstva vnitra stále stoupá. Například k 31. prosinci 2021 bylo na českém území registrováno přes 660 tisíc lidí s cizí státní příslušností. Z toho tady přes 338 tisíc bylo na základě oprávnění k přechodnému pobytu, přes 321 tisíc pak mělo pobyt trvalý. Z celkového počtu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) bylo přes 222 tisíc lidí ze zemí Evropské unie.

Lustraci nově příchozích by měla usnadnit plánovaná digitalizace. Ministerstvo vnitra právě nyní hledá dodavatele na „Řešení bezpečnostních rizik digitalizace procesu vstupu cizince na území ČR“. Součástí je i vybudování nového agendového informačního systému, který ze své podstaty bude součástí Kritické informační infrastruktury státu.

„S elektronizací řízení je s ohledem na specifika agendy spojena řada hrozeb a z nich vyplývajících rizik, která mohou narušit řádný výkon správní agendy či dokonce mít negativní dopady na bezpečnost České republiky, a to zejména v souvislosti s umožněním nepovoleného vstupu cizinců na území Česka,“ stojí v zadávací dokumentaci.

Padělky dnes dosahují vysokých hodnot

Cílem projektu je podle dokumentu identifikace bezpečnostních hrozeb, analýza rizik, jejich hodnocení, návrh vhodných opatření včetně související technické specifikace pro konkrétní implementaci těchto opatření do zamýšleného informačního systému.

Digitalizace má především pomoci ohledně bezpečnosti. Například v loňském roce padělání dokladů řešila jihočeská policie. V jednom případě jim při kontrole dvojice předložila doklady totožnosti, které nesly znaky padělků. „To se strážcům zákona potvrdilo zevrubným zkoumání za pomocí elektronických zařízení a lustrací v centrálních evidencích Schengenského informačního systému,“ uvedl v tiskové zprávě z loňského září policejní mluvčí Milan Bajcura.

O několik týdnů dříve pak policisté rovněž v Jihočeském kraji odhalili další padělky. „Kontrolovali občana cizí státní příslušnosti, který na služebně ve Strakonicích předložil při nástupu do zaměstnání doklad příslušníka Evropské unie, ač národnostně nepatří mezi 27 státu Evropy. Prostřednictvím zařízení na odhalování padělaných dokladů strážci pořádku prokázali, že mají před sebou totální padělek. Proto s 41letým mužem zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu padělání a pozměnění veřejné listiny,“ informovali jihočeští policisté.

Česku i Evropě hrozí teroristické útoky. Europol varuje před navrátilci z války

Identita je nyní standardně ověřována zkoumáním cestovního dokladu cizince, kdy danou kontrolu provádí podle ministerstva vnitra proškolený státní zaměstnanec.

„Kontrolujeme bezpečnostní prvky dokladu, porovnáváme podobu člověka, který dokumenty předkládá a pátráme v národních i mezinárodních databázích ztracených či zcizených dokladů,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Ta však současně doplnila, že úroveň padělků dokladů dosahuje dnes vysokých kvalit a proto není tento způsob kontroly vždy stoprocentní.

Nelegální migrace:

V oblasti nelegální migrace došlo v roce 2021 k opětovnému nárůstu (o 58 procent), 11 tisíc zjištěných osob představuje nejvyšší počet za posledních 14 let.

Zdroj: Zpráva v oblasti migrace a integrace cizinců na území České republiky 2021

„Stejně tak takzvané cestování ‚na podobu‘ může způsobovat komplikace se správnou identifikací, a to i s ohledem na skutečnost, že doklady mají většinou platnost 10 let, a tak se původní podoba člověka s jeho současnou může poměrně lišit,“ doplnila Malá z ministerstva.

Podle jejích slov však většina pracovišť správního orgánu na toto není dostatečně technologicky vybavena, v případě například otisků prstů pak je přístup k těmto biometrickým údajům omezen legislativně: „V každém případě nejde o zautomatizovaný proces.“

Podle ministerstva vnitra se s falzy dokladů pracovníci setkávají u většiny zemí. Digitalizace by podle Malé měla výrazně zjednodušit celý proces a převést řadu úkonů do elektronické podoby, nebo je z procesu naopak vyřadit.

Podobnost s elektronickým bankovnictvím

„V tomto ohledu je to možné přirovnat k elektronickému bankovnictví, kdy dnes rovněž řadu transakcí můžete provádět například prostřednictvím mobilního telefonu,“ doplnila s tím, že zároveň umožní zavést nové elektronické identifikační prvky, které již cizinec používá, jako například právě elektronické bankovnictví a s ním získanou elektronickou identitu, platební kartu a ověření identity přes takzvanou korunovou či nulovou platbu.

Nový postup by měl podle dokumentu využívat i umělou inteligenci. Podle ministerstva je již dostupná celá řada nástrojů na identifikaci člověka, ať již jde o videoidentifikaci, hlasovou biometrii či nejrůznější senzory a snímače.

Resort rovněž věří, že zavedení nových nástrojů výrazně eliminuje riziko padělání dokladů. „Jde však také o to, aby státní správa držela krok s dobou a byla připravena na moderní výzvy a zabránila naopak nárůstu daného rizika,“ zdůraznila Malá.

Vystoupil jsem a hned mě zatkli, říká Čech, který se vrátil z války na Ukrajině

Ta současně podotkla, že zákon o pobytu cizinců přináší některé odchylky od správního řízení, kdy za jednu z těch významných lze považovat osobní účast cizince při podání žádosti o povolení k pobytu.

„Celkově je pak jen velmi málo úkonů, které by se dnes realizovaly elektronicky, navíc jde spíše o druhotný způsob komunikace s cizincem, který má z vlastního popudu například zřízenou datovou schránku. Procento takových cizinců je velmi malé,“ doplnila.

Autor:

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Nebudu zakyslý kritik, tvrdí poražený Vomáčka. Kravařím vládl 31 let

Více než tři dekády vládl Vít Vomáčka Kravařím na Českolipsku, teď se obecní úřad bude muset obejít bez něj. Sdružení...

Horník senátorský post neobhájí, lituje střetu s kolegou ze STAN

Pouhých pět hlasů voličů dělilo v konečném součtu prvního kola senátních voleb hejtmana kraje Petra Kulhánka (KOA) a...

Prima má sestře Marešové zaplatit 600 tisíc za porušení presumpce neviny

Televize Prima má zdravotní sestře Věře Marešové z nemocnice v Rumburku zaplatit 600 tisíc korun za to, že v...

Umírající vždy zajímá, zda měl život smysl, říká biolog a kněz Marek Orko Vácha

Premium Podle odhadů se až polovina lidí nad 75 let potýká s osamělostí. „Přestali jsme žít v třígeneračních rodinách, mnohem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...