V neklimatizovaném sále Poslanecké sněmovny bylo při mimořádné schůzi dusno. Letně naladěné opoziční poslance rozladil návrh takzvaných zelených karet, kterými chce vláda řešit problém nedostatku pracovních sil.
Karty představují pracovní povolení pro cizince, kteří se tak s nimi budou moci ucházet o práci, o kterou nebudou mít zájem Češi ani občané ze zemí Evropské unie.
To se opozici nelíbí, varovala před nekontrolovaným přílivem imigrantů. V dvoudenní bouřlivé debatě používala levicová opozice argumenty, které jsou jinak blízké spíše pravici. ODS naopak obhajovala postup, jaký na Západě patří do volebních programů levicově liberálních stran.
. Cizinci získají snadněji práci, dostanou zelené karty |
Místo mozků svaly
"Vláda Mirka Topolánka otvírá Českou republiku přílivu lidí z Afriky a Asie. Pochlubte se s tím! Dejte si to na billboardy!" vybízel už v úterý občanské demokraty místopředseda poslanců ČSSD David Rath.
Poukazoval také na zdravotní problémy, které s sebou příliv lidí z třetích zemí přinese. "Bude to mít důsledky v nárůstu výskytu tuberkulózy, v nárůstu výskytu AIDS, v nárůstu možná i dalších onemocnění," varoval stínový ministr zdravotnictví.
Místo přílivu mozků, tedy vědeckých kapacit, usiluje vláda o "příliv svalů", tedy nekvalifikovaných levných pracovních sil, které navíc vezmou práci českým občanům, kritizoval Rath vládu.
Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek připomněl francouzskou zkušenost s přistěhovaleckými ghetty. "Jsem přesvědčen, že Česká republika by se měla vyhnout chybám, ke kterým došlo v ostatních zemích západní Evropy. Mám na mysli to, co se stalo ve Francii a v Německu. Země, ve kterých vznikla poměrně rozsáhlá ghetta obyvatelů Turků, Arabů. Vznikla tam celá předměstí, ve kterých jsou dnes poměrně velké dramatické sociální problémy. Ve Francii jsou zapalována auta. Ty země viditelně obtížně hledají schopnost si s přívalem těchto nových etnik, kultur, národů poradit," varoval Zaorálek.
Opozice si za svá slova zasloužila z koaličních řad nařčení z xenofobie. "Nebudu komentovat nic z toho, co tady řekl pan poslanec Jean-Marie Le Rath, které byly spíše skrytou, ne-li velmi otevřenou xenofobií," řekl ministr Nečas v narážce na francouzského pravicového politika Jean-Marie Le Pena známého svým odmítavým postojem k přistěhovalcům.
Zákon prošel těsně, proti byl Hovorka
Zákon nakonec těsnou většinou poslanci schválili. Nepomohlo ani to, že proti jako jediný z koalice hlasoval lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ten s návrhem nesouhlasí, považuje jej za nedomyšlený, protože neposkytuje ochranu pracovního trhu tak, aby pracovní síly ze zemí třetího světa nestlačovaly úroveň mezd pro české zaměstnance.
I on se obává vzniku přistěhovaleckých ghett. "Domnívám se, že to je špatné řešení. Krátkodobě možná pomůže, ale dlouhodobě přinese problémy, jaké se objevují v Holandsku, ve Velké Británii, v Německu, kdy levná pracovní síla tam natahala celé rodiny, což se pak projevilo zátěží na sociálních dávkách," řekl iDNES.cz Hovorka.
Podle vlády ale zákon omezuje byrokracii i korupční prostředí při zaměstnávání zahraničních pracovních sil. Řízená imigrace je prý lepší, než kdyby ilegálně zaměstnaní pracovali v takzvané šedé ekonomice.