Cizinci k nám zavlečou tuberkulózu a AIDS, strašil ve Sněmovně Rath

  13:50aktualizováno  13:50
Sněmovnou těsně prošel vládní zákon, který má do Česka nalákat levnou pracovní sílu z ciziny. Záměr ostře kritizovala sociální demokracie. Varovala před bezpečnostními a zdravotními riziky. Mohl by stoupnout počet nemocných tuberkulózou a AIDS, řekl například poslanec David Rath.

Vláda otevřela dveře cizincům z třetích zemí, kritizovala koalici David Rath. | foto: ČT24

V neklimatizovaném sále Poslanecké sněmovny bylo při mimořádné schůzi dusno. Letně naladěné opoziční poslance rozladil návrh takzvaných zelených karet, kterými chce vláda řešit problém nedostatku pracovních sil.

Karty představují pracovní povolení pro cizince, kteří se tak s nimi budou moci ucházet o práci, o kterou nebudou mít zájem Češi ani občané ze zemí Evropské unie.

To se opozici nelíbí, varovala před nekontrolovaným přílivem imigrantů. V dvoudenní bouřlivé debatě používala levicová opozice argumenty, které jsou jinak blízké spíše pravici. ODS naopak obhajovala postup, jaký na Západě patří do volebních programů levicově liberálních stran.

. Cizinci získají snadněji práci, dostanou zelené karty

Místo mozků svaly
"Vláda Mirka Topolánka otvírá Českou republiku přílivu lidí z Afriky a Asie. Pochlubte se s tím! Dejte si to na billboardy!" vybízel už v úterý občanské demokraty místopředseda poslanců ČSSD David Rath.

Poukazoval také na zdravotní problémy, které s sebou příliv lidí z třetích zemí přinese. "Bude to mít důsledky v nárůstu výskytu tuberkulózy, v nárůstu výskytu AIDS, v nárůstu možná i dalších onemocnění," varoval stínový ministr zdravotnictví.

Místo přílivu mozků, tedy vědeckých kapacit, usiluje vláda o "příliv svalů", tedy nekvalifikovaných levných pracovních sil, které navíc vezmou práci českým občanům, kritizoval Rath vládu.

Stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek připomněl francouzskou zkušenost s přistěhovaleckými ghetty. "Jsem přesvědčen, že Česká republika by se měla vyhnout chybám, ke kterým došlo v ostatních zemích západní Evropy. Mám na mysli to, co se stalo ve Francii a v Německu. Země, ve kterých vznikla poměrně rozsáhlá ghetta obyvatelů Turků, Arabů. Vznikla tam celá předměstí, ve kterých jsou dnes poměrně velké dramatické sociální problémy. Ve Francii jsou zapalována auta. Ty země viditelně obtížně hledají schopnost si s přívalem těchto nových etnik, kultur, národů poradit," varoval Zaorálek.

Opozice si za svá slova zasloužila z koaličních řad nařčení z xenofobie. "Nebudu komentovat nic z toho, co tady řekl pan poslanec Jean-Marie Le Rath, které byly spíše skrytou, ne-li velmi otevřenou xenofobií," řekl ministr Nečas v narážce na francouzského pravicového politika Jean-Marie Le Pena známého svým odmítavým postojem k přistěhovalcům.

Zákon prošel těsně, proti byl Hovorka
Zákon nakonec těsnou většinou poslanci schválili. Nepomohlo ani to, že proti jako jediný z koalice hlasoval lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Ten s návrhem nesouhlasí, považuje jej za nedomyšlený, protože neposkytuje ochranu pracovního trhu tak, aby pracovní síly ze zemí třetího světa nestlačovaly úroveň mezd pro české zaměstnance.

I on se obává vzniku přistěhovaleckých ghett. "Domnívám se, že to je špatné řešení. Krátkodobě možná pomůže, ale dlouhodobě přinese problémy, jaké se objevují v Holandsku, ve Velké Británii, v Německu, kdy levná pracovní síla tam natahala celé rodiny, což se pak projevilo zátěží na sociálních dávkách," řekl iDNES.cz Hovorka.

Podle vlády ale zákon omezuje byrokracii i korupční prostředí při zaměstnávání zahraničních pracovních sil. Řízená imigrace je prý lepší, než kdyby ilegálně zaměstnaní pracovali v takzvané šedé ekonomice.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Proti bytům pro schizofreniky se postavili místní, Zlín domy přesto postaví

Vizualizace přestavby dvou baťovských domků na zlínské Letné

Zlínští zastupitelé schválili stavbu jedenácti startovacích bytů pro schizofreniky. Jednání provázela dvouhodinová...

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Jak vybrat stahovací prádlo? Tajný průvodce pro ženy
Jak vybrat stahovací prádlo? Tajný průvodce pro ženy

Když se řekne stahovací prádlo, mnohým ženám se vybaví scéna z filmu Deník Bridget Jonesové, kde velmi nepřitažlivé stahovací kalhotky překvapí velmi přitažlivého Hugha Granta. Vy si ale na schůzku nebo denní nošení můžete pořídit praktické a zároveň hezké prádlo, které zpevní postavu, zeštíhlí siluetu a ubere kila.

Najdete na iDNES.cz