Cítím to, co každý otec, tvrdí zástupce Hnutí Grálu

  10:58aktualizováno  11:13
Policie při pátrání po 13leté Aničce naznačila spojitost mezi komunitou Hnutí Grálu a zmizením dívky. Zástupce vedoucího Hnutí Grálu v ČR Jan Palouček to naprosto odmítá. "Tyto lidi neznám. O jejich existenci jsem se dozvěděl před několika dny se sdělovacích prostředků," říká.

Jan Palouček tvrdí, že s případem Ondřeje a Aničky nemá hnutí nic společného. | foto: Svět grálu

JAN PALOUČEK ODPOVÍDAL ZDE

Jan Palouček přesto přiznal, že hnutí s rodinou nějaké kontakty mělo. "Kateřina Mauerová se (u nás) objevila před jedenácti lety a asi po dvou setkáních kontakty s Hnutím Grálu skončila," vysvětluje Palouček.

Její sestru Kláru ale nezná. Trvá na tom, že společenství nemůže nijak souviset s případem Anny a Ondřeje. - více zde

Média nás nálepkují
Vyvrací také spekulace, které média v souvislosti s hnutím a kuřimským případem rozvíjejí. Zákaz posílání dětí do školy podle něj praktikoval pouze J. D. Dvorský, od kterého se hnutí od samého počátku naprosto distancovalo.

Stejně tak odmítá, že by svazování a zavírání dětí bylo mezi členy komunity zvykem. "Je to podle mého názoru projevem psychické poruchy." Takoví lidé existují všude - i mezi ateisty," říká Palouček.

Děti příznivců Hnutí Grálu podle něj navštěvují normální školy. "Neznám v Hnutí Grálu případ takového zacházení s dětmi," dodává.

Myšlenkový postup Mauerové nechápe, podle něj se jedná o nějakou osobní úchylku. "Cítím totéž, co normálně cítící člověk a otec dětí," odpovídá na otázku, co si o případu zmizelé Aničky myslí.

Vedeme bezúhonný život
Cílem filozofie hnutí je podle Paloučka působení jednotlivce tak, aby byl prospěšný společnosti. "Na prvním místě stojí důraz na bezúhonný občanský život a snaha působit ne snad příkladně, ale tak, jak by člověk měl. Z toho hlediska je naprosto absurdní spojovat hnutí s nějakým trestným činem," tvrdí.

Sám je lékař, vystudoval Karlovu univerzitu. Asi patnáct let se zabývá alternativními směry medicíny. Jeho praktická činnost je tak v současné době hlavně poradenství v oblasti zdravého způsobu života. Má čtyři děti, s bývalou manželkou napsal knihu Cesta k životu.

"Vždycky mě zajímaly světonázorové otázky. O čem je život? Proč vznikají nemoci? Proč vzniká nerovnost mezi lidmi? To mě postupně dovedlo ke knize Ve světle pravdy - Poselství Grálu. Tento světonázorový pohled jsem si ověřil jako logický, fungující," popsal, jak se dostal ke Hnutí Grálu.

To je podle něj volným společenství lidí vyznávajících podobnou filozofii. " Nemáme členy, nejsme sekta, desátky neplatíme. Neorganizujeme lidem jejich život. Jak chtějí lidé žít, musí se rozhodnout sami," odpovídal čtenářům iDNES.cz.

Počet sympatizantů v České republice odhaduje na 1400 lidí.

Hnutí Grálu

Náboženská společnost, ke které se hlásí v Česku asi 1500 lidí. Její příznivci věří, že na zem už přišel nový spasitel, za kterého se prohlásil v minulém století německý obchodník Oskar Ernst Berhardt. Ten sepsal knihu Poselství Grálu, kterou příznivci hnutí berou jako "bibli". Centra jsou v Brně, Zlíně a Karviné. Tam se také nalézá jediný český Dům Grálu, obdoba chrámu. Bohoslužby jsou neveřejné. Podle odborníků je pro komunitu charakteristická uzavřenost a kontrola svých "oveček". Hnutí je registrováno jako nadace. Odpadlíkem byl Imanuel Parsifal alias Jan Dvorský, obviněný z ohrožování mravní výchovy mládeže. Ten je už 12 let na útěku. Grálem se v učení rozumí symbolický předmět "na hranici světské a božské úrovně".

Zdroj: MF DNES


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz