Cirkusy mohou negativně ovlivnit vztah dětí ke zvířatům, řekl aktivista v Rozstřelu

  15:35aktualizováno  8. listopadu 13:53
„Uráží mě, že si lidé myslí, že zvířata týráme,“ prohlásil v Rozstřelu ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil. Odmítl tak slova svého oponenta Davida Gardáše z kampaně Cirkusy bez zvířat, který naznačil, že cirkusy zvířata týrají už ze své podstaty. Zvířata podle něj trpí, protože musejí dlouhodobě žít ve stísněných prostorech a výbězích.

„V českých cirkusech se zvířata netýrají. Pokud se týrají, předložte důkazy a argumenty. Splňujeme legislativu veterinárního zákona. Každé zvíře má výběh. Drezura určitě není týraní, trénujeme formou odměňování zvířat, tréninky děláme formou hry,“ tvrdí ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil.

Jeho oponent v diskuzi říkal, že zvířata cirkusy možná netýrají cíleně, ale zvířata v nich trpí. „Je problém už v té podstatě. Medvěd, který ve volné přírodě ujde několik kilometrů, tak u vás žije na šesti metrech čtverečních,“ řekl Gardáš.

„Pokud myslíte, že zvířata týráme, předložte důkazy,“ zareagoval Navrátil. „Uráží mě, že si lidé myslí, že zvířata týráme. Pracovníci, kteří se o naše zvířata starají se o ně starají dobře,“ řekl v pořadu Navrátil.

Fotogalerie

V pořadu se také řešil vliv drezúry zvířat na diváky. „Psychologové uvádí, že mohou takto držená zvířata dětem zafixovat špatný vztah ke zvířatům,“ prohlásil zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat. „Lidé vidí, že se k našim zvířatům chováme slušně, proto nás i navštěvují,“ odvětil na to ředitel cirkusu.

„Naše zvířata žijí v důstojných podmínkách. Máme regule, které musíme dodržovat, veterinární prohlídky jsou velmi časté. Každý rok zvětšujeme výběhy. Určitě nejsou týraná, jsou pro nás jako rodina. Jsou zvyklá například i na cestování, nemyslím si, že jsou stresovaná,“ obhájil ředitel cirkusu chování ke zvířatům.

„Jsme veřejnosti otevření, pokud někdo bude chtít něco studovat na našich zvířatech, nemáme problém, chceme dokázat, že se mají dobře,“ dodal Navrátil.

V pořadu se stočila řeč i k rozdílu mezi chováním zvířat v cirkusech a zoologických zahradách. Podle Gardáše je v tom velký rozdíl. „V zoologické zahradě se také drží zvířata, ale tam se tomu neříká drezúra, tam je to cvičení, to je velmi zajímavé. Já v tom nevidím rozdíl,“ oponoval v Rozstřelu ředitel cirkusu.

Zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat i nadále trval na tom, že jsou zvířata týraná. „My vám zvířata nebere, pokud ukončíte drezúru a pokud pro ně cirkusy zajistí optimální podmínky k životu. Pokud to tak nebude, měl by zakročit stát a zvířata odebrat,“ řekl.

„Pokud by nám byla zvířata zakázána nebo dokonce odebrána, skončil by tak tradiční český cirkus. Zvířata jsou naše rodina, opravdu nedělají žádné nepřirozené prvky,“ obhajoval cirkusy Navrátil.

Celý Rozstřel s Hynkem Navrátilem a Davidem Gardášem:

Majitelům cirkusů vadí zákaz drezúry

Majitelé cirkusů se bouří, protože ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat při vystoupeních v cirkusech. Novela prošla meziresortním řízením a ministerstvo se v současnosti vypořádává připomínky.

„Cirkus má tři základní složky, je to umění artistů, je to zábava, o kterou se starají klauni, a v neposlední řadě jsou to zvířata. To dělá cirkus cirkusem. Cirkus bez zvířat prostě cirkus není,“ reagoval před dvěma týdny na přípravu úpravy majitel cirkusu Bernes Ludvík Berousek.

„Vadí nám i princip cirkusu se zvířaty sám o sobě. Pro nás je jediná přijatelná legislativa, že se využívání zvířat v cirkusech úplně zakáže,“ uvedla Lucie Hemrová ze Svobody zvířat. Odpůrcům cirkusů často vadí i převážení zvířat na dlouhé vzdálenosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Krvavá bitva o Artois 1915. Čechoslováci bojovali ve Francii jako lvi

2. četa roty Nazdar ve Francii

Devátý květnový den 1915. Frontová linie u severofrancouzské obce Neuville-Saint-Vaast. Čeští a slovenští legionáři ve...

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz