Cirkusy mohou negativně ovlivnit vztah dětí ke zvířatům, řekl aktivista v Rozstřelu

  15:35aktualizováno  8. listopadu 13:53
„Uráží mě, že si lidé myslí, že zvířata týráme,“ prohlásil v Rozstřelu ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil. Odmítl tak slova svého oponenta Davida Gardáše z kampaně Cirkusy bez zvířat, který naznačil, že cirkusy zvířata týrají už ze své podstaty. Zvířata podle něj trpí, protože musejí dlouhodobě žít ve stísněných prostorech a výbězích.

„V českých cirkusech se zvířata netýrají. Pokud se týrají, předložte důkazy a argumenty. Splňujeme legislativu veterinárního zákona. Každé zvíře má výběh. Drezura určitě není týraní, trénujeme formou odměňování zvířat, tréninky děláme formou hry,“ tvrdí ředitel cirkusu Humberto Hynek Navrátil.

Jeho oponent v diskuzi říkal, že zvířata cirkusy možná netýrají cíleně, ale zvířata v nich trpí. „Je problém už v té podstatě. Medvěd, který ve volné přírodě ujde několik kilometrů, tak u vás žije na šesti metrech čtverečních,“ řekl Gardáš.

„Pokud myslíte, že zvířata týráme, předložte důkazy,“ zareagoval Navrátil. „Uráží mě, že si lidé myslí, že zvířata týráme. Pracovníci, kteří se o naše zvířata starají se o ně starají dobře,“ řekl v pořadu Navrátil.

Fotogalerie

V pořadu se také řešil vliv drezúry zvířat na diváky. „Psychologové uvádí, že mohou takto držená zvířata dětem zafixovat špatný vztah ke zvířatům,“ prohlásil zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat. „Lidé vidí, že se k našim zvířatům chováme slušně, proto nás i navštěvují,“ odvětil na to ředitel cirkusu.

„Naše zvířata žijí v důstojných podmínkách. Máme regule, které musíme dodržovat, veterinární prohlídky jsou velmi časté. Každý rok zvětšujeme výběhy. Určitě nejsou týraná, jsou pro nás jako rodina. Jsou zvyklá například i na cestování, nemyslím si, že jsou stresovaná,“ obhájil ředitel cirkusu chování ke zvířatům.

„Jsme veřejnosti otevření, pokud někdo bude chtít něco studovat na našich zvířatech, nemáme problém, chceme dokázat, že se mají dobře,“ dodal Navrátil.

V pořadu se stočila řeč i k rozdílu mezi chováním zvířat v cirkusech a zoologických zahradách. Podle Gardáše je v tom velký rozdíl. „V zoologické zahradě se také drží zvířata, ale tam se tomu neříká drezúra, tam je to cvičení, to je velmi zajímavé. Já v tom nevidím rozdíl,“ oponoval v Rozstřelu ředitel cirkusu.

Zástupce kampaně Cirkusy bez zvířat i nadále trval na tom, že jsou zvířata týraná. „My vám zvířata nebere, pokud ukončíte drezúru a pokud pro ně cirkusy zajistí optimální podmínky k životu. Pokud to tak nebude, měl by zakročit stát a zvířata odebrat,“ řekl.

„Pokud by nám byla zvířata zakázána nebo dokonce odebrána, skončil by tak tradiční český cirkus. Zvířata jsou naše rodina, opravdu nedělají žádné nepřirozené prvky,“ obhajoval cirkusy Navrátil.

Celý Rozstřel s Hynkem Navrátilem a Davidem Gardášem:

Majitelům cirkusů vadí zákaz drezúry

Majitelé cirkusů se bouří, protože ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat při vystoupeních v cirkusech. Novela prošla meziresortním řízením a ministerstvo se v současnosti vypořádává připomínky.

„Cirkus má tři základní složky, je to umění artistů, je to zábava, o kterou se starají klauni, a v neposlední řadě jsou to zvířata. To dělá cirkus cirkusem. Cirkus bez zvířat prostě cirkus není,“ reagoval před dvěma týdny na přípravu úpravy majitel cirkusu Bernes Ludvík Berousek.

„Vadí nám i princip cirkusu se zvířaty sám o sobě. Pro nás je jediná přijatelná legislativa, že se využívání zvířat v cirkusech úplně zakáže,“ uvedla Lucie Hemrová ze Svobody zvířat. Odpůrcům cirkusů často vadí i převážení zvířat na dlouhé vzdálenosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Bartoš chce být příští premiér. Věřím, že budu mít patřičnou kvalitu, říká

Předseda strany Ivan Bartoš vystoupil 4. září 2018 v Praze na tiskové...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš chce být po příštích volbách do Sněmovny premiérem a sesadit Andreje Babiše. „Pokud budu lídr...

Pražský kocour „ujel“ na ženských hormonech, zajímají se o něj v Austrálii

Kočka bezsrstého plemene sphynx

Je to unikátní případ, o němž chce psát odborný časopis až z Austrálie. Žena přišla na pražskou veterinární kliniku s...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz