Někteří cirkusáci o své kandidatuře nevědí. Nebudu za blbce, říká Berousek

  17:00aktualizováno  17:00
Minulý týden vzbudila velkou pozornost zpráva, že o hlasy voličů v nadcházejících volbách zabojuje i hnutí Jauner Československo 2018 složené výhradně z cirkusáků. Ukazuje se však, že pro některé členy hnutí je jejich kandidatura stejné překvapení jako pro širokou veřejnost.

Medvěd s obručí a Jiří Berousek mladší, který se stará o jeho drezuru, bavili diváky v Havlíčkově Brodě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na kandidátce hnutí, za kterým stojí artista a neúspěšný kandidát do Senátu za Národní demokracii Václav Šimek, je také majitel cirkusu Berousek Originál Jiří Berousek. Minulý týden iDNES.cz však sdělil, že netuší, že za stranu kandiduje do pražského zastupitelstva.

Redakce se ho tedy v pondělí zeptala, jestli si se Šimkem promluvil, aby mu celou věc vysvětlil. Berousek zmínil, že nikoliv, protože je stále na dovolené v zahraničí. Rozhodně nechce kandidovat. I kdyby ho zvolili, rozhodně by  v zastupitelstvu nebyl.

„Nemám čas na takové věci a nemůžu se věnovat zároveň politice a svojí práci, kterou dělám rád a která mě baví. Navíc nepůjdu dělat něco, o čem nic nevím. Nebudu nikde nikomu pro smích nebo za blbce,“ uvedl Berousek s tím, že čestné prohlášení, že bude kandidovat, rozhodně nepodepsal. 

„Jediné, co jsem mu podepisoval, bylo to, aby měli dostatek podpisů pro kandidaturu. To je jediné, co jsem jim podepsal. Prosil mě, ať mu to podepíšu. Proto jsem byl potom zaskočený, když mi někdo volá, že kandiduju do zastupitelstva. To mě překvapilo, spíš mě to pobavilo,“ upřesnil.

Pořád považuje celou záležitost za vtip, protože se domnívá, že v zastupitelstvu by měli být lidé, kteří řízení města rozumí a dělají politiku. Šimkovi dal prý jenom datum narození, adresu a podpis, aby hnutí vůbec mohlo jít do voleb. Berousek ostatně ani příliš nesouhlasí s programem hnutí Jauner a Šimkovi vyšel vstříc, protože ho zná. „Podpořila ho celá rodina,“ dodává.

Potenciální primátorka: „Nikdo se mnou nic nekonzultoval“

Jenže ukazuje se, že jeho případ není jediný. Radiožurnál totiž informoval o tom, že ani Stanislava Helferová, která na soupisce hnutí figuruje jako kandidátka na pražskou primátorku, o užití svého jména nic neví. „Zasahuje v tom synovec a ten je v Olomouci. Jmenuje se Václav Šimek,“ vysvětlila pro Radiožurnál Helferová a dodala, že s ní nic nekonzultoval.

Cirkusáci chtějí vést nejen Prahu. Kandiduje klaun i jezdec v glóbu smrti

„Jenom se bavili s mladými mezi sebou,“ podotkla s tím, že ani ona žádné prohlášení o kandidatuře nepodepisovala. „Asi mi věří nebo co... Já nevím,“ řekla Helferová, která se dříve živila jako cirkusová artistka. Dnes je v penzi a její zdraví na tom není nejlépe. 

„Jdu teď do nemocnice, ale budou za mě kandidovat - když si mě vyvolili - moji synové nebo synovci,“ upřesnila reportérům Radiožurnálu.

Obě odpovědi, jak Helferové, tak Berouska, však vyvolávají otázku, jak mohou být na soupisce hnutí Jauner lidé, kteří o tom nevědí. Součástí dokumentace, kterou strany odevzdávají na úřady, totiž musí být i písemné prohlášení každého z kandidátů.

Žádné podpisy nechybí, jestli jsou pravé ale město nezkoumá

Na pražské kandidátce hnutí Jauner je celkem šedesát pět lidí. Objevuje se tam jezdec v glóbu smrti, majitelé cirkusu, žongléř, iluzionista v důchodu, majitel lunaparku v důchodu, drezér exotických zvířat i klaun.

Pražský magistrát už však kandidátku hnutí Jauner schválil a tak by u sebe měl mít šedesát pět vlastnoručně podepsaných souhlasů s kandidaturou. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana je také má. Jenže za správnost údajů v nich uvedených zodpovídá volební strana.„Podle volebního zákona musí být ke kandidátní listině přiloženo vlastnoručně podepsané prohlášení kandidáta, že souhlasí se svou kandidaturou, že mu nejsou známy překážky volitelnosti, popřípadě tyto překážky pominou ke dni voleb do zastupitelstva obce, a že nedal souhlas k tomu, aby byl uveden na jiné kandidátní listině pro volby do téhož zastupitelstva obce,“ říká mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Jenže Berousek i Helferová shodně tvrdí, že nic podobného nepodepisovali.

Volby 2018

„V tomto případě nám zmocněnec strany navíc potvrdil a podepsal, že všichni kandidáti s kandidaturou souhlasí a jsou s ní obeznámeni. Od všech kandidátů máme podepsaná prohlášení. Nemáme však zákonnou možnost, jak pravost podpisu kontrolovat,“ podotkl Hofman.

Sám Šimek vede kandidátku hnutí v komunálních volbách do Olomouce. Redakce iDNES.cz mu zaslala několik dotazů, dosud na ně však neodpověděl. „Podal jsem kandidátní listinu registračnímu úřadu v Praze a přílohou musí být přesně tolik prohlášení kandidátů stvrzených podpisem, kolik kandidátů tam je,“ uvedl však Šimek pro Radiožurnál. Skutečnost, že by některý z kandidátů byl na listině nevědomky, dále nekomentoval. 

Kandidáti mohou sami odstoupit, nebo podat trestní oznámení

Obecně platí, že se člověk, který je na listině uveden neoprávněně, může své kandidatury vzdát písemně do 48 hodin před zahájením voleb. Případně může každý, kdo je zapsán do seznamu ve volebním okrsku, kde byl člen zastupitelstva obce volen, podat k příslušnému soudu návrh na neplatnost voleb. 

„V krajním případě může kandidát, který je uveden na kandidátní listině proti své vůli, podat trestní oznámení ve věci maření přípravy a průběhu voleb a referenda,“ upřesňuje Krátoška. Na volebních lístcích strany už však podle Hofmana kandidáti zůstanou. 

Strana Jauner Československo 2018 vznikla, jak napovídá její název, teprve letos. Ještě nemá ani webové stránky. Informace o ní je možné nalézt na webu zakladatele Václava Šimka a má vlastní skupinu na Facebooku. 

Na pražský magistrát kandiduje celkem 29 hnutí a stran. Občané hlavního města si z nich budou zastupitele vybírat 5. a 6. října.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Šéfka pražských Pirátů se scházela s obžalovaným manažerem JCDecaux

Předsedkyně pražských Pirátů a zastupitelka Michaela Krausová se scházela s manažerem reklamní firmy JCDecaux Tomášem...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Přejmenujte Sokolák na Ostrov Karla Gotta, navrhuje občan Budějovic

Po nejrůznějších nápadech, jaká místa by se měla jmenovat po zesnulém zpěvákovi Karlu Gottovi, přišel s dalším návrhem...

Po výbuchu granátu zůstávají dva vojáci v nemocnici, jeden je v domácí péči

Tři vojáci, kteří se zranili při výcviku hodu granátem ve vojenském újezdu Březina u Vyškova, jsou mimo ohrožení...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Olomoucký kraj otočil, slevové karty drah přijme i ve svých vlacích

Cestující budou moci od 1. ledna příštího roku při jízdě osobními a spěšnými vlaky po Olomouckém kraji dál používat...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz