Církevní restituce skončily v komisi krachem, rozhodl opět hlas Tlustého

  15:06aktualizováno  16:40
Sněmovní církevní komise doporučila poslancům nepřijmout návrh zákona o vyrovnání státu s církvemi. Během šedesáti let měly dostat 270 miliard. Po dvouhodinovém jednání pro zamítnutí hlasovali poslanci KSČM, ČSSD a poslanec Vlastimil Tlustý z ODS. Zákon tak ve Sněmovně ztrácí šanci na schválení.

Poslanec Tlustý si může připsat další bod. Komise, kterou si vymyslel, potvrdila jeho pochybnosti a zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi doporučila poslancům nepřijmout. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

"Jednání komise skončilo krachem," řekl iDNES.cz poslanec ODS a člen komise František Laudát.

Poslanci zůstali na jejím dnešním posledním jednání stejně rozdělení, jako když se sešli poprvé. ČSSD trvala na tom, že bližší zkoumání podkladů potvrzuje její pochybnosti, poslanci koalice naopak tvrdili, že veškeré výhrady byly rozptýleny a vládní návrh je správný.

Při konečném hlasování ale rozhodla čísla - z dvanáctičlenné komise hlasovalo sedm poslanců pro to, aby komise zákon poslancům ke schválení nedoporučila. O zamítnutí se tak postarali poslanci ČSSD, KSČM a Vlastmil Tlustý. "Pan kolega Tlustý se opět připojil k levici," řekl iDNES.cz poslanec a člen komise za ODS David Kafka. 

Jak komise hlasovala

Pro nedoporučení:

Vlastimil Tlustý (nezařazený), Bohuslav Sobotka (ČSSD), Vítězslav Jandák (ČSSD), Richard Dolejš (ČSSD), Michal Hašek (bývalý poslanec za ČSSD), Vladimír Koníček (KSČM), Milan Bičík (KSČM)

Proti:

David Kafka (ODS), František Laudát (ODS), Marek Benda (ODS), Jan Kasal (KDU-ČSL), Džamila Stehlíková (exministryně SZ)

"Atmosféra byla taková, že levice neodpovídala na žádné otázky. Když byli tázáni na nějaký názor, neřekli nic," řekl zklamaně Kafka.

Bude muset vzniknout nový zákon

Zákon tak ve Sněmovně skončí. "Bude patrně zamítnut a vláda bude muset napsat nový text," dodal poslanec. "Ve Sněmovně už nemá šanci," dodal Laudát. Buď bude zamítnut, nebo vzat zpět, v každém případě si ale bude muset počkat na novou vládu. 

"Ukázalo se, co jsme tušili už od počátku, že opozice s panem Tlustým má většinu. A i když sociální demokraté určitý čas naznačovali, že jsou ochotni se o nějakém řešení bavit, tak dnes to popřeli. Podle mne to více souvisí s tím, že se blíží předčasné volby, takže nechtějí řešit nic," řekl iDNES.cz poslanec Marek Benda (ODS).

Podle Bendy je to mimořádná škoda, protože zákon měl naději na úspěch. "Byl schvalitelný napříč politickým spektrem, ale souvisí to s absolutní zatvrzelostí Paroubka, který se nechce podílet na žádných řešeních.

Předseda ČSSD naopak rozhodnutí komise uvítal. "Je to krok rozumný, odpovídající jak dlouhodobému postoji ČSSD, tak i aktuální ekonomické krizi, která takový krok neumožňuje," uvedl ve svém prohlášení.

Poslanci se hádali o výklad expertů

Podle svého předsedy Jana Kasala (KDU-ČSL) přitom komise zodpověděla všechny otázky, které jí poslanci zadali. "Dokázala odpovědět, zda se má majetek vracet. Jednoznačně kladné stanovisko padlo také od právníků na dotaz, zda církve vůbec majetek vlastnily. (Poradenská společnost) Ernst and Young uvedla, že algoritmus výpočtu použitý v návrhu zákona je správný," řekl už dříve Kasal.

Odvolal se na výpočty expertů z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Ti zjistili, že stát dával v letech 1948 až 2007 církvím podstatně méně ze státního rozpočtu, než by církve získaly za 60 let ze svého majetku, kdyby jim nebyl odejmut. Rozdíl činí podle děkana fakulty Jiřího Schwarze více než 168 miliard korun.

Opozice naopak argumentovala jiným zjištěním téže expertní skupiny. "Podle expertiz VŠE se došlo k tomu, že současný návrh splácení je nevýhodný," řekl iDNES.cz poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, podle kterého to dokazuje, že je vládní zákon plný omylů.

Ekonomové totiž komisi přednesli návrhy na dobu splácení majetkového vyrovnání - místo původních šedesáti let navrhují splácet sumu maximálně dvacet let.

Zatímco vládní návrh počítá s roční splátkou 4,275 miliardy korun, VŠE doporučila zákonodárcům dvě varianty splácení na deset a dvacet let s pěti a dvouprocentní úrokovou sazbou.

Při pomalé, dvacetileté variantě s pětiprocentním úrokem by částka ročně činila 8,160 miliardy korun, s dvouprocentním úrokem pak 6, 580 miliardy. Z hlediska zátěže pro státní rozpočet považují ekonomové za nejvýhodnější poslední variantu.

Topolánkův kabinet chtěl vrátit církvím zhruba třetinu majetku zabaveného po roce 1948 církevním řádům, zbytek by měla nahradit finanční částka ve výši 83 miliard korun. I s úrokem by to bylo za 60 let celkem asi 270 miliard korun.

S tím nesouhlasila levicová opozice a tři poslanci ODS v čele s Vlastimilem Tlustým. Ti navrhli uhradit jen 62 miliard korun (celkově tedy 204 miliardy korun). Podle ČSSD je ale i tato částka vysoká.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Češi nejvíce poškozují životní prostředí elektrárnami a chovem prasat

Ilustrační snímek

Ani plastová brčka a igelitové tašky, ani automobilismus, ale vytápění, velká spotřeba elektřiny a nadměrná konzumace...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz